Najciekawsze festiwale świata


Wejrzyj w kulturę innych narodów. Festiwale są jej odzwierciedleniem. Prezentujemy kilka najciekawszych festiwali na świecie.

Las Fallas w Walencji w Hiszpanii to jeden z najbardziej rozpoznawanych festiwali w Europie. Jest  obchodzony w dniu św. Józefa. Słowo las fallas dosłownie oznacza ognie. Podczas pięciodniowej imprezy (15 – 19 marca) specjalnie z okazji obchodów tego święta  w całym mieście, głównie na skrzyżowaniach ulic i w parkach, ustawiane są wcześniej zbudowane z kartonów, plastiku i drewna statuetki nazywane ninots. Mają one wyglądem przypominać ważne postacie lub naśladować wydarzenia z areny politycznej lub z telewizji. Wiele z nich jest dość wysoka i nierzadko używa się dźwigów do ustawienia ich w pionie. W ostatnim dniu festiwalu zwanym  La Crema, ninots są wypełniane sztucznym i ogniami, które następnie odpala się o północy.
Oprócz ninots, festiwal wypełnia wiele innych rozrywek. Odbywają się liczne walki byków, parady oraz konkursy na najlepszą paellę. Każdego dnia w całym mieście rozbrzmiewają fajerwerki, a największy ich pokaz – tzw. mascleta ma miejsce codziennie o godzinie 14 na głównym placu miasta i trwa ok. 15 minut.

artykul - festiwal balonówThe Albuquerque International Balloon Fiesta to największy festiwal baloniarski na świecie. Odbywa się każdego roku w październiku w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk (USA). Panują tu  idealne warunki do latania balonem, które są efektem kombinacji klimatu i ukształtowania terenu.
Jest to niezwykle atrakcyjne wydarzenie dla miłośników fotografii. Zdarza się, że na niebie obserwować można równocześnie ok. 700 balonów. Podczas 9 dniowego festiwalu odbywają się przeróżne pokazy i konkurencje. W jednej z nich zwyciężają zawodnicy, którym uda się pokonać największą odległość bez lądowania. W poprzednich edycjach piloci docierali  do Kanady, a nawet na Wschodnie Wybrzeże USA. Oprócz tego, że balony są różnokolorowe, mają też oryginalne kształty np. krowy, puszki coca-coli, samochodów, postaci z bajek czy hamburgerów. Zdarza się także, że nie zawsze wylądują w zaplanowanych miejscach, więc nikogo nie dziwi ich widok na środku ulicy lub w czyimś ogrodzie.

artykul - kiruna festivalKiruna Snow Fesitwal to największy w Europie festiwal śniegowy. Odbywa się  każdego roku pod koniec stycznia w Kirunie w Szwecji. Największą jego atrakcją są międzynarodowe mistrzostwa w rzeźbach ze śniegu. Podczas konkursu powstają wspaniałe dzieła sztuki, które największe wrażenie robią gdy oglądamy je przy wieczornym oświetleniu. Ponadto, możemy zobaczyć wyścigi zarówno psich i jak reniferowych zaprzęgów oraz być świadkiem niezwykłego show z udziałem skuterów śnieżnych. Dodatkowo, można uczestniczyć w wielu innych konkurencjach np. w wyścigu na nartach. Ponadto, każdego wieczoru odbywają się huczne imprezy na świeżym powietrzu.

Ze względu na swoje położenie, blisko koła podbiegunowego, miejsce stwarza bajeczną atmosferę. Dodatkowo, festiwal to doskonała okazja zobaczenia zorzy polarnej.

artykul - calgary stampedeCalgary Stampede w Kanadzie jest uważane za jedno z największych festiwali rodeo na świecie. Impreza odbywa się w lipcu i trwa ok. 10 dni. W tym czasie niemalże wszyscy mieszkańcy miasteczka przebierają się w tradycyjne kowbojskie lub indiańskie stroje. Jednym z najciekawszych wydarzeń jest parada, którą można podziwiać pierwszego dnia festiwalu. Przyciąga ona ogromną liczbę turystów z całego świata. Podczas kolejnych dni odbywa się wiele koncertów muzyki country, indiańskie tańce oraz liczne  konkurencje np. pojedynki rewolwerowców lub wyścig tzw. chuckwagons czyli dawnych kowbojskich wozów.  Równie ciekawe jest życie nocne, w którym nie brak alkoholu, hazardu oraz pokazów sztucznych ogni. Do tego, dochodzą liczne występy kabaretów, a rano na śniadanie rozdawane są darmowe naleśniki. Mimo że, festiwal budzi sprzeciw wielu obrońców zwierząt, z każdym rokiem przybywa tu coraz więcej turystów, którzy chcą wziąć w nim udział.

artykul - monkey festivalLopburi Monkey Festival lub Monkey Buffet Festival to jedyna w swoim rodzaju dwudniowa impreza w Lopburi w Tajlandii odbywająca się każdego roku w ostatni weekend września. Przed budynkiem świątyni - the Pra Prang Sam Yot miejscowa ludność przygotowuje wówczas suto zastawione stoły dla makaków, które masowo zamieszkują miasteczko. Mieszkańcy wierzą, że uczta dla małp przyniesie im szczęście i dobrobyt. Jest to też sposób wyrażenia wdzięczności bo dzięki makakom, które przystosowały się do miejskiego życia i oswoiły się z ludźmi, Lopburi stało się słynne na cały świat i przyciąga tysiące turystów każdego roku.

 

Yamaga Lantern Matsuri w Prefekturze Kumamoto w Japonii to dwudniowy festiwal upamiętniający wjazd cesarza i jego świty do miasta Yamaga. Mieszkańcy przywitali go wówczas trzymając w rękach sosnowe pochodnie aby rozświetlić spowitą mgłą ścieżkę. Impreza ma miejsce co roku 15 i 16 sierpnia. Pierwszego dnia odbywa się spektakularny pokaz sztucznych ogni. Całe miasteczko wypełniają zapalone latarnie w kształcie świątyń lub zamków. Niezwykle ciekawy jest drugi dzień imprezy kiedy wieczorem ok. 1000 kobiet ubranych w tradycyjne kimona i trzymające na głowie zapalone latarnie wykonuje tradycyjny taniec  śpiewając 'Yoheho-bushi' przy delikatnych dźwiękach muzyki. Mężczyźni ubrani w starodawne stroje odgrywają scenę przyjęcia cesarza w miasteczku tworząc ścieżkę z zapalonych sosnowych pochodni.oryginal - Yamaga lantern festival

Surin Elephant Festival Round-up to niezwykle spektakularne wydarzenie, które odbywa się zazwyczaj w trzeci weekend listopada w prowincji Surin w Tajlandii. Festiwal daje doskonałą okazję zapoznania się z tajskimi metodami oswajania słoni.artykul - festiwal słoni Już pierwszego dnia imprezy odbywa się wielka procesja, w której bierze udział ponad 300 reprezentantów tego gatunku, którzy niosą na swoich grzbietach ważnych dygnitarzy,  tzw. mahouts czyli poganiaczy słoni w tradycyjnych strojach, a także niektórych turystów. Między nimi tańczą i grają na instrumentach dzieci z lokalnych szkół, a także przeróżne grupy artystyczne. Na zakończenie odbywa się uczta dla zwierząt, na które czekają suto zastawione w owoce stoły. Ponadto, podczas festiwalu odbywają się liczne zawody takie jak przeciąganie liny na słoniach czy gra w piłkę nożną.

Tapati Festival to niezwykle ważne wydarzenie dla mieszkańców Wyspy Wielkanocnej odzwierciedlające ich wyjątkową kulturę. Zazwyczaj odbywa się na przełomie stycznia i lutego i trwa ok. 2 tygodni. Podczas imprezy odbywają się liczne tradycyjne parady, tańce i zawody pomiędzy przedstawicielami dwóch grup. Jedną z najbardziej charakterystycznych konkurencji sportowych jest haka pei, który polega na zjeżdżaniu ze stromego wzgórza na pniach bananowca będąc ubranym jedynie w Hami czyli w przepaskę na biodrach. Popularne jest również łowienie ryb przy użyciu włóczni, a także wyścig w którym zawodnicy dźwigają pale obwieszone bananami. Ponadto, odbywa się mnóstwo innych ciekawych zawodów takich jak konkurs na najlepszą rzeźbę z drewna, najładniejszy naszyjnik z muszli czy najbardziej oryginalne malowidło na ciele. Festiwal to tez idealna okazja, by spróbować tradycyjnej kuchni mieszkańców Rapa Nui i zapoznać się z ich kulturą. Punktem kulminacyjnym całego imprezy jest koronacja królowej festiwalu, która jest przedstawicielką zwycięskiej grupy.

Wybierz kontynent:
Wybierz kraj:


REKLAMA

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Newsletter, wpisz swój adres:

  • Relacji z podrózy: 17768
  • Zdjęć: 126014
  • Podróżników: 56547
  • Porad: 18827
  • Postów: 210184
  • Tematów: 86953