• Wersja angielska
  •  
  •  
  • Odyssei
  • Serwis roku
  • National Geographic
  • Traveler
  • Strona Główna Odyssei
  • Odyssei

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Wszystko o Mołdawi !
post Jan 17 2006, 10:09 AM
Post #1

Miłośnik podróży
*

Grupa:

zbieram informacje użytkowe o tym kraju. chce tam pojechać motocyklem w te wakacje na jakiś czas, bliżej nie określony. za każdy wpis bede dzwięczny !! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Odyska
post Jan 17 2006, 10:09 AM
Post #

Miłośniczka podróży

Quote Post
stefan
post Feb 19 2006, 02:12 PM
Post #2

Miłośnik podróży
*

Grupa: Odyseusze

wybiera sie ktos z obecnych tu do Mołdawii? moze ktos byl i mzoe zaproponowac jakas ciekawa traske? pozdrawiam

+Quote Post
Guest_Andrzej_*
post Mar 19 2006, 05:29 PM
Post #3

Guests

Witam! Bylem pare dni w Moldawii, kraj calkiem przyjemny, bardzo tani. Kiszyniow jest dosc sympatycznym miastem - moze nie ma tam jakis spektakularnych zabytkow ale miasto ma swoja specyficzna mila atmosfere. Bardzo polecam Orhei Vechi - zespol XIIIw wykutych w skalach monasterow polozonych w wyjatkowo malowniczym przelomie rzeki Raut - jakies 50 km na polnoc od Kiszyniowa. Bardzo piekne miejsce, jeden z monasterow wciaz dziala, obecnie rezyduje tam jednak tylko jeden mnich. Ogolnie caly rezerwat archeologiczny Orhei Vechi zajmuje ogromny obszar, sa tam grodziska jeszcze z czasow rzymskich, a takze wykute w skalach podziemne miasto. Bardzo polecam to miejsce. Moim zdaniem natomiast nie warto pchac sie do Naddniestrza, nie ma tam nic ciekawego a tylko mozna popasc w tarapaty. Tamtejsza milicja przyczepia sie do wszystkich i wszystkiego.

+Quote Post
danielpoz
post Apr 17 2006, 11:01 AM
Post #4

Guests

mozesz cos wiecej napisac o tym rezerwacie chodzi mi dokladnie jak tam dojechac bedac np. w Orhei

mam jeszcze problem z przejsciem granicznym bo na jednej mapie mam zaznaczone jako "na specjanych warunkach" a na innej jako normalne drogowe- chodzi mi o przejscie na wysokosci rumunskiej suceavy a moldawwskim balti. dokladne miejscowosci przygraniczne to Stanca-Petruseni

co prawda planuje tylko rumunie ale jesli drogi beda na tle przejzdne i uda sie w czasie zmiescic to moze zawitamy do moldawi smile.gif

Daniel

+Quote Post
Guest
post Apr 17 2006, 08:49 PM
Post #5

Guests

Cześć!! Nigdy nie przekraczłem granicy rumuńsko-mołdawskiej więc tu Ci nie pomogę. Co do Orhei Vechi to znajduje się ono obok wsi Ivancea - 20km. od Orhei, ponad 50 od Kiszyniowa. Jeśłi chodzi o dotarcie z Orhei to jeśli bedziesz jechał samochodem - kieruj się z Orhei główną drogą na Kiszyniów, będziesz mieć po drodze (bliżej Orhei niż Kiszyniowa) wyraźny billboard z odjazdem na Orhei Vechi i dużym zdjęciem klasztoru. Trzeba być czujnym bo ten znak jest tylko raz - tuż przed zjazdem, potem droga ciężka, prawie nie ma asfaltu, jak nie masz Land Rovera albo czegoś podobnego to będziesz musiał uważać na zawieszenie. Jak chodzi o dojazd środkami komunikacji publicznej to chyba tam nic nie jeżdzi, raczej trzeba wynająć taxi/busa ale to nie jest duży problem w Mołdawii jest to bardzo tanie. Pozdrawiam!! Andrzej P.S. http://orhei.dnt.md/en.html - looknij tutaj, spoko stronka.

+Quote Post
agusia
post Apr 18 2006, 08:12 PM
Post #6

Miłośnik podróży
*

jakie ceny sa w Mołdawii?

+Quote Post
brat_b
post Apr 18 2006, 09:10 PM
Post #7

Miłośnik podróży
*

Czy ktoś wie cokolwiek o republice Naddniestrza? czy można sie tam dostać w ogóle? jakioe panują tam zasady? W ogóle za cokolwiek będę wdzięczny

+Quote Post
Guest_Andrzej_*
post Apr 19 2006, 03:07 PM
Post #8

Guests

CYTAT(brat_b @ Apr 18 2006, 08:10 PM) *
Czy ktoś wie cokolwiek o republice Naddniestrza? czy można sie tam dostać w ogóle? jakioe panują tam zasady? W ogóle za cokolwiek będę wdzięczny

Cześć! No byłem w Naddniestrzu wprawdzie tylko chwilę ale opiszę swoje odczucia. Z wjazdem nie ma problemu trzeba tylko zapłacić na granicy za rejestrację jakieś śmieszne pieniądze rzędu 1 zł. Moje wrażenia z Naddniestrza są zdecydownie negatywne. Państwo policyjne, w ciągu pół dnia zatrzymywali nas kilka razy i pytania: - Co tu robicie?? Kiedy przyjechaliście, kiedy wyjeżdzacie?? itp. Trzeba pokazywać rejestrcję i paszporty. Na UA, MD czy RO nigdy mi się taka sytuacja nie zdażyła. Od mojego kumpla wymusili łapówkę 30 euro za zrobienia zdjęcia jak pijemy piwko na peronie czekając na pociąg ( bo obiekt wojskowy). Płacić można tylko w lokalnej walucie rublach naddniestrzańskich. Punkty wymiany w sklepach spożywczych na bazarze i w tym podobnych miejscach. W kraju wszędzie czerwone gwiazdy, pomniki Stalina, itp. Do tego trzeba dodać, że nie ma tam właściwie nic ciekawego do oglądania, chyba że kogoś interesują brzydkie betonowe miasta Tigina i Tyraspol sad.gif My pojechaliśmy, żeby zobaczyć twierdzę w Tighinie, niestety można oglądać ją tylko ze sporej odległości bo jest tam baza rosyjskiej 14 Armii. Strażnicy rosyjscy byli akurat bardzo mili ale co w sumie było do przewidzenia dowódzca bazy nie zgodził się byśmy weszli obejrzeć zamek. To chyba tyle moich wrażeń z Naddniestrza. Pozdrawiam!

+Quote Post
agusia
post Apr 19 2006, 05:29 PM
Post #9

Miłośnik podróży
*

nie wiedzialam ze w Europie takie akcje jeszcze odchodza... no ale coz...

+Quote Post
tomcia
post May 8 2006, 10:43 AM
Post #10

Miłośnik podróży
*

Ja to chyba się tam nigdy nie wybiore, jechać kawał drogi aby prawie nic nie zobaczyć (bo niewiele tam jest) to się mija z celem. Wolę jakiś inny kraj wybrać, w samej Ukrainie w jednej Oblasti jest więcej niż w całej Mołdawii smile.gif

+Quote Post
kunek
post Mar 21 2007, 04:39 PM
Post #11

Wytrawny wojażer

niby racja, ale w Mołdawii jest "klimat" jakiego nie poczujesz gdzie indziej... ( w każdym razie nie tak blisko)
poza tym bardzo fajni ludzie (z wyłączeniem niektórych mundurowych), niskie ceny i leniwa atmosfera... w każdym razie warto zobaczyć
pozdrawiam:)

+Quote Post
narisowa
post Apr 4 2007, 08:59 PM
Post #12

Miłośnik podróży
*

CYTAT(kunek @ Mar 21 2007, 03:39 PM) *
niby racja, ale w Mołdawii jest "klimat" jakiego nie poczujesz gdzie indziej... ( w każdym razie nie tak blisko)

to prawda! może rzeczywiście mało mają zabytków w porównaniu z tym co mamy w polsce, ale warto tam pojechać. zwrócił ktoś uwagę na ich przystanki autobusowe i studnie - prześliczne!dla zmotoryzowanych przestroga - fatalne oznakowanie dróg, a i nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia.świateł i kierunkowskazów to żadko używają, a w kiszyniowie piesi chodzą jak chcą więc trzeba uważać. krajobrazy mają prześliczne, cudowne winnice. cerkwie też przepiękne, ja wróciłam zachwycona. polecam spróbować gołąbki w liściach winogron i mamałygę. super!

--------------------
www.naris.pl

+Quote Post
cis-moll
post Oct 14 2007, 02:17 PM
Post #13

Doświadczony globtroter

CYTAT(Guest_Andrzej_* @ Apr 19 2006, 02:07 PM) *
... na granicy za rejestrację jakieś śmieszne pieniądze rzędu 1 zł ...Państwo policyjne, w ciągu pół dnia zatrzymywali nas kilka razy i pytania: - Co tu robicie?? Kiedy przyjechaliście, kiedy wyjeżdzacie?? itp. Trzeba pokazywać rejestrcję i paszporty. Na UA, MD czy RO nigdy mi się taka sytuacja nie zdażyła. Od mojego kumpla wymusili łapówkę 30 euro za zrobienia zdjęcia jak pijemy piwko na peronie czekając na pociąg ( bo obiekt wojskowy). Płacić można tylko w lokalnej walucie rublach naddniestrzańskich. Punkty wymiany w sklepach spożywczych na bazarze i w tym podobnych miejscach. W kraju wszędzie czerwone gwiazdy, pomniki Stalina, itp. Do tego trzeba dodać, że nie ma tam właściwie nic ciekawego do oglądania, chyba że kogoś interesują brzydkie betonowe miasta Tigina i Tyraspol sad.gif My pojechaliśmy, żeby zobaczyć twierdzę w Tighinie, niestety można oglądać ją tylko ze sporej odległości bo jest tam baza rosyjskiej 14 Armii.

Powiem Ci, że Twoje powyższe negatywne wspomnienia z Mołdawii ostatecznie mnie do niej przekonały. Tego właśnie jestem spragniony: aby sprawdzali mi paszport, aby zobaczyć ten socrealistyczny skansen smile.gif

A żeby było trudniej pojadę rowerem biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
andrew_h
post Oct 14 2007, 04:39 PM
Post #14

Urodzony obieżyświat

Przypominam, że to są wspomnienia z Nadniestrza, o Mołdawii mam zupełnie inne zdanie.

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 24th October 2014 - 01:44 PM