• Wersja angielska
  •  
  •  
  • Odyssei
  • Serwis roku
  • National Geographic
  • Traveler
  • Strona Główna Odyssei
  • Odyssei

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Mata samopompująca
js
post May 26 2006, 10:47 AM
Post #1

Miłośnik podróży
*

Grupa: Odyseusze

Czy opłaca się inwestować w matę samopompującą ?? Wygodne to jest? Nie za ciężkie na wędrówki z plecakiem? Jesli warto to w jąką firmę ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Odyska
post May 26 2006, 10:47 AM
Post #

Miłośniczka podróży

Quote Post
koral
post May 29 2006, 02:18 PM
Post #2

Miłośnik podróży
*

Trochę za ciężkie jak na turystykę plecakową... To bardziej nadaje się do auta aby sobie zapakować do bagażnika. Ja ta wolę karimatkę smile.gif

+Quote Post
Andre356
post May 29 2006, 11:06 PM
Post #3

Zapalony wędrowiec
**

w niskiej temperaturze sa problemy z wypelnieniem, ale to tylko zasłyszana opinia

+Quote Post
ludzik
post Jun 15 2006, 02:32 PM
Post #4

Miłośnik podróży
*

Moim zdaniem za ciezka sprawa... chyba że ktoś lubi dzwigac... do samochodu idealna ale znow cena robi swoje...
Karimata RULLEEZZZ smile.gif

+Quote Post
Luke_Skywalker
post Sep 5 2007, 08:40 AM
Post #5

Zapalony wędrowiec
**

Zastanawiam się nad zakupem maty samopompującej.

Czy ktoś ma/miał doświadczenie z tego rodzaju matami:
- jakie sa ich zalety w stosunku do kalimaty /izomaty,
- na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie,
- jaką matę mozna kupić do 150 pln'ów.

Pzdr

P.S. Może ktoś używa tej maty: Quechua. jeśli tak please o opinie.

+Quote Post
rexxx
post Aug 17 2008, 08:26 PM
Post #6

Zapalony wędrowiec
**

jak myślicie co jest lepsze?? mata samompompująca czy coś takiego :

http://allegro.pl/item413225920_fjord_nans...ac_trekker.html

Zastanawiam sie nad kupnem maty badź własnie tego małego materaca ale szczerze mówiąc nie mam pojecia jaki jest komfort spania na czymś takim. Czy są tu ludzie z doświadczeniem w tej sprawie??:|

--------------------

+Quote Post
nepawin
post Aug 18 2008, 12:07 PM
Post #7

Wytrawny wojażer

kupiłem taki materacyk w JYSK ponad rok temu za 27 zł. sprawuje sie swietnie, wygodny, mało miejsca po złożeniu tylko w spiworze się trochę slizgam na nim wink.gif

+Quote Post
Basia bez nicka
post Sep 22 2008, 11:13 PM
Post #8

Miłośnik podróży
*

My tez myślimy o matach samopompujących się. Są na pewno wygodniejsze do spania i mniej czuje się przez nie nierówności podłoża. Obecne namioty, a raczej ich sypialnie są dostosowane do mat, a nie do materacy. Z praktycznego punktu widzenia są cięższe w noszeniu i zajmują więcej miejsca. jeździmy samochodem więc ciężar to pikuś, ale miejsce... materace są dużo oszczędniejsze pod tym względem. A im są te maty grubsze tym więcej miejsca sobą zajmują i tym są cięższe. Trzeba to wziąć przy zakupie pod uwagę.
Tak myślę, że to co wybrać zależy od naszego zapotrzebowania na wygodę i warunków przemieszczania się, no i od tego gdzie sie wybieramy tam gdzie ja jeżdżę spanie na kamyczkach, większych i mniejszych dyskwalifikuje kalimatę tradycyjna pozostaje wybór pomiędzy materacem, a mata samopompującą się. Jeździmy samochodem terenowym i mamy w nim wydajny kompresor wiec sprawa dymania nie robi problemu, problem to namiot do którego materac ledwo da się wcisnąć a matę się po prostu tam wrzuca.
jednym słowem trudna decyzja...

--------------------
www.fotolandia4x4.com

+Quote Post
michalnap
post Sep 23 2008, 09:17 AM
Post #9

Wytrawny wojażer

CYTAT(Luke_Skywalker @ Sep 5 2007, 09:40 AM) *
Czy ktoś ma/miał doświadczenie z tego rodzaju matami:
- jakie sa ich zalety w stosunku do kalimaty /izomaty,
- na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie,
- jaką matę mozna kupić do 150 pln'ów.

Zalety maty samopompującej w stosunku do karimaty:
- matę można lepiej skompresować
- jest bardziej miękka i lepiej izoluje
- masa obu jest bardzo podobna

Co do parametrów - na pewno ważne jest z czego taka mata jest wykonana. No i jej grubość. Zbyt cienka mata nie zapewni Ci odpowiedniej izolacji i będzie twardo się spało smile.gif

Niestety nie znam cen takich mat w Polsce, więc na ostatnie pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Swoją matę kupiłem w Finlandii na wyprzedaży za 20 euro i jestem z niej bardzo zadowolony (cena początkowa była 40 euro).

--------------------

+Quote Post
nepawin
post Sep 23 2008, 11:24 AM
Post #10

Wytrawny wojażer

a ja polecam hybrydę czyli karimatę (z warstwą alu) i materacyk trekingowy (taki co to w ręce się mieści).
w zależności gdzie jadę i w jakich warunkach będę spał zabieram albo jedno, albo drugie albo oba (przy podróżach samochodem). karimata doskonale izoluje przed zimnem i bez obaw mozna przytroczyc ja do plecaka (na matę trzeba uważać), ewentualnie chroni materacyk przed nierównościami. na samym materacu mozna spać jeśli planujemy nocleg np. w schronisku.

ps. słyszałem, że poza sezonem mata samopompująca powinna byc napompowana, prawda ?

+Quote Post
alama
post Nov 17 2008, 03:18 PM
Post #11

Miłośnik podróży
*

Od jakiegoś czasu mam thermaresta - to nie do konca tak z ta wagą, są rózne wersje tych materacy. Zreszta naprawde dobrze izoluje, wiec mozna miec lzejszy spiwor smile.gif

+Quote Post
WHI
post Nov 17 2008, 09:56 PM
Post #12

Miłośnik podróży
*

Sam na swoim przykładzie poradzę, że warto zainwestować, moja sprawdziła się w tatrach /w namiotach i schroniskach/ rewelacyjnie.

Zalety takiej maty samopompującej /nazywanej tez samopoziomującą/
1. Waga taka sama jak zwykła karimata, no ciutkę większa ale nie odczujecie.
2. Izolacja cieplna doskonała
3. komfort spania praktycznie jak na materacu
4. Małe gabaryty po złożeniu-to jest dla mnie najistotniejsze bo można upchać w plecaku a nie nosić dopiętą.

Wady:
1. Większe baczenie na to gdzie się rozkłada aby nie uszkodzić /..ale to jednak bardzo wytrzymały materiał/
2. Dłużej się ją składa niż zwykłą karimatę /kwestia wprawy/ bo trzeba wypompować powietrze.
3. Większy koszt /moja ok 180zł firma F7 PRO -polecam, ale pewnie inne też dobre/

Osobiście bardzo namawiam ...rozkładasz, odkręcasz zaworek, mata się sama pompuje, ewentualnie kilka dmuchnięć (4 lub 5) dla lepszego komfortu i w kimonko wink.gif

+Quote Post
michal13031986
post May 29 2010, 06:03 PM
Post #13

Miłośnik podróży
*

Rozglądam się za matą samopompującą w cenie jakieś +/- 250zł jeśli naprawdę będzie warto dołożyć to pewnie zostanie dołożone. Ale wolał bym do 300zł
Zainteresowały mnie dwie:
Therm-a-rest Trail regular 2,5 cm/ 680g R-Value 3.4
http://sherpa.pl/trail-reguar
Mammut Bi-Core 3,8 cm / 785 g R-Value 3.6
http://www.bartsport.pl/maty-samopompujace...mut-bi-core-mat

Którą według was z tych brać? Przeznaczenie od wiosny do jesieni, roztocze, bieszczady, sudety.
Z czasem też będzie używana pod śpiwór puchowy, a może coś innego? Jeśli coś innego, to co? Zaznaczam że będę czasem ją nosił przez kilka dni.
Myślałem też nad: Therm-a-Rest Prolite Regular 2,5 cm / 460g R-Value 2.2
Ale cena trochę wysoka 450zł, jeszcze cena 400zł jest:
Therm-a-Rest Prolite Plus 3,8cm / 683g R-Value 3.8
http://www.decathlon.com.pl/PL/prolite-plus-68607358/

Mammut z Therm-a-Rest Prolite Plus przegrywa w współczynniku izolacji o 0.2, ale też i tańszy o 150zł

+Quote Post
Trotter
post May 31 2010, 01:47 PM
Post #14

Zapalony wędrowiec
**

Zasada jest taka: im lżejsza tym droższa. Komfort nie porównywalny do klasycznej karimaty. Malutka lekka paczuszka, jak za wolno się pompuje, zawsze można jej pomóc dodmuchując ustnie. Po spakowaniu też może być różnej wielkości (ta sama zasada co z wagą).

+Quote Post
Granturismo
post Jun 10 2010, 10:31 PM
Post #15

Urodzony obieżyświat

CYTAT(michal13031986 @ May 29 2010, 05:03 PM) *
Myślałem też nad: Therm-a-Rest Prolite Regular 2,5 cm / 460g R-Value 2.2
Ale cena trochę wysoka 450zł, jeszcze cena 400zł jest:
Therm-a-Rest Prolite Plus 3,8cm / 683g R-Value 3.8
http://www.decathlon.com.pl/PL/prolite-plus-68607358/

... i niech Cię ta myśl nie opuszcza, bo to znakomite maty!
Prolite Plus (3,8cm) to mata całoroczna, jeśli nie biwakujesz na śniegu nie wykorzystasz jej walorów. Prolite (2,5cm) w zupełności wystarczy. To produkt wart swojej ceny! Zachowaj paragon, bo na tą matę jest dożywotnia gwarancja.

--------------------
„Nie interesuje mnie to, co stworzyła ręka człowieka a jedynie to, czego nie zdołała jeszcze zniszczyć” - G.M.

+Quote Post
Jacek-85
post Dec 2 2010, 09:33 PM
Post #16

Miłośnik podróży
*

Odświeżając temat, mam pytanie odnośnie mat ale nie samopompujących...
zastanawiałem się nad zakupem samopompującej ale moją uwagę przykuły powiedzmy bardziej tradycyjne (same się nie pompująwink.gif. Napiszcie co sądzicie o matach tego typu, może ktoś korzysta itp:

http://allegro.pl/materacyk-trekkingowy-fj...1336208150.html

http://8a.pl/page,produkt,id,6463,airmat.html

przede wszystkim zastanawiam się nad komfortem spania na czymś takim, w jakim stopniu izolują od gleby (bo słyszałem że wcale nie lepiej niż karimata), jaka jest wytrzymałość na uszkodzenia i ile się coś takiego dmucha wink.gif

dzięki i pozdrawiam.

+Quote Post
maxiu
post Mar 4 2011, 02:14 PM
Post #17

Miłośnik podróży
*

Posiadam maty Therm-a-rest takie jak Prolite reg,Trailpro reg,NeoAir reg nowe modele na sprzedaz.
Ceny mysle ze sa atrakcyjne jak na therm-a-rest wink.gif prolite reg 290pln,Trailpro 360,neoair 450pln(najlzejszy materac na rynku doslownie mozna go zmiescic w kieszeni z przodu plecaka.)
zainteresowanych prosze o kontakt mailowy : maxiu2015@gmail.com

+Quote Post
Granturismo
post Mar 5 2011, 04:35 PM
Post #18

Urodzony obieżyświat

CYTAT
...przede wszystkim zastanawiam się nad komfortem spania na czymś takim, w jakim stopniu izolują od gleby (bo słyszałem że wcale nie lepiej niż karimata), jaka jest wytrzymałość na uszkodzenia i ile się coś takiego dmucha wink.gif
dzięki i pozdrawiam.

To raczej materac plażowy niż mata. Dość tani, a cena zazwyczaj jest wyznacznikiem jakości. Chyba lepiej jednak dołożyć do jakiegoś Therm-a-Rest'a.

--------------------
„Nie interesuje mnie to, co stworzyła ręka człowieka a jedynie to, czego nie zdołała jeszcze zniszczyć” - G.M.

+Quote Post
maxiu
post Mar 7 2011, 10:05 AM
Post #19

Miłośnik podróży
*

Czesc.
Ja moge sie wypowiadac tylko o produktach Therm-a-rest bo je dosc dobrze znam. jesli chodzi o izolacje cieplna to maty sa bez porownania lepsze od karimat. dla porownania Z-lite( karimata) posiada wspolczynnik termiczny R-2.2 a Luxury Map R-6.8 Oczywistym jest ze jezeli porownujemy te dwa produkty to wszystkie atuty przemawiaja za mata oprocz jednego Luxury jest doszc ciezki i nieporeczny. Po zwinieciu jego srednica to pomiedzy 17-25 cm.
Karimata i najlzejszy materac na rynku Neoair badz Trekker Maja zblizone parametry izolacyjne R2.2 dal Z-lite
i odpowiednio R2.0 dla Trekkera oraz R2.5 dla NeoAir natomiast tutaj wszystkie plusy ma NeoAir (moze za wyjatkiem ceny dry.gif ) .mata wazy 470g i po zlozeniu miesci sie w kieszeni plecaka. Komfort w porownaniu do karimaty bardzo duzy. Najlepszym jednakze kompromisem moim zdaniem Jest Prolite Plus. Jest to dosc niewielka mata w porownaniu do Luxury Map. R dla Prolita Plus to R-3.8.Wymiary maty sa zadowalajace po zwinieciu otrzymujemy walec o wymiarac srednica okolo 15 cm a dlugosc od 20 do 30 w zaleznosci od rozmiary (small,regular czy large)
pozostaje jeszcze kwestia finansowa do Therm-a-rest jest firma droga natomiast moim zdaniem najlepsza.Jest jeszcze kilka modeli mat krore posiadaja inne charakterystyki.
Jesli ktos ma pytania dotyczace konkretnych mogeli to zapraszam

+Quote Post
maxiu
post Mar 7 2011, 10:10 AM
Post #20

Miłośnik podróży
*

aha i jeszcze jedno. Maty samopompujace w sumie nie wymagaja pompowania poniewaz wystarczy ta mate wyjac rozlozyc na ziemi i odkrecic zawor. po okolo 5 min gabka zacznie wracac do swojego pierwotnego rozmiaru(przed zlozeniem) i zasysa w ten sposob powietrze. poznie wystarczy dmuchnac z 4 razy jesli uwazasz ze mata jest zamiekka. inaczej jest w przypadku NeoAir i Trekkera bo to maty bez gabki. jednaze pompowanie tej maty jest dosc szybkie i nie wymaga wysilku.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 22nd October 2014 - 07:23 AM