• Relacji z podrózy: 17771
  • Zdjęć: 125939
  • Podróżników: 59921
  • Porad: 18827
  • Postów: 215456
  • Tematów: 91729

Rowerowe miasta


Europejskie miasta przyjazne rowerzystom.

Amsterdam, Holandia

Amsterdam, nie bez powodu, jest nazywany rowerową stolicą Europy. 40 % ruchu drogowego odbywa się tu na dwóch kółkach. Miasto posiada rozbudowaną sieć bezpiecznych, szybkich i doskonale oznaczonych tras rowerowych. Nie brakuje tu parkingów dla jednośladów  (również podziemnych) oraz punktów serwisowych. Ponadto, przepisy drogowe są bardziej przyjazne dla rowerzystów niż dla kierowców samochodów. Jeśli dochodzi do kolizji, najczęściej winą obarcza się właściciela czterech kółek. Do tego, dochodzi cała masa wypożyczalni rowerowych. Jedynym problemem są ciągle kradzieże jednośladów choć wprowadzono już rządowy program, który ma temu zapobiegać. Z takimi przywilejami Amsterdam to raj dla miłośników tego środka transportu.

amsterdam

Kopenhaga, Dania

W maju 2007r, Kopenhaga została pierwszym miastem na świecie, które otrzymało miano “Rowerowego Miasta”, nadane przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Stolica Danii może pochwalić się jednym z najlepszych programów poprawy jakości infrastruktury rowerowej, co przekłada się na zwiększenie ilości mieszkańców korzystających z tego środka transportu. Władze Kopenhagi nie szczędzą pieniędzy na poprawę i rozbudowę systemu tras rowerowych. Już około 34%  mieszkających tu ludzi dojeżdża do pracy na jednośladach. Nic w tym dziwnego skoro dla wielu z nich jest to szybsza metoda dotarcia do celu. Tradycyjne ścieżki rowerowe są zazwyczaj jednokierunkowe, mają około dwóch metrów szerokości i biegną między chodnikiem, a jezdną od której są oddzielone  krawężnikami. Niekiedy mają one też własną sygnalizację świetlną. Do tego, rowerzyści mogą skorzystać ze specjalnych pasów rowerowych i tras szybkiego ruchu. W jednej z dzielnic Kopenhagi o nazwie Christiania ruch samochodowy jest całkowicie zabroniony. Ponadto, miasto oferuje darmowe rowery miejskie, które odpina się po wrzuceniu 20 koron duńskich do automatu, które wypożyczający odzyskuje przy ponownym przypięciu pojazdu w którymkolwiek punkcie zdawczo-odbiorczym. W strefie miejskiej można też skorzystać z taksówek rowerowych, 

Berlin, Niemcy

Berlin jako stolica Niemiec oraz jako jedno z głównych miast europejskich ma najniższą liczbę samochodów przypadających na jednego mieszkańca  (w 2008 roku:  358 samochodów na 1000 mieszkańców). Pół miliona mieszkańców miasta codziennie dojeżdża do pracy rowerem. Nie dziwi tu widok kobiety w szpilkach czy biznesmena w garniturze korzystających z tego środka transportu. Są oni często wspierani przez zakłady pracy, które oferują prysznice dla „odświeżenia się” po przyjeździe do miejsca pracy. Około 10% ulic Berlina posiada pasy rowerowe oraz specjalnie oznaczone drogi przeznaczone dla miłośników jednośladów. Rowerzystom sprzyja również tak zwana niewidzialna struktura rowerowa czyli takie rozwiązania, które pośrednio wspierają ruch rowerowy i ograniczają ruch samochodowy (np. progi zwalniające czy opłaty za wjazd do centrum miasta). Około 3700 kilometrów ulic w Berlinie stanowi strefy ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę, a nawet mniej. Łącznie "widzialna" i "niewidzialna" infrastruktura rowerowa Berlina to około 85% długości sieci drogowej miasta.

Berlin

Trondheim, Norwegia

18% mieszkańców miasta używa roweru jako środka transportu do pracy i szkoły. W rejonie starego miasta można wypożyczyć rowery miejskie. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalną kartę elektroniczną umożliwiającą odblokowanie jednośladu na jednej ze stacji rowerowych. Największą atrakcję miasta stanowi pierwszy na świecie wyciąg rowerowy (Sykkelheisen Trampe) w dzielnicy Bakklandet ułatwiający pokonanie trudnego podjazdu. Aby skorzystać z tej nietypowej windy należy umieścić stopę na przesuwającej się po szynie podpórce. Trasa ma długość 130 metrów i można ją pokonać z prędkością 2 metrów na sekundę. Urządzenie jest w stanie przetransportować około 360 rowerzystów na godzinę. Od momentu powstania wyciągu w 1993 roku nie było tu żadnych wypadków.

Sandnes, Norwegia

W 1990 roku rząd wprowadził czteroletni projekt promujący jazdę na rowerze, który miał zmniejszyć transport samochodowy. Sandnes zostało wybrane jako jedno z dwóch miast biorących udział w projekcie. Jako cel obrano stworzenie infrastruktury przyjaznej dla rowerzystów co miało zachęcić mieszkańców do częstszego używania tego środka transportu zamiast samochodów. Tym sposobem, Sandnes stało się najlepiej przystosowanym dla rowerzystów miastem w Norwegii. Nie brakuje tu wypożyczalni rowerów, a wiele ciekawych tras znajduje się również na obrzeżach miasta gdzie można podziwiać wspaniałe widoki.

Barcelona, Hiszpania

Barcelońskie władze wciąż pracują nad poprawą infrastruktury rowerowej. Obecnie, miasto oferuje system wypożyczalni rowerów (tzw. Bicing), który po wykupieniu specjalnej karty  umożliwia wypożyczenie jednośladu  i odstawienie go na jednej ze 100 stacji. Do tego,  znajduje się tu ponad 3000 miejsc parkingowych dla rowerów na poziomie ulicy. Dużą atrakcję dla turystów stanowi trasa wokół obszaru miejskiego.  Nie wszyscy darzą sympatią Bicing. Ponoć często rowery się psują i czasami brakuje ich na stacjach. Zwolennicy uważają, że to lepszy środek komunikacji niż zatłoczony autobus. Nie trzeba się też martwić, że ktoś go ukradnie czy zniszczy jak w przypadku własnych dwukołowców. Do tego, każde uszkodzenie roweru można zgłaszać pod darmowym numerem, gdzie przyjmą reklamację i natychmiast zajmą się naprawą jednośladu. Istnieje również możliwość sprawdzenia na wirtualnej mapce dyspozycyjności rowerów na stacjach. Miasto planuje także  budowę podziemnego parkingu, który ma zapobiegać kradzieżom pojazdów i promuje proekologiczne inicjatywy takie jak dzień  bez samochodów czy tydzień rowerowy.

Barcelona

Ferrara, Włochy

W Ferrara (region Emilia-Romania) istnieje powiedzenie według którego dzieci uczą się jeździć na rowerze zanim jeszcze opanują sztukę chodzenia. W tym spokojnym starym miasteczku we Włoszech rowery są najpopularniejszym środkiem transportu. Jeżdżą na nich niemalże wszyscy bez względu na wiek. Nikogo nie dziwi tu widok staruszki na dwóch kołach wracającej z zakupami ze sklepu czy dziewczyny na wysokich obcasach pedałującej na randkę. Mieszkańcy miasta oraz turyści mają do dyspozycji liczne wypożyczalnie jednośladów rozmieszczone w strategicznych punktach miasta. Nawet hotele mają w ofercie wynajem rowerów. Biorąc pod uwagę wysiłki władz miasta promujące ten środek transportu, nie jest tu ciężko połknąć rowerowego bakcyla. Władze zainicjowały m.in. projekt BiciBus mający na celu propagowanie jazdy na rowerze wśród dzieci. Grupa uczniów zamiast autobusu używa jednośladów w drodze z domu do szkoły i z powrotem. Nad ich bezpieczeństwem czuwają rodzice, dziadkowie albo nauczyciele. Podobnie jak w przypadku autobusów młodzi ludzie pokonują na swoich rowerach ustalone trasy ze specjalnie oznaczonymi przystankami zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, dzieci są wyposażone w kolorowe ubrania (przede wszystkim kask i kamizelka). Do tego, w szkołach najmłodsi zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa na drodze,  a nauczyciele zachęcają ich do aktywności fizycznej. 
Z kolei, inny projekt – Bicicard ma na celu zachęcenie turystów do korzystania z rowerów. Można tu zaparkować swój samochód na parkingach rozmieszczonych na obrzeżach centrum historycznego, wypożyczyć rower i w ten sposób dostać darmowy wstęp do miejskiego muzeum miasta, uzyskać zniżki na niektóre wystawy, hotele, restauracje i sklepy.

Ferrara

Bazylea, Szwajcaria

Bazylea od wielu lat jest przyjaznym miejscem dla rowerzystów. Oprócz rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych w samym mieście, znajduje się tu także wiele interesujących tras prowadzących do innych rejonów Szwajcarii. Na niektórych skrzyżowaniach znajdują się znaki wskazujące takie trasy. Ponadto, w mieście większość jednokierunkowych ulic posiada dwukierunkowy pas rowerowy, przy progach zwalniających znajdują się specjalne płaskie przejazdy dla rowerzystów, a na większych skrzyżowaniach cykliści mogą skorzystać ze specjalnego pasa umożliwiającego skręt w lewo. Do tego, miłośnicy tego środka transportu mają do dyspozycji wiele pasów autobusowych. Mogą też skorzystać ze specjalnych map tras i ścieżek, a także wypożyczyć rower w podziemnym parkingu Rent-a-Bike.

Emilia Herman


Dodaj nowy komentarz
Twoje imię:
Treść komentarza:

Wpisz wynik działania z obrazka:

Komentarze

  • Garys / 2010-07-25
    Szkoda, ze do tej klasyfikacji nie zaliczaja sie polskie miasta
Wybierz kontynent:
Wybierz kraj:


REKLAMA

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Newsletter, wpisz swój adres: