• Wersja angielska
  •  
  •  
  • Odyssei
  • Serwis roku
  • National Geographic
  • Traveler
  • Strona Główna Odyssei
  • Odyssei

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Albania, wiadomości, język,obyczaje, źródło wiedzy = ja żona Albańczyka
nertila
post Oct 26 2007, 12:30 PM
Post #1

Zapalony wędrowiec
**

Grupa: Odyseusze

Wiem sporo i mogę pomóc tym których zaciekawiła Albania,tym którzy planują ją odwiedzić,a także tym którzy mają jakieś konkretne pytania i oczekują konkretnych odpowiedzi.Co mnie łączy z tym krajem?Jestem żoną Albańczyka,mam w więc w Albanii spoooorą rodzinę;)Obecnie mieszkam w Polsce.
Go to the top of the page

+Quote Post
Odyska
post Oct 26 2007, 12:30 PM
Post #

Miłośniczka podróży

Quote Post
mejklof
post Oct 26 2007, 12:50 PM
Post #2

Zapalony wędrowiec
**

Ja bym się kiedyś chętnie tam wybrał.
Wiem jak trudno jest w internecie o konkretne informacje.
W większości relacji pojawiają się informacje typu: "było drogo", "było tanio", "plaża była blisko", "mieszkaliśmy niedaleko centrum", "dojechaliśmy szybko". Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, że takie informacje są bardzo wieloznaczne.
No więc proszę o konkrety.
A mianowicie:
Jaki transport polecasz jako osoba która odwiedziła ten kraj nieraz?
Chodzi mi tu o jak najtańszą opcję, i jednocześnie w miarę wygodną. Czy to bedą pociągi? Czy może jakieś firmy przewozowe? Oczywiście biorę pod uwagę transport publiczny (ze stopem troche inaczej jest). No i proszę podać przybliżony czas podróży, no i cenę (choćby była nieaktualna, to lepszą informacją dla mnie będzie informacja typu "w lipcu 2001 płaciliśmy za bilet w jedną stronę X dolarów/euro", niż informacja typu "nie było tak drogo").
Kolejna sprawa to ceny na miejscu w Albanii.
Ile kosztują podstawowe produkty (raczej konkretne ceny mnie interesują). No i co polecasz z kuchni regionalnej? W przewodnikach piszą różne rzeczy które czasami mają niewiele wspólnego z rzeczywistoscią. Autorami przewodników nie zawsze są Polacy, lub jeśli nimi są, to nie zawsze zamieszczają informacje sprawdzone przez siebie, ale czasem znalezione w innych źródłach. napisz więc co Tobie jako Polce smakowało najbardziej z kuchni Albańskiej. No i jeszcze jedno pytanie:
Jaki towar moge kupić w Albanii a którego nie dostanę w Polsce? Czyli czy zaskoczyło Cię coś czego nie spotkałaś w Polsce?
Z góry dziekuję za zaoferowaną pomoc i czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam

--------------------
Politycy doprowadzili już do tego, że kiedy czytam, że PREZYDENT BYŁ NA
PREMIERZE, to nie wiem, czy to relacja z wydarzenia kulturalnego,czy kolejny
skandal seksualny.

+Quote Post
cis-moll
post Oct 27 2007, 12:16 AM
Post #3

Doświadczony globtroter

Ja mam pytanie czy warto odwiedzić Tiranę.

Zamierzam jechać rowerem z Grecji z Corfu nad Morze mdo Jeziora Ochrydzkiego. Po drodze zawitam oczywiście do Gjirokastër w Albanii i zastanawiam się czy nie jechać dalej, aż do Tirany a potem troszkę zawrócić by objechać Ochryd od wschodu.

Boję się trochę pokonywać albańskie góry rowerem. Boję się nadkładać drogi unsure.gif

Mój plan:
http://www.wyprawy.boo.pl/index.php?id=albania2008

--------------------

+Quote Post
mejklof
post Oct 27 2007, 09:52 AM
Post #4

Zapalony wędrowiec
**

Plan masz ciekawy i ambitny:)
Ile czasu przewidujesz na pokonanie tej trasy? No i na jaki termin? No i oczywiscie czy mozna się ewentualnie dołączyć? W maju bylem rowerem na Ukrainie, i jeszcze mi mało:)
No i ta Albania i te Bałkany o których już od dawna mi sie marzy...

--------------------
skandal seksualny.

+Quote Post
cis-moll
post Oct 27 2007, 04:52 PM
Post #5

Doświadczony globtroter

CYTAT(mejklof @ Oct 27 2007, 08:52 AM) *
Plan masz ciekawy i ambitny:)
Ile czasu przewidujesz na pokonanie tej trasy? No i na jaki termin? No i oczywiscie czy mozna się ewentualnie dołączyć? W maju bylem rowerem na Ukrainie, i jeszcze mi mało:)
No i ta Albania i te Bałkany o których już od dawna mi sie marzy...

Dzięki smile.gif
Chcę jechać 110km dziennie, wyjdzie około 55 dni. Wyjazd planuję na początek czerwca. Dołączyć chyba się można, ale wspólna jazda to jak koalicja parlamentarna - trzeba najpierw dokładnie przedyskutować plan jazdy wink.gif Ja w każdym razie przygotowuję trasę, no i największy problem mam z Albanią, bo nie za bardzo wiem gdzie warto jechać. Mam przewodnik Bezdroży po Bałkanach (jest kiepski), więc póki co próbuję się czegoś dowiedzieć w internecie. Pozdrawiam! smile.gif

--------------------

+Quote Post
mejklof
post Oct 27 2007, 08:49 PM
Post #6

Zapalony wędrowiec
**

To szykuje się ciekawa przygoda:)
W chwili obecnej troche watpie ze bede mial mozliwosc sie przylaczyc, chociaz chcialbym. Niestety pewnie wlasnie wtedy wazniejsza bedzie praca mgr. No i po zakonczonym roku akademickim chyba nie zdaze nic zarobic na ta wyprawe:(
W kazdym razie zycze udanego!!

--------------------
skandal seksualny.

+Quote Post
Odoakr
post Oct 28 2007, 11:14 AM
Post #7

Doświadczony globtroter

Hej cis - mol! Po Albanii polecam Ci przewodnik wyd "Piątek Trzynastego" autorstwa Tibora Dienesza. Nie ma w nim wielu info praktycznych dla turysty trampingowego, ale na pewno dowiesz się co warto zwiedzić.
Jeśli chodzi o moje odczucia to z Albanii do miast na rowerze nie ma po co wjeżdżać - tylko widoki drogi sa niesamowite!. A jezioro Ochryd od strony macedońskiej podobno piękniejsze!

--------------------

+Quote Post
nertila
post Oct 28 2007, 04:04 PM
Post #8

Zapalony wędrowiec
**

hej mejklow: odpowiadam konkretami najdokładniej jak się da
1. najtaniej do Albanii ,o dziwo! dostac sie samolotem!! ale podroz trzeba zaplanowac z duzym wyprzedzeniem a nie na huurrraaa! Moja przyjaciolka, rownierz zona Albanczyka,Polka,leciala w sierpniu do Albani tak: krakow-saloniki(grecja) 120zl bilet w jedna strone,potem autobus z salonik do Albanii wysiadala w Elbasanie za 26euro. w droge powrotna najtaniej do polski sie wraca przez Korfu.Po zwiedzeniu Sarandy w Albanii łapiesz prom na korfu i stamtad lata centralwings do Warszawy. bilet kupiony wczesniej w jedna strone to okolo 400zl.Ja sama latam do Albanii przez Włochy, samymi tanimi liniami ale poniewaz lece z dzieckiem to tak tanio nie jest.place okolo 1200zl za cala podroz do i z ALbanii do Polski z przesiadka w Mediolanie.Odradzam kazdemu podroz samochodem przez europe bo to istan droga krzyzowa.nie chodzi wcale o stan drog na bałkanach ,ale o to że tamtejsze kraje leżą w terenie wybitnie gorzystym, zakret za zakretem!i tak w Albanii są już normalne drogi ale nie jezdzi sie nimi 100km/h bo sie po prostu nie da!to nie sa proste odcinki jak autostrady w niemczech i 200km/h.Jezdzi sie raczej 80km/h.
2.W samej Albanii nie polecam podrozowania pociagami.Lepiej FURGONEM. tak jak pisze w przewodniku na glownym placu kazdego miasta w ALbanii parkuja furgony,czyli po naszemu busy,nie sa jednolicie pomalowane,sa rozne,bordo,zolte,biale,za przednia szyba maja kartke z duzym napisem np.TIRANA i kierowca nawoluje sobie ludzi krzyczac na placyku ze odjedzie za 5minut do tirany.oczywiscie nie odjedzie ani za 5, ani za 10 tylko wtedy kiedy uzbiera odpowiednia liczbe pasazerow. najczesciej zeby odpalil i w koncu ruszyl potrzeba grupy conajmniej 5 ludzi,ale tu pomocni sa tubylcy,bo sami jezdza furgonami jako najtanszym srodniem lokomocji. nie ma rozkladu jazdy.jest on umowny.Podobnie duze autokary. koszt podrozy z placu w Berat do centrum Vlory nad morzem to 3 Euro w 1 strone.Czas podrozy furgonem berat-Vlora 2h, taxowka Tirana Berat 2h (koszt taksowka ok 40euro).Zawsze przed podrozą nalezy ustalic cene.nawet na migi pokazujac na palcach ,czy piszac na kartce.ale furgonem czy autobusem jest najtaniej i najszybciej.pociagi to makabra...
3.Ceny w Albani podobne do tych w Polsce,ciuchy na bazarze (wybacz jestem kobieta i ciuchy są dla mnie wazne) w cenach troche nizszych jak nasze tu,spodnie jeansowe w zł wychodzi 80, bluzki damskie 35zł w zwyż , buty sportowe adasie orginaly po okolo 200zł prosto z włoch;), perfumy Aqua di Gio Armaniego orginalne 80zł tez z przemytu z włoch czy grecjii)
Jedzenie: tanicha!!!!!!Piwo w Beracie od 1,50zł do 4zł z europejskie marki piw.Polecam Byrek :czyli duzy trojkątny pierozek z ciasta podobnego do francuskiego z farszem z sera lub z szpinaku(ja wole szpinak pycha) Sa rozne , w Beracie kosztują ok 2zł a najeść się tym idzie że aż zatyka!W restauracjach nie jadałam obiadów tylko desery(obiady jadałam u teściów i rodziny). deser np.lody czy ciastko to ok 3-5zł.do picia polecam Santal jabłkowy napój(oczywiscie z włoch), a z piw Albańskich to piłam birra tirana ale mi żadne piwo poza reddsem nie wchodzi wiec nie wiem czy innym sie bedzie podobac czy nie. dla mnie jak nasz żywiec.
4. z Albanii najlepiej przywieżć Koniak Skanderbega (ok 10euro w skansenie w każdym miescie),na bazarach są także Koniaki Skanderbega ale bez tej całej oprawki w drewienka i sznurki i kosztują ok.6 euro. Można kupić sobie rózne rzeczy ,ja przywiozłam synkowi koszulke czerwona z czarno-dwugłowym orłem i napisem Shqiperia, takiej nigdzie na śiwecie nie dostaniecie tylko tam;)Wogóle mało kto wie jak naprawde nazywa się Albania a jak już umieją to napisać to nie wiadomo jak to przeczytać. SHQIPERIA (SZCZIPERI).Są też inne pierdółki jak kubeczki z flagą albanską, czy kubeczki ze zdjeciami meczetow, miniaturki meczetow,płaskorzeźby do powieszenia na scianie(najczesiej widoczki panoramy miast,czy pomniki Skanderbega).Oczywiście nie wolno zapomnieć o jakiejś płytce czy kasecie z Albańską muzą.są tanie i nie do znalezienia w naszych empikach.Jest wielu wykonawcow godych polecenia.ja nie lubuje sie w jakims folklorze i wyciu,ale ze starszych wykonawców polecam Altina Shirę i Sinana Hoxhę(czyt. Hodża). mają melodyjne kawałki z typowym bałkańskim podkładem.do nich bawią się Albańczycy na weselach.a młode hip-hopowe pokolenie szaleje do Blero, Stine i innych młodych wykonawcow.

DO KOLEGI ROWEROWEGO:
1. Do Tirany rowerem ale jak?którędy?tam prowadzi w sumie jedna droga z południa Albanii i jest nią autostrada,żadne widoczki czy morze, to wręcz niebespieczne.odradzam Tirane. Z Korfu można pedałować po południowej Albanii: Saranda, Ksamili, Butrinit,Gjirokastra wygląda jak Berat.Ale może byc problem jak rower nawali...do furgonu z nim nie wejdziesz .zostaje wtedy tylko autobus lub pociąg.

+Quote Post
mejklof
post Oct 28 2007, 04:38 PM
Post #9

Zapalony wędrowiec
**

Jak najbardziej konkretne informacje:)
Oby więcej takich na forum:)
Dziękuję bardzo!!

--------------------
skandal seksualny.

+Quote Post
nertila
post Oct 29 2007, 04:24 PM
Post #10

Zapalony wędrowiec
**

troche linkow albansko jezycznych stron z galeriami zdjec:

http://www.shqiperia.com/galeria/v/riviera2/
http://www.shqiperia.com/galeria/v/Tirana_in_colors/
http://www.webalbania.com/coppermine/thumb.../album=172.html
http://www.webalbania.com/coppermine/thumb...s/album=23.html

słownik albańsko-angielski on line : http://www.argjiro.net/fjalor

muzyka albanska do sciagniecia z tej stronki klikajac na ikonke wykonawcy:
http://www.webalbania.com/index.php?name=Mp3

+Quote Post
Orzegowianin
post Oct 29 2007, 08:21 PM
Post #11

Urodzony obieżyświat

Po krótkiej wizycie w Albani muszę przyznać że mają tam bardzo dobre alkohole. Wspomniane piwo Tirana naprawdę godne jest skosztowania (w domu stoi ostatnia butelka), Skandenberg dla miłośników koniaków to napój nie do pogardzenia. Wina dobre i tanie (od 150 ALL za butelkę 0,7 l). I jeszcze wódka firmy o ile dobre pamiętam Kondakci lub coś podobnego. Nertila zapewne zna tą markę.
Koszulkę o której pisze nertila też sobie kupiłem. Jakość dobra (cena mniej - 6 EUR) i bardzo pomaga na granicy (a przynajmniej mi pomogła w jej sprawnym przekroczeniu).

+Quote Post
kunek
post Oct 29 2007, 08:30 PM
Post #12

Wytrawny wojażer

niezłe alko można kupić na wioskach od gospodarzy - sama natura:) i cena przystępna....
o wspólnym biesiadowanie z lokalsami nie mówiąc:)

gorąco polecam Albanię!

jeszcze tam wrócę...

aaa - woltaż koło 55% (tak gwoli uszczegółowienia informacji..smile.gif

+Quote Post
rozmaryn
post Oct 30 2007, 09:30 AM
Post #13

Miłośnik podróży
*

CYTAT(Orzegowianin @ Oct 29 2007, 07:21 PM) *
Wspomniane piwo Tirana naprawdę godne jest skosztowania (w domu stoi ostatnia butelka)...

Zgadzam się w pełni. Piwo Tirana jest rzeczywiście bardzo dobre i niedrogie. Polecam także browarek o nazwie Norga - trochę mocniejszy i bardziej gorzkawy w smaku. Alkohole w Albanii są na tyle fajne, że myślę, że będąc tam nie ma sensu kupować marek europejskich - lepiej skorzystać skosztować lokalnych specjałów smile.gif

Trochę zdjeć z mojego wypadu do Albanii TUTAJ

--------------------

+Quote Post
nertila
post Oct 30 2007, 04:02 PM
Post #14

Zapalony wędrowiec
**

23 listopada we Wrocławiu w domu kultury Zamek impreza dla miłośników Albanii i kultury Albańskiej.Zapraszamy wszystkich zainteresowanych oraz wszystkich Albańczyków z całej Polski:) w programie min.muzyka Albańska i projekcja filmów.

+Quote Post
cis-moll
post Oct 31 2007, 11:38 PM
Post #15

Doświadczony globtroter

CYTAT(nertila @ Oct 30 2007, 04:02 PM) *
23 listopada we Wrocławiu w domu kultury Zamek impreza dla miłośników Albanii i kultury Albańskiej

Przyjdę smile.gif
Jestem dosyć doświadczony jeśli chodzi o wjazdy na rowerze do miast. Wjechałem do Paryża, Londynu czy Budapesztu i wiem, że zawsze są alternatywne małoruchliwe drogi. Tirana nie jest taka duża, więc bezpieczny wjazd zająłby mi z 6h. Ale skoro nie zachęcacie, nie ma tam nic aż tak ciekawego by się mordować i kłopocić to ok, odpuszczę sobie, dzięki za radę wink.gif

--------------------

+Quote Post
typ
post Nov 1 2007, 10:10 AM
Post #16

Miłośnik podróży
*

CYTAT(cis-moll @ Oct 31 2007, 10:38 PM) *
Przyjdę smile.gif
Jestem dosyć doświadczony jeśli chodzi o wjazdy na rowerze do miast. Wjechałem do Paryża, Londynu czy Budapesztu i wiem, że zawsze są alternatywne małoruchliwe drogi. Tirana nie jest taka duża, więc bezpieczny wjazd zająłby mi z 6h. Ale skoro nie zachęcacie, nie ma tam nic aż tak ciekawego by się mordować i kłopocić to ok, odpuszczę sobie, dzięki za radę wink.gif

Rzeczywiscie, Tirane mozna odwiedzic tylko po to, żeby się przekonać, że nie ma po co tam jechać. Byłem tam dwa razy, pierwszy raz dlatego że sam chciałem się o tym przekonać, a drugim razem przekonywałem o tym znajomych :-). A tak poza tym chciałem pojeździć samochodem po Tiranie, bo to fajna sprawa...
Co do rowerów w Albanii. Samemu mi chodziła taka myśl, żeby pojechać tam rowerem, ale góry wygrywają i jeżdżę samochodem. Jazda rowerem przez Albanie to naprawdę musi być fajna sprawa, choć ja wybierałbym mniej zatłoczone drogi. Z drugiej jednak strony stan drugorzędnych dróg delikatnie mówiąc nie jest najlepszy więc jeśli już rzeczywiście rower to wybrałbym szersze opony i zachowałbym szczególną ostrożność podczas zjazdów...
Na pewno spotkasz się z dużą życzliwością ludzi spotkanych po drodze. W mniejszych miejscowościach możesz być nawet swego rodzaju atrakcją, jeśli się zatrzymasz rowerem....
Generalnie - mi w Albanii podoba się przyroda - góry. Zabytki cywilizacyjne nie ruszają mnie, jeśli w ogóle są. Niewiele jest miast, takich jak np Gjirokaster, które mogłoby się podobać. Za to wioski w górach mają (jeszcze) klimat............

+Quote Post
nertila
post Nov 5 2007, 06:56 PM
Post #17

Zapalony wędrowiec
**

Wrocław, Centrum kultury Zamek w Leśnicy, dojazd tramwajami 10 i 22
z placu 1 Maja, wysiadka na pętli. start imprezy godzina 18;00

Na naszym spotkaniu min. rozmowa
z konsulem honorowym Albanii, potem zabawa do muzyki albanskiej przy DJu.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.wstemp symbolicznie 5zł
od osoby. to wspaniała okazja do spotkania sie w realu;) nas
wszystkich : miłośników Albanii, tych którzy tam juz byli lub
wybieraja sie do Albanii a maja pytania i szukaja na nie
odpowiedzi,Albańskiej mniejszości narodowej w Polsce oraz Polek -żon
Albańczyków. Szansa na zawiązanie nowych znajomości i przyjaźni a
przedewszystkim na poszerzenie swojej wiedzy na temat Albanii.

+Quote Post
kunek
post Nov 5 2007, 09:17 PM
Post #18

Wytrawny wojażer

jak pisał typ - klimat na wioskach niepowtarzalny... na pewno będziesz atrakcją dla lokalsów:)

+Quote Post
nertila
post Nov 13 2007, 08:48 AM
Post #19

Zapalony wędrowiec
**

Co do imprezy Albańskiej we Wrocławiu: w programie pokaz slajdów z Albanii, wystawa zdjęć w dużych formatach, możliwośc zakupu zdjęcia za 15zł sztuka i degustacja ciasta Albańskiego smile.gif

+Quote Post
nertila
post Nov 23 2007, 01:12 PM
Post #20

Zapalony wędrowiec
**

moje ulubione zdjęcia http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,91,7239934...45,0,2.html?v=2

+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 30th July 2014 - 12:05 PM