• Wersja angielska
  •  
  •  
  • Odyssei
  • Serwis roku
  • National Geographic
  • Traveler
  • Strona Główna Odyssei
  • Odyssei

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Polska waluta w Pradze, Czy w Pradze w kantorze wymienie PLN na CZK?
MariuszN
post Feb 10 2008, 07:25 PM
Post #1

Miłośnik podróży
*

Grupa: Odyseusze

Witam,

Rano jade do pragi ale tak zaplanowałem wycieczkę że korony kupuje dopiero w Pradze. Właśnie usłyszałem od znajomych że moge mieć problem z kupieniem koron za złotówki :/
Wiecie coś na ten temat?

pozdrawiam.
Go to the top of the page

+Quote Post
Odyska
post Feb 10 2008, 07:25 PM
Post #

Miłośniczka podróży

Quote Post
gabrys
post Feb 10 2008, 09:14 PM
Post #2

Urodzony obieżyświat

Jeśli jedziesz włąsnym środkiem transportu na granicy powinny być czynne kantory!

--------------------
Zapraszam do Taszkentczyka

+Quote Post
Orzegowianin
post Feb 10 2008, 09:37 PM
Post #3

Urodzony obieżyświat

Większych problemów miec nie powinieneś. Kantory są, skupują złotówki - tylko zazwyczaj kurs jest zdecydowanie gorszy niż gdybyś kupował u nas.

+Quote Post
michalnap
post Feb 10 2008, 10:46 PM
Post #4

Wytrawny wojażer

CYTAT(gabrys @ Feb 10 2008, 10:14 PM) *
Jeśli jedziesz włąsnym środkiem transportu na granicy powinny być czynne kantory!

Na jakiej granicy ?? Strefa Schengen jest i zadnych granic już nie ma. Tym bardziej kantorów na nich smile.gif

Osobiście zawsze wypłacam kase z bankomatu. Kurs bankowy, prowizji w mBanku nie mam....... najwygodniejsza forma moim zdaniem smile.gif

--------------------

+Quote Post
bonanza
post Feb 11 2008, 12:36 PM
Post #5

Urodzony obieżyświat

CYTAT(michalnap @ Feb 10 2008, 10:46 PM) *
Na jakiej granicy ?? Strefa Schengen jest i zadnych granic już nie ma. Tym bardziej kantorów na nich smile.gif

Osobiście zawsze wypłacam kase z bankomatu. Kurs bankowy, prowizji w mBanku nie mam....... najwygodniejsza forma moim zdaniem smile.gif

Ale Kolega "do przodu" - z atrakcji granicznych w Barwinku pozostał właśnie kantor. Myślę, że w stolicy w banku da się wymienić nawet drachmy malezyjskie i talary kongijskie, kurs może być zdzierczy...

--------------------
Nothing is impossible to the windmilling wind.

+Quote Post
mejklof
post Feb 11 2008, 03:38 PM
Post #6

Zapalony wędrowiec
**

Kurs w Pradze jest baaardzo niekorzystny. Nie mam może informacji z dnia wczorajszego, ale jesienią 2006 doliczali jakieś chore prowizje, że niby za to że nam łaskawie raczą wymienić walutę. Taka opłata za wymianę, tak jakby nie zarabiali na i tak niekorzystnym kursie. Z tego co pamiętam to opłata wynosiła coś koło 100 koron za 1 wymianę. Być może są też kantory w których takiej prowizji nie ma, ale w zabytkowej części miasta nie znalazłem takiego. Moim zdaniem najlepiej walutę wymienić w mieście w którym się mieszka, bo znamy kantory w których jest lepszy kurs, no i czasem nawet jest on do małej negocjacji. Najlepiej jechać już z wymienioną walutą, chyba że nie ma na to czasu. W maju 2007 byłem na słowacji, i też nie było okazji kupić wcześniej koron. Znajomi głęboko wierzyli ze z wymianą złotówek nie będzie problemu, ale okazało się że był problem ze znalezieniem kantoru (byliśmy w mniejszych miejscowosciach). Ja postanowiłem kupić $, a z ich wymianą nie było problemu na najbliższej stacji benzynowej. Złotówkami można było bezpośrednio płacić w niektórych sklepach. W jednym z nich po złodziejskim kursie 1Sk = 20 groszy!!

--------------------
Politycy doprowadzili już do tego, że kiedy czytam, że PREZYDENT BYŁ NA
PREMIERZE, to nie wiem, czy to relacja z wydarzenia kulturalnego,czy kolejny
skandal seksualny.

+Quote Post
Orzegowianin
post Feb 11 2008, 08:44 PM
Post #7

Urodzony obieżyświat

CYTAT(michalnap @ Feb 10 2008, 10:46 PM) *

Granica jak najbardziej istnieje (nie ma tylko odprawy). Ostatnio przekraczałem granice w:
1. Cieszynie
i
2. Korbielowie
i w obu tych miejscach działa po kilka kantorów i nie zauważyłem żeby któreś z nich miały zamykać swe podwoje.

+Quote Post
michalnap
post Feb 11 2008, 08:59 PM
Post #8

Wytrawny wojażer

CYTAT(Orzegowianin @ Feb 11 2008, 09:44 PM) *
w obu tych miejscach działa po kilka kantorów i nie zauważyłem żeby któreś z nich miały zamykać swe podwoje.

Hmmm, to zależy w takim razie od lokalizacji. W Jakuszycach na granicy nie ma zywej duszy...... Wszystkie budki, sklepy i dawne kantory zamknięte na głucho........

--------------------

+Quote Post
machoney
post Feb 11 2008, 08:59 PM
Post #9

Urodzony obieżyświat

Grupa: OdysseiMod

To że nie ma kontroli na granicach to nie oznacza że likwidowanie kantorów jest potrzebne...
Przekraczając granicę polsko - słowacką potrzebujemy korony nawet po to żeby zakupić na najbliższej stacji winietę na autostradę.
Tak mi się wydawało że kantory na Barwinku istnieją dalej a Bonanza to tylko potwierdził...

--------------------

+Quote Post
bonanza
post Feb 11 2008, 10:17 PM
Post #10

Urodzony obieżyświat

Znajomy w 2006-tym poprowadził nas z Rymanowa na południe do jakiejś wsi czy osady, gdzie chyba wymiana miała być korzystna (oczywiście PLZ na SKK). Na mapie jest to Posada Górna albo Królik Polski. Potem dalej na południe i na zachód i wróciliśmy na szosę do Barwinka.
W Orawicach tej zimy byłem na basenach (odkrytych, tańszych). Płacenie złotówkami po kursie dość znośnym (zresztą w ogóle to kąpielisko jest stosunkowo tanie), natomiast nie ma możliwości zapłacić kartą. I dopóki nikomu nie przeszkadza, że płaci się złotówkami, a paragon dostaje w SKK, tej możliwości na pewno nie będzie, bo w ten sposób pracownicy kąpieliska dorabiają sobie trochę do pensji i nikt nie jest zainteresowany obrotem bezgotówkowym.

--------------------
Nothing is impossible to the windmilling wind.

+Quote Post
machoney
post Feb 11 2008, 10:26 PM
Post #11

Urodzony obieżyświat

Kiedyś był kantor w Króliku Polskim ale ostatnio już go nie widziałem.

--------------------

+Quote Post
MariuszN
post Feb 14 2008, 12:49 PM
Post #12

Miłośnik podróży
*

Sie macie wszyscy w ten walentynkowy poranek:P Wczoraj wieczorem wróciłem z Pragi i sprawa wygląda następująco:

- wymieniłem walute na dworcu PKP (u nich ĆD czyli Ćeskie Drahy) ale po bardzo niekożystnym kursie, za 200zł i 25e otrzymałem jakieś 1600KC!! (z wcześniejszych wyliczeń gdybym to zrobił w polskim kantorze przy granicy gdzie mieszkam otrzymał bym jakieś 2100KC)

- obserwując kantory na miejscu ciężko się dopatrzeć na tablicach z kursami polskiej waluty, jednak ciężko nie znaczy że wcale. Jednak kursy także niekożystne, w jednym chyba tylko widziałem normalny kurs, porównywalny z tym polskim.

Niedługo napisze szczegółową relacje z wypadu z ciekawymi uwagami więc zapraszam:D

+Quote Post
bialyzibi
post Feb 14 2008, 01:07 PM
Post #13

Urodzony obieżyświat

CYTAT
Jednak kursy także niekożystne, w jednym chyba tylko widziałem normalny kurs, porównywalny z tym polskim. Niedługo napisze szczegółową relacje z wypadu z ciekawymi uwagami więc zapraszam:

Zawsze tak było, nawet w sklepach przygranicznych kurs jest niekorzystny. Zawsze w takich sklepach wydajemy resztę waluty danego kraju. Wymiana koron czeskich w polskim kantorze na złotówki też jest niekorzystna. Trzeba "uciekać" z bilonem bo tego to nawet nie chcą skupić.
A na relację czekam, porównam swoje wieloletnie opinie z Twoimi, może coś nowego .

+Quote Post
Czeszka
post Feb 21 2008, 04:54 PM
Post #14

Miłośnik podróży
*

I najlepiej wymienić raz całą kwotę, a nie rozdrabniać się, bo są spore zniżki! I zdecydowaniej korzystniej jest zrobić to w Polsce

W samej Pradze godzinami możesz porównywać kursy chodząc od kantoru, do kantoru... Ale i tak różnica będzie groszowa, bo gdzieniegdzie na tablicy informacyjnej nie ma dopisanej prowizji.

+Quote Post
bialyzibi
post Feb 21 2008, 05:36 PM
Post #15

Urodzony obieżyświat

CYTAT
I najlepiej wymienić raz całą kwotę, a nie rozdrabniać się, bo są spore zniżki!

To raczej dotyczy grupy osób większej lub mniejszej gdy wymiana dotyczy kilkudziesięciu tysięcy koron. Pojedyńczy przeciętny turysta ma marne szanse na negocjacje.
Też uważam że lepiej wymienić w Polsce, kantory na granicy , której nie ma, są zresztą na "wymarciu"

+Quote Post
machoney
post May 6 2012, 10:52 AM
Post #16

Urodzony obieżyświat

CYTAT(bonanza @ Feb 11 2008, 01:36 PM) *
Ale Kolega "do przodu" - z atrakcji granicznych w Barwinku pozostał właśnie kantor.

I warto powiedzieć, że na granicy w Barwinku dalej są kantory wink.gif

--------------------

+Quote Post
Koper153
post May 6 2012, 08:19 PM
Post #17

Zapalony wędrowiec
**

CYTAT(machoney @ May 6 2012, 11:52 AM) *
I warto powiedzieć, że na granicy w Barwinku dalej są kantory wink.gif

W wielu miejscach przy granicy są jeszcze czynne kantory smile.gif Przykład sprzed tygodnia : Chałupki - Bohumin wink.gif Pozdrawiam.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 27th August 2014 - 11:49 AM