• Relacji z podrózy: 17771
  • Zdjęć: 125939
  • Podróżników: 60959
  • Porad: 18827
  • Postów: 215602
  • Tematów: 91750

Workcampy


Wolontariat krótkoterminowy jako forma podróży i sposób na poznawanie nowych kultur.

workcampyPoczątkowo, workcampy (w Polsce nazywane także obozami wolontariackimi) polegały głównie na pracy fizycznej. Zmieniono to w latach 60. kiedy zaczęto kłaść większy nacisk na edukację. Teraz wyjazdy tego typu nie ograniczają się tylko do samej pracy, ale polegają także na kształtowaniu osobowości i poszerzaniu własnych horyzontów. Mają one najczęściej charakter międzynarodowy. W ten sposób, wolontariusze z różnych stron świata uczą się tolerancji, przełamywania stereotypów i rozwiązywania konfliktów. Jedną z głównych i pierwszych organizacji, która popularyzuje ideę bezinteresownej pomocy w formie wyjazdów zarówno krótko jak i długo terminowych jest Service Civil International, która powstała w 1920 roku. Jej pierwszym projektem była odbudowa zniszczonego podczas wojny Verdun. Polskim oddziałem organizacji jest stowarzyszenie „Jeden Świat” utworzone w 1992 roku.

Jeśli jesteś nowicjuszem , workcamp jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.  Jest to obóz, który trwa zazwyczaj od 10 dni do 4 tygodni.  Podczas takiego wyjazdu międzynarodowa grupa kilku – kilkunastu wolontariuszy pracuje przy wybranym wcześniej projekcie np. kulturalnym czy ekologicznym. Najczęściej celem takiej pracy jest wspomaganie lokalnych inicjatyw i przedsięwzięć, które są kontynuowane również po zakończeniu workcampu. W czasie projektu, wolontariusze pracują do 35 godzin tygodniowo , a ich praca jest zależna od tematyki obozu - może to być praca z dziećmi, prace remontowe czy organizowanie festiwalu promującego pokój, tolerancję lub ekologię. Uczestnicy mogą także brać udział w takich projektach jak sprzątanie i wytyczanie szlaków turystycznych czy czyszczenie brzegów rzeki.

Gdzie szukać workcampów?
Największy wykaz tego typu przedsięwzięć na świecie można znaleźć na stronie http://www.workcamps.info/icamps/ (Service Civil International Voluntary Projects). Kryterium wyszukiwania może być kraj, w którym obóz jest organizowany, jego tematyka i/lub termin. Wykaz to nie tylko daty i lokalizacja, ale także krótki opis każdego workcampu, a także liczba potrzebnych wolontariuszy oraz namiary na organizatora. Szczegółowe informacje dotyczące wyjazdów, w których uczestniczą Polacy oraz wszystko na temat tego, jak przygotować się do takich obozów znajdziesz na www.jedenswiat.org.pl lub www.workcamps.pl

Wiek uczestników
Jeśli chodzi o worcampy, do krajów europejskich, Maroka, Rosji, Tunezji i Japonii może wyjechać każdy kto ma ukończone 18 lat. W przypadku projektów przeprowadzanych w Afryce, Azji, Ameryce lub Australii, musisz mieć skończone 20 lat. W tym przypadku także wymagane jest już jakieś doświadczenie w pracy wolontariackiej. W workcampach uczestniczą najczęściej młodzi ludzie w wieku od 18 do 26 lat. Oczywiście zdarzają się wyjątki i bywają wolontariusze 40-letni albo 60-letni. Istnieją także projekty określane jako "mixed age", na których z założenia połowa wolontariuszy ma powyżej 30 lat.

wolontariatKwalifikacje
Poza małymi wyjątkami, zazwyczaj nie trzeba mieć żadnych specjalnych umiejętności, wykształcenia czy doświadczenia w pracy jaką będzie się wykonywać na projekcie. Trzeba natomiast znać jakiś język (najczęściej angielski) w stopniu umożliwiającym swobodne komunikowanie się. Jedynie w szczególnych przypadkach, organizacja może mieć pewne wymogi wobec kandydatów takie jak posiadanie prawa jazdy, niepicie alkoholu czy niepalenie papierosów. Czasami poszukiwane są też osoby specjalizujące się w pewnym fachu. Na ogół jednak, dla organizatorów nie ma znaczenia czy skończyłeś jakieś studia, jaki jest twój zawód, czy jakie są twoje przekonania i twój stan rodzinny. Jeśli chcesz wyjechać ze swoją rodziną możesz wybrać się na tzw workcamp family, która umożliwi Ci wyjazd z Twoim dzieckiem lub nawet z całą rodziną.

Wyżywienie i zakwaterowanie
Wyżywienie i zakwaterowanie podczas workcampu są bezpłatne. Warunki nie należą do najbardziej luksusowych, ale zawsze spełniają wymogi sanitarne. Wolontariusze mogą mieszkać na campingach, w schroniskach młodzieżowych, szkołach, namiotach lub w tipi. Wszystko zależy od miejsca obozu. Zazwyczaj uczestnicy otrzymują produkty lub pieniądze na ich zakup i dzielą się gotowaniem i sprzątaniem na zasadzie dyżurów. Wspólne przygotowywanie posiłków jest jednym z ważnych elementów integrujących grupę i dlatego warto zabrać ze sobą parę przepisów typowych polskich potraw, aby móc się nimi podzielić z innymi. Zdarza się też, że uczestnicy obozu otrzymują gotowe posiłki.

Koszty
Wolontariusze ponoszą koszty wpisowego, na rzecz organizacji wysyłającej ich na obóz. W przypadku stowarzyszenie „Jeden Świat”, aby móc wyjechać na workcamp, najpierw musisz zostać członkiem organizacji. Aby to zrobić, trzeba opłacić roczną składkę w wysokości 160 zł. Dodatkowo, należy uiścić jednorazową opłatę za obóz wynoszącą 190 zł. Daje Ci to prawo do jednego wyjazdu w ciągu 365 dni oraz do uczestnictwa w szkoleniach i seminariach. Jeśli nie dostaniesz się na wybrany przez Ciebie workcamp, stowarzyszenie zwróci Ci 190 zł na Twoją pisemną prośbę, ale nie dotyczy to sytuacji, gdy sam zrezygnujesz. Ponadto, wolontariusze sami muszą zorganizować i opłacić sobie przejazd do miejsca danego projektu. W większości przypadków, powinni także we własnym zakresie zatroszczyć się o ubezpieczenie na czas podróży. Organizatorzy zapewniają jednak bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie na workcampie, a czasami nawet ubezpieczenie podczas pobytu za granicą. Będąc wolontariuszem na takim wyjeździe możesz też korzystać z bezpłatnych warsztatów, wycieczek i różnego rodzaju imprez. Na wszelki wypadek, powinieneś też zabrać ze sobą jakieś kieszonkowe na własne lub nieprzewidziane wydatki.

Czas wolny
Wyjazd na workcamp nie oznacza tylko ciągłej pracy przy projekcie. Poza ustalonymi godzinami pracy, a także w weekendy, uczestnicy mają czas do własnej dyspozycji. Jeżeli ktoś organizuje festiwal i nie będzie miał wolnego weekendu, przysługują mu dni wolne w ciągu tygodnia. W jaki sposób grupa wykorzysta swój wolny czas zależy od samych uczestników. Pamiętaj jednak, że jedną z idei workcampu jest integracja osób biorących udział w danym projekcie, a wspólne planowanie i realizowanie różnych działań stanowi jeden z najważniejszych czynników łączących grupę. W związku z tym, uczestnicy najczęściej wykorzystują ten czas na organizowanie różnego rodzaju wycieczek pieszych lub rowerowych. Czasami robią dłuższe wypady weekendowe, a niekiedy po prostu organizują sobie czas wspólnie gotując bądź piekąc kiełbaskę przy ognisku. Jedno jest pewne, w grupie ludzi pochodzących z różnych krajów, kultur, grup etnicznych czy religii, na pewno nie będziesz się nudzić.

wolontariatUbezpieczenie
Zanim wybierzesz się na jakikolwiek workcamp, powinieneś najpierw upewnić się czy dana organizacja zapewni Ci ubezpieczenie. Często zależy to od kraju do jakiego wyjeżdżasz. Jednak w wielu wypadkach wolontariusz sam musi o to zadbać. Jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, wybierając się do któregoś z państw Unii Europejskiej musisz zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwiającą korzystanie ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu na workcampie. Możesz otrzymać ją w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Niektóre organizacje zapewniają ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej lub od nieszczęśliwych wypadków. Zdarza się też, że wolontariusz zostaje objęty ubezpieczeniem pokrywającym koszty leczenia, ale zazwyczaj funkcjonuje to jako ubezpieczenie dodatkowe, uzupełniające inne polisy. Podpisując umowę z daną organizacją powinieneś więc dokładnie ją przeczytać i upewnić się na jakie ubezpieczenie możesz liczyć . Każda organizacja indywidualnie określa zasady ubezpieczania wolontariuszy. W związku z tym, kandydat sam musi się zorientować co w kwestii ubezpieczenia organizacja zapewnia, a co będzie musiał sam sobie sfinansować.

Korzyści

Współpraca z przedstawicielami innych narodów pomaga ludziom w wyzbywaniu się uprzedzeń, budowaniu postawy tolerancji dla odmienności i respektu dla różnorodności kulturowej. Taki wyjazd sprzyja także nawiązywaniu międzynarodowych przyjaźni i pozwalają na rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Doświadczenie w pracy społecznej młodych ludzi pokazujące pasję i zaangażowanie może okazać się bardzo cenne w pracy zawodowej. Co więcej, udział w takim przedsięwzięciu może być ciekawym punktem w CV dla młodej osoby wkraczającej na rynek pracy, gdyż wiele mówi o jego charakterze i zainteresowaniach. Wyjeżdżając na workcamp, na pewno więcej zyskasz niż stracisz.

Pierwsze zdjęcie: imagelab / Shutterstock.com


Dodaj nowy komentarz
Twoje imię:
Treść komentarza:

Wpisz wynik działania z obrazka:
Wybierz kontynent:
Wybierz kraj:


REKLAMA

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Newsletter, wpisz swój adres: