• Wersja angielska
  •  
  •  
  • Odyssei
  • Serwis roku
  • National Geographic
  • Traveler
  • Strona Główna Odyssei
  • Odyssei

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Własne biuro podróży
Hozer
post Dec 21 2009, 06:54 PM
Post #1

Miłośnik podróży
*

Grupa: Odyseusze

Czy ktoś z Was orientuje się czy założenie własnego biura podróży wiąże się z jakimiś wymogami ( np. konieczność stażu w innym biurze, aby dostać pozwolenie itp.). Nie interesuje mnie współpraca na zasadach franczyzy, tylko założenie stricte własnego biura.
Go to the top of the page

+Quote Post
Odyska
post Dec 21 2009, 06:54 PM
Post #

Miłośniczka podróży

Quote Post
machoney
post Dec 21 2009, 07:45 PM
Post #2

Urodzony obieżyświat

Grupa: OdysseiMod

Chyba nie trzeba żadnego stażu, natomiast aby organizować różnego rodzaju wyjazdy trzeba mieć koncesję organizatora turystyki:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/1999/0401.htm

--------------------

+Quote Post
Hozer
post Dec 21 2009, 07:58 PM
Post #3

Miłośnik podróży
*

CYTAT(machoney @ Dec 21 2009, 07:45 PM) *
Chyba nie trzeba żadnego stażu, natomiast aby organizować różnego rodzaju wyjazdy trzeba mieć koncesję organizatora turystyki:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/1999/0401.htm

No to tam jest napisane w artykule szóstym, że trzeba mieć od roku do czterech lat praktyki przecież.

+Quote Post
machoney
post Dec 21 2009, 08:30 PM
Post #4

Urodzony obieżyświat

Grupa: OdysseiMod

CYTAT(Hozer @ Dec 21 2009, 07:58 PM) *
No to tam jest napisane w artykule szóstym, że trzeba mieć od roku do czterech lat praktyki przecież.

Też jest napisane:
2) 2 lata praktyki w obsłudze turystów i ukończoną szkołę średnią z zakresu obsługi turystów lub ukończone studia wyższe inne niż wymienione w pkt 1,

Więc zrób sobie kurs pilota i odczekaj dwa lata wink.gif

--------------------

+Quote Post
Krewetka
post Dec 21 2009, 08:41 PM
Post #5

Urodzony obieżyświat

CYTAT(machoney @ Dec 21 2009, 08:30 PM) *
Więc zrób sobie kurs pilota i odczekaj dwa lata wink.gif

Oczywiście przy założeniu, że ma się wyższe wykształcenie...bo inaczej to aż 4 lata wink.gif

+Quote Post
pbw79
post Dec 21 2009, 09:05 PM
Post #6

Doświadczony globtroter

Ale jakbys np chciala zalozyc agencje turystyczna to z tego co sie orientuje juz nie potrzebujesz miec sonczonych szkol ani kursow Ale moge sie mylic smile.gif

+Quote Post
Scarto
post Dec 23 2009, 04:00 AM
Post #7

Urodzony obieżyświat

1. Warunkiem samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na "organizowaniu imprez turystycznych" jest posiadanie od 1 do 4 lat "praktyki w obsłudze turystów" (Art. 6 ust. 1).

2. Za praktykę w obsłudze turystów (...) uważa się samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie organizowania imprez turystycznych (Art. 6 ust. 2).

Paragraf 22:)

P.S. Zestawienie jest troszkę wybiórcze i nie oddaje do końca stanu faktycznego, ale rozbawiło mnie.

+Quote Post
ChillOutTravel
post Dec 23 2009, 02:48 PM
Post #8

Urodzony obieżyświat

Kurczee, albo dziś kawa mnie nie dobudziła, albo pkt. 2 zaprzecza pkt.1 i odwrotnie.

--------------------
wynajem autokarów, podróże czy snowboard. Urlop ? wczasy ? może tanie noclegi ? wyspy + chill out = beautiful voices

+Quote Post
Coelha
post Dec 23 2009, 10:15 PM
Post #9

Urodzony obieżyświat

Tak mnie jeszcze zastanawia czy wymagane studia wyższe według tej ustawy to studia 5-letnie czy może wystarczy tylko licencjat + praktyka czy może też można mieć podyplomowe uzupełniające studia w zakresie turystki??
Orientuje się ktoś może??

+Quote Post
Paolcia
post Dec 24 2009, 10:53 AM
Post #10

Zapalony wędrowiec
**

No wiec generalnie jeśli chcesz założyć Biuro Agencyjne to odpadają Ci koszta związane z ubezpieczeniem... jesli chcesz założyć biuro będące Organizatorem turystycznym to już musisz mieć pieniądze na znaczne sumy ubezpieczeń...

I teraz... jeśli skończyłeś studia w zakresie turystyki i rekreacji wystarczy Ci z tego co pamiętam rok praktyki w turystyce (podobnie jest przy studiach pedagogicznych tylko wtedy to są chyba 4 lata itd.... jest kilka takich kierunków). Tylko, że właściwie biuro może założyć "każdy"... te kwestie o których napisałam dotyczą osoby, która będzie tym biurem kierowała... bo przecież biuro może być Twoje, ale możesz kierownikiem danego biura uczynić kogoś innego).

No i koniecznie zorientuj się jak to jest właśnie z agentami i organizatorami. Można też zrobić tak, że przez pierwszy rok Twoje biuro działa jako agent, a po roku (jeśli jesteś po turystyce) próbujesz zaistnieć na rynku jako organizator.

Przeczytaj jeszcze to, co na temat zakładania biura organizatorskiego napisał serwis tur-info.pl:
http://www.tur-info.pl/p/ak_id,563,,organi...czne,biuro.html

I warto zainwestować w "Rynek Turystyczny" - magazyn dla osób z branży...

No i życzę powodzenia smile.gif

--------------------
"Życie nie jest mierzone liczbą oddechów, ale liczbą momentów, które zapierają nam dech w piersiach"

+Quote Post
ixou
post Apr 8 2010, 10:02 AM
Post #11

Miłośnik podróży
*

Zgodnie z uchwaloną niedawno nowelizacją Ustawy o Turystce Sejm zadecydował, że aby założyć biuro podróży nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego.

Do tej pory aby prowadzić biuro podróży trzeba było mieć ukończone studia na kierunku związanym z turystyka i rekreacja, ekonomią, prawem ewentualnie zarządzaniem i marketingiem. Poza tym należało posiadać roczną praktykę w zawodzie.

W sytuacji kiedy nie miało się ukończonych odpowiednich studiów, albo ukończyło się szkołę średnią z zakresu obsługi turystów można było prowadzić biuro po dwóch latach pracy w branży.
Natomiast osoba bez matury mogła zacząć własny interes w turystyce dopiero po sześciu latach pracy w firmie turystycznej.

A co do gazet branżowych to są również " Wiadomości Turystyczne" w których moim zdaniem jest najfajniejszy dział branżowych porad prawnych.

+Quote Post
emes
post Apr 12 2010, 10:24 PM
Post #12

Zapalony wędrowiec
**

Tak się zastanawiam, czy nie prościej założyć biuro w jakimkolwiek innym kraju UE. Podejrzewam, że nie wszędzie przepisy są tak pochrzanione, a działalność w UK lub na Słowacji ma swoje dodatkowe plusy podatkowe smile.gif

+Quote Post
ChillOutTravel
post Apr 12 2010, 10:38 PM
Post #13

Urodzony obieżyświat

CYTAT(emes @ Apr 12 2010, 11:24 PM) *
Tak się zastanawiam, czy nie prościej założyć biuro w jakimkolwiek innym kraju UE. Podejrzewam, że nie wszędzie przepisy są tak pochrzanione, a działalność w UK lub na Słowacji ma swoje dodatkowe plusy podatkowe smile.gif

Biuro to firma, jeśli firma to w UK firmę zakładasz przez internet w ciągu nastu minut. Ja firmę zakładem w PL - miesiąc (UMiG, US, ZUS, GUS) i na wstępie to wydatek ok.550 PLN + koszta paliwa i czas stracony w kolejce do okienek.

Różnice są znaczne, być może i w temacie biura - także.

--------------------
wynajem autokarów, podróże czy snowboard. Urlop ? wczasy ? może tanie noclegi ? wyspy + chill out = beautiful voices

+Quote Post
emes
post Apr 14 2010, 12:00 AM
Post #14

Zapalony wędrowiec
**

CYTAT(ChillOutTravel @ Apr 12 2010, 10:38 PM) *
Biuro to firma, jeśli firma to w UK firmę zakładasz przez internet w ciągu nastu minut. Ja firmę zakładem w PL - miesiąc (UMiG, US, ZUS, GUS) i na wstępie to wydatek ok.550 PLN + koszta paliwa i czas stracony w kolejce do okienek.

To chyba dawno było. Trzy lata temu zakładałem DG i zajęło mi to jakieś 3 dni, z czego najwięcej bank i pieczątka, a nie urzędy.

No ale główne zagadnienie dotyczy dodatkowych wymagań prawnych przy świadczeniu usług turystycznych. Sam myślałem o organizowaniu wyjazdów dla małych grup w znane mi okolice, ale po przeczytaniu ustawy wiem, że na pewno nie będę tego robił w ramach mojej polskiej działalności. Jeśli się zdecyduję na zmianę zawodu, zbadam jak wyglądają regulacje prawne w innych krajach Unii.

+Quote Post
ChillOutTravel
post Apr 14 2010, 03:26 PM
Post #15

Urodzony obieżyświat

CYTAT(emes @ Apr 14 2010, 01:00 AM) *
To chyba dawno było. Trzy lata temu zakładałem DG i zajęło mi to jakieś 3 dni, z czego najwięcej bank i pieczątka, a nie urzędy.

Opisałem stan z 2007 roku. Być może coś się zmieniło na +. Oby.

--------------------

+Quote Post
MisiekWawa
post Jul 21 2010, 10:05 PM
Post #16

Doświadczony globtroter

CYTAT(ChillOutTravel @ Apr 14 2010, 02:26 PM) *
Opisałem stan z 2007 roku. Być może coś się zmieniło na +. Oby.

Aby zalozyc biuro podrozy nie trzeba zadnych specjalnych pozwolen, pod warunkiem ze jest to biuro posredniczace w sprzedazy gotowej oferty. Jesli chce sie zostac organizatorem turystyki wymagania sa znacznie ostrzejsze...

+Quote Post
ChillOutTravel
post Jul 21 2010, 10:08 PM
Post #17

Urodzony obieżyświat

CYTAT(MisiekWawa @ Jul 21 2010, 11:05 PM) *
Aby zalozyc biuro podrozy nie trzeba zadnych specjalnych pozwolen, pod warunkiem ze jest to biuro posredniczace w sprzedazy gotowej oferty. Jesli chce sie zostac organizatorem turystyki wymagania sa znacznie ostrzejsze...

Ale to nie będzie zatem biuro podróży, a agencja pośrednicząca !?

--------------------

+Quote Post
czarnalady
post Aug 11 2010, 01:50 PM
Post #18

Miłośnik podróży
*

Podziwiam za odwagę, ja na pewno nie zdecydowałabym się na rozkręcenie takiego interesu- w życiu:) Zbyt dużo spraw trzeba ogarnąć a każde niedopatrzenie jest bezlitośnie wykorzystywane. No i nie bez znaczenia jest to,ze konkurencja jest przeolbrzymia

+Quote Post
Kodziu13
post Aug 13 2010, 07:53 AM
Post #19

Miłośnik podróży
*

Witam

Z informacji jakie dziś uzyskałem w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu wynika, iż 17 września wchodzi w życie nowa ustawa, która znosi wymóg praktyki oraz wykształcenia, pozostawiając jedynie zabezpieczenia finansowe jako jedyny warunek aby zostać wpisanym do rejestru organizatorów turystyki. rolleyes.gif

+Quote Post
takemeaway
post Aug 25 2010, 02:29 PM
Post #20

Zapalony wędrowiec
**

A co w przypadku jeśli chciałbym założyć ani BP ani pośredniaka, ale coś na kształt agencji oferującej firmom/szkołom/instytucjom wyjazdy szyte pod konkretne wymagania? Np. ktoś zebrał grupę 10 osób i chce wyjechać na parę dni pograć w paintball w lesie a potem skoczyć ze spadochronu. Ja rezerwuję transport / bookuję usługi / wynajmuję pilota / załatwiam ubezpieczenia. Czy pod taką działalność również trzeba mieć zaplecze finansowe czy można to podciągnąć pod jakieś inne usługi?

--------------------

+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 18th September 2014 - 06:42 PM