• Relacji z podrózy: 17768
 • Zdjęć: 126014
 • Podróżników: 57370
 • Porad: 18827
 • Postów: 210418
 • Tematów: 87056

Jak łączyć pracę z podróżami


Uwielbiasz podróże i chcesz żeby stały się twoim sposobem na życie. Sprawdź co zrobić aby ziścić swoje marzenia

Wszystkich Odyseuszy, którzy chcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami zapraszamy do dyskusji na forum

praca 1Jednym z najbardziej popularnych zawodów pozwalających nam na połączenie pracy z podróżowaniem jest zawód pilota wycieczek. Piloci dzielą się na tych, którzy specjalizują się w jakiejś trasie, i takich, którzy wolą zmieniać kierunki wyjazdów. Pilot to przede wszystkim organizator i reprezentant biura podróży, które wysyła ludzi na wycieczkę. Do jego obowiązków należy m.in. obsługa administracyjna, zapewnienie właściwej realizacji programu imprezy, sprawowanie opieki nad uczestnikami danej imprezy turystycznej oraz zapewnienie im bezpieczeństwa. Do jego zadań należy także kontrola jakości usług i ich zgodności z zamówieniem. Czasami zawód pilota wymaga także pełnienia roli tłumacza. Podczas trwania wycieczki pilot wszędzie jest w pracy i może pracować w różnych miejscach np. w autokarze, restauracji czy w hotelu. Z tego powodu, że nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji jego czas pracy jest nienormowany.  W zależności od programu wycieczki może on pracować nawet 14-16 godzin na dobę. Praca może odbywać się zarówno w dzień jak i w nocy, jeśli takie atrakcje przewiduje program wycieczki. W związku z tym, od pilotów wymaga się dobrego stanu zdrowia i pełnej sprawności ruchowej. Osoba na tym stanowisku musi być cierpliwa, odporna na stresy, odpowiedzialna, a także zdolna do rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Oczywiście, powinna lubić kontakty z ludźmi i potrafić odczytywać ich potrzeby. Od ludzi starających się o tą pracę oczekuje się także doskonałej znajomości w mowie i piśmie co najmniej jednego języka obcego. Dobry pilot powinien też mieć doskonała wiedzę na temat kultury, historii czy zabytków odwiedzanych miejsc by w razie braku przewodnika móc go zastąpić. Ponadto, osoby pragnące spełniać się w tym zawodzie muszą mieć wykształcenie minimum średnie i ukończony specjalny kurs. Zdarza się, że biura turystyczne, zwłaszcza renomowane, same kierują na kursy, a oprócz tego wymagają zdania egzaminu wewnętrznego. Jednak taki egzamin nie wystarczy, bo chcąc jeździć za granicę, przyszły pilot musi zdać jeszcze egzamin językowy w urzędzie wojewódzkim. W związku z tym, ze zawód ten jest dość mocno oblegany, aby mieć większą szansę na rynku pracy, najlepiej jest ukończyć studia z zakresu turystyki i rekreacji oraz odbyć praktyki lub staże w biurach podróży. Zarobki pilota wahają się od 150 do 300 zł za dzień.

Przykładowy kurs pilota wycieczek zagranicznych

praca 3Inną profesją związana z podróżowaniem jest często mylony z zawodem pilota, zawód przewodnika wycieczek . Do jego głównych obowiązków należy przede wszystkim oprowadzanie wycieczek i fachowe udzielanie informacji o odwiedzanych miejscach. Aby zostać przewodnikiem w Polsce należy posiadać wykształcenie co najmniej średnie i podobnie jak w przypadku pilotów, trzeba przejść specjalne szkolenie i praktykę oraz zdać egzamin uprawniający do wykonywania tego zawodu. W Polsce, tak naprawdę rzadko mówi się o przewodniku wycieczek jako o oddzielnej profesji. Przyjęło się już raczej określenie pilot – przewodnik. Zatem kursy organizowane dla pilotów są także kursami na przewodników. Oczywiście nie dotyczy to szkoleń dla przewodników górskich dla określonych obszarów górskich,  przewodników miejskich dla poszczególnych miast, oraz przewodników terenowych dla poszczególnych województw lub regionów w tym również obejmują miast w obrębie województwa lub regionu.

Rezydent to kolejny zawód ściśle związane z sektorem turystycznym. W przeciwieństwie do pilota, który realizując określony program, podróżuje wraz z grupą, rezydent jest osobą pracującą przez jakiś okres czasu (najczęściej ok. pół roku) w określonym miejscu, do którego jego biuro podróży kieruje wiele wycieczek. Często do jego obowiązków należy praca biurowa w lokalnym przedstawicielstwie organizatora. Niekiedy zastępuje przewodnika turystycznego i służy takimi usługami grupie, którą przyjmuje. Odpowiada głównie za rezerwacje i załatwienie wszelkich spraw związanych z przyjęciem grupy turystycznej za granicą. Zajmuje się więc planowaniem i organizacją programu zwiedzania, atrakcjami dla turystów, ubezpieczeniem, opieką zdrowotną, paszportami, biletami do muzeów, organizowaniem wycieczek fakultatywnych itp. Zjawia się w hotelach na wyznaczonych dyżurach, doradza, zbiera zapisy na wycieczki, pomaga w sytuacjach awaryjnych. W przeciwieństwie do pilotów, którzy bywają często okresowymi pracownikami, rezydenci to najczęściej stali pracownicy biura. Są to osoby doskonale wprowadzone w sprawy firmy dla której pracują. Muszą doskonale znać realia kraju, w którym tymczasowo mieszkają i oczywiście bardzo dobrze władać odpowiednim językiem.  Zawód ten wymaga także dużej odporności na stresy, odpowiedzialności, dyspozycyjności i umiejętności nawiązywania kontaktów. Trzeba umieć się znaleźć w trudnych sytuacjach i szybko podejmować decyzje. Podczas pobytu zagranicznego mogą przytrafić się turystom różne wypadki i choroby. Należy być zawsze na taką ewentualność przygotowanym. Turyści bywają kapryśni i wymagający. Zdarza się, że nie smakuje im jedzenie lub nie podoba się pokój w hotelu. Wtedy dzwonią do rezydenta z prośbą o interwencję. Zatem, osoby wykonujące ten zawód muszą liczyć się z tym, że w sezonie czasami trzeba pracować przez cały dzień.
Aby zostać rezydentem, trzeba najpierw posiadać licencję pilota. Najlepiej także mieć już jakieś doświadczenie jako pilot, przewodnik lub organizator obsługi turystycznej. Pomocne jest także wykształcenie wyższe zwłaszcza z zakresu turystyki oraz filologii językowych. Jest to praca sezonowa, a zatem po powrocie rezydent ma najczęściej zapewnioną pracę w biurze lub jako przewodnik miejski. Zarobki rezydenta wahają się od 600 do 1000 euro za miesiąc. Dodatkowo otrzymują też prowizję od sprzedaży wycieczek i wynajmu samochodów przez turystów z wypożyczalni, z którą biuro turystyczne ma podpisaną umowę. Większość rezydentów otrzymuje służbowe mieszkanie i samochód. Nie płaci też za posiłki, które ma zapewnione w zaprzyjaźnionych hotelach.

Przykładowy kurs na pilota – rezydenta wycieczek krajowych i zagranicznych

praca 2Work&Travel USA to jeden z najpopularniejszych sposobów na połączenie pracy z podróżą. Program jest przeznaczony wyłącznie dla studentów do 30 roku życia. Aby móc wyjechać, trzeba liczyć się z kosztami, na które składają się: wpisowe, opłata wizowa, opłata za program (w tym ubezpieczenie) oraz bilet lotniczy. Uczestnicy mogą legalnie pracować w amerykańskich firmach przez maksymalnie 4 miesiące, a po zakończeniu pracy pozostać w USA przez 25-30 dni, które  wiele osób wykorzystuje na podróże. Polskie biura organizujące takie wyjazdy pomagają znaleźć młodym ludziom pracę m.in. poprzez możliwość wzięcia udziału w targach pracodawców amerykańskich lub przekazanie ofert pracy składanych przez pracodawców bezpośrednio do tych biur (www.stany.pl).  Oferty pracy w USA obejmują przede wszystkim wszelkiego typu prace wykonywane w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, parkach rozrywki, kasynach, restauracjach, sklepach itd. Jest to doskonała okazja spędzenia wyjątkowych wakacji w Stanach Zjednoczonych połączonych z legalną pracą. Pozwala na zarobienie wystarczającej ilości pieniędzy, aby zwróciły się koszty programu,  a resztę można przeznaczyć na zwiedzanie. Taki wyjazd umożliwia poznanie kultury amerykańskiej, a także nawiązywanie kontaktów międzynarodowych.
Au pair to program przeznaczony głównie dla kobiet, ale zdarza się, że uczestniczą w nim również mężczyźni. Podstawowym zadaniem osób decydujących się na ten program jest opieka nad dziećmi. Jako operka będziesz mieszkać z rodziną i uczestniczyć w jej codziennym życiu. W czasie wolnym będziesz mogła spotykać się z przyjaciółmi, uczęszczać na kursy, zwiedzać okolicę i poznawać styl życia i kulturę kraju, w którym będziesz przebywać. Aby móc pracować jako operka trzeba mieć już jakieś doświadczenie w opiece nad dziećmi. Program może trwać od 3 do 24 miesięcy. Rodzina goszcząca zapewnia dziewczynie zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie (w zależności od kraju), kieszonkowe, możliwość uczestnictwa w kursach językowych, płatny urlop itd. Aupair opiekuje się dziećmi, dba o utrzymanie domu w czystości, pomaga w nakrywaniu do stołu, pomaga w przygotowaniu posiłków lub sama przygotowuje posiłki dla dzieci. Wiele jej obowiązków w dużej mierze zależy od poziomu materialnego rodziny, jej stylu życia i od ilości dzieci znajdujących się pod opieką au pair.

praca 4Praca na statkach pasażerskich może okazać się idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby połączyć pracę z podróżowaniem. Możesz wyruszyć w rejs po tak atrakcyjnych częściach świata jak Karaiby, Hawaje, Alaska czy basen Morza Śródziemnego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zazwyczaj oznacza to naprawdę dużo poświęceń i zdeterminowania. Ten sposób zarabiana pieniędzy może okazać się bowiem bardzo ciężki. Taka praca wiąże się zazwyczaj z kilkumiesięcznym kontraktem bez dnia wolnego. Z drugiej strony może być wspaniałą przygodą podczas której poznasz wielu ciekawych ludzi z całego świata, będziesz miał okazję doskonalić język i zdobędziesz doświadczenie. Aby móc wyjechać do takiej pracy trzeba mieć skończone 21 lat. Do niektórych zawodów armatorzy poszukują ludzi, którzy nie przekroczyli jeszcze 30 roku życia. Zarobki wahają się od 800  do 1500 dolarów amerykańskich. Rekrutacją pracowników zajmują się przede wszystkim wyspecjalizowane agencje. Zazwyczaj organizują one nie tylko sam proces naboru, ale także pomagają w uzyskiwaniu niezbędnych zaświadczeń i dokumentów. Większość z nich ma swoje przedstawicielstwo w Trójmieście. Jedną z najbardziej znanych firm jest SPC International z Gdyni prowadząca nabór dla Princess Cruises czyli kampanii statków pasażerskich o standardach czterogwiazdkowych hoteli pływających. Inną agencją z tego samego miasta jest Omc, która pośredniczy w zdobywaniu pracy dla Royal Caribbean, Celebrity Cruises i Azamara Cruises. Przed wyjazdem trzeba liczyć się z wydatkiem od 2000 do 2500 zł. Do pracy na statkach najczęściej poszukiwani są osoby sprzątające, kelnerzy, kucharze, cabinstewardzi, fotografowie, barmani. Jeśli już masz doświadczenie, możesz spróbować załatwić sobie pracę bez pośredników w Polsce, zwracając się bezpośrednio do armatorów za granicą np. na: www.silverseacruises.com czy www.pocruises.com. Jeśli chcesz pogodzić pracę ze zwiedzaniem musisz liczyć się z tym, że nie wszystkie wykonywane zawody na statku na to ci pozwolą. Pracując w departamencie hotelarskim albo restauracyjnym większość czasu wolnego poświęcisz raczej na odsypianie. Na pewno warto spróbować swoich sił jako fotograf, sprzedawca, tancerz albo mechanik. Oczywiście, wiele zależy także od sposobu organizacji pracy poszczególnych armatorów. Jeśli naprawdę interesuje nas praca na statkach może warto zaopatrzyć się w książkę Arka Przytuły „Praca na statkach pasażerskich”, w której można dowiedzieć się m.in. o aktualnych przepisach prawnych, zarobkach i warunkach socjalnych załogi, a także znaleźć adresy firm żeglugowych i agencji zatrudnienia. Jeśli jednak nie odpowiada nam praca na tak olbrzymich statkach, zawsze możemy spróbować zatrudnić się na luksusowych jachtach np. na Majorce.

www.aupair.info.pl

Staże i praktyki za granicą są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zdobyć doświadczenie w swoim zawodzie, a jednocześnie pragną  połączyć to ze zwiedzaniem, nawiązywaniem ciekawych kontaktów i ze szlifowaniem języka. Najwięcej ofert dotyczących takich wyjazdów znajduje się w Internecie. Istnieją także biura polskie, które pośredniczą w załatwianiu praktyk i stażów. Innym rozwiązaniem jest także szukanie pracodawcy na własną rękę. Można po prostu napisać do firmy, która nas interesuje z prośbą przyjęcia nas do pracy.

www.furnel-wyjazdy.pl

Zapraszamy do dyskusji na forum


Dodaj nowy komentarz
Twoje imię:
Treść komentarza:

Wpisz wynik działania z obrazka:

Komentarze

 • uYsw4oYL / 2016-07-22
  That\'s really thkniing at a high level http://tpwjrrpgieg.com [url=http://vottmtpbt.com]vottmtpbt[/url] [link=http://rujlczbzrya.com]rujlczbzrya[/link]
 • hRI2wWwSlG1 / 2016-07-22
  A really good answer, full of ratainiloty!
 • yYIxcziX / 2016-07-19
  Was totally stuck until I read this, now back up and rugninn.
 • Otr28wdW8 / 2016-07-19
  Interesting poe32#8&t0;Gsnerally I do not learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, very great post….
 • Ewa / 2012-01-23
  Warto również polecić zawód ANIMATORA CZASU WOLNEGO i firmę STAGEMAN POLSKA, która organizuje najlepsze w kraju szkolenia i obecnie poszukuje ponad 120 animatorów do pracy w Egipcie, Turcji, Tunezji, Hiszpanii, Grecji itd. Zapraszam na stronę www.stageman.pl
 • daria / 2010-09-28
  Ja proponuje dodac jeszce strone www.aupair4you.eu bardzo fajna i to wlesnie dzieki nim znalazlam moje rodzine w UK i wyjechalam jakos au pair
 • Marek / 2010-09-26
  Mam 35 lat,wykształcenie średnie.Obecnie pracuję jako kierownik pociągu od 17 lat.
  Od 15 lat podróżuje z aparatem i kamerą w ręku.Lubię gotować.Byłbym zaintesesowany pracą na statkach pasażerskich jako kucharz,barman,fotograf lub ktoś inny.Jeżeli istniałaby jakaś praca to proszę o odpowiedz na mój e mail manton-owicz@wp.pl.Każda praca mnie interesuje
 • Ewelina / 2010-08-22
  Myślę że najbardziej z podróżami związana jest praca stewardessy. ;)
Wybierz kontynent:
Wybierz kraj:


REKLAMA

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Newsletter, wpisz swój adres: