• Wersja angielska
  •  
  •  
  • Odyssei
  • Serwis roku
  • National Geographic
  • Traveler
  • Strona Główna Odyssei
  • Odyssei

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

12 Stron V  « < 7 8 9 10 11 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Wszystko o Albanii !!!
clupus
post May 7 2012, 05:12 PM
Post #161

Zapalony wędrowiec
**

Grupa: Odyseusze

Drodzy albanofani i albanofile, w tym roku mam tak wyznaczona trasę, że do Albanii mogę wskoczyć tylko na jeden dzień z Ohridu. Wydaje mi się, że najlepszą opcją jest Korcza. Czy ktoś mógłby mi coś o tym pomyśle powiedzieć, albo podrzucić inny, jeżeli zna lepszy?
Go to the top of the page

+Quote Post
Odyska
post May 7 2012, 05:12 PM
Post #

Miłośniczka podróży

Quote Post
Scarto
post May 7 2012, 05:51 PM
Post #162

Urodzony obieżyświat

CYTAT(clupus @ May 7 2012, 06:12 PM) *
...Korcza. Czy ktoś mógłby mi coś o tym pomyśle powiedzieć...

Warzą tam jedno z najzacniejszych piw na Bałkanach wink.gif

Foto: Pablo de la Mar

+Quote Post
clupus
post May 7 2012, 06:06 PM
Post #163

Zapalony wędrowiec
**

CYTAT(Scarto @ May 7 2012, 06:51 PM) *
Warzą tam jedno z najzacniejszych piw na Bałkanach wink.gif

Prawdę powiedziałeś! Choć przyznam, że na Bałkanach konkurencja jest spora. To piłem w zeszłym roku, ale z pewnością w Korczy smakować bedzie jeszcze lepiej rolleyes.gif Dzięlki za przypomnienie smile.gif
Czy jeszcze jakieś argumenty na rzecz (albo przeciw) jednodniowej wyprawy do Korczy ktoś potrafi przytoczyć?

+Quote Post
rafix
post May 13 2012, 04:32 PM
Post #164

Miłośnik podróży
*

Witam!

Tydzień temu wróciłem z Albanii. Odwiedziłem m.in. Berat, Korczę, Gjirokastrę, Ksamil i Butrint.
Aktualne info drogowe:

Droga z Fier do Gjirokastry w wielu miejscach rozkopana i jedzie się max. 20/30 km/h. Dopiero za Tepelene jest ładna asfaltowa droga. Generalnie, jadąc spokojnie trzeba liczyć ok. 3 h.

Droga z Lushnje do Beratu - w wielu miejscach dziury - trzeba uważać żeby czegoś nie urwać. Generalnie nie jest źle. Czas ok 45 min jazdy.

Droga ze Szkodry do wjazdu na autostradę do Durres - przyzwoita jednopasmówka. Niestety jest dość spory ruch i trudno jest wyprzedzać.

Ogólnie sporo Policji z suszarkami smile.gif

Odcinek od Durres do Lushnje - w przebudowie. Trzeba liczyć się z utrudnieniami. Kilka razy trzeba zwolnić do 5 km/h.

Droga z Elbasan do Jeziora Ochrydzkiego - bardzo dobra. Dopiero przed Pogradec, przy linii jeziora, droga z małymi dziurami.

W razie pytań, proszę dać znać.

Dla zainteresowanych zdjęcia: www.rafalziejewski.com

Pozdrawiam.

+Quote Post
clupus
post May 13 2012, 06:13 PM
Post #165

Zapalony wędrowiec
**

CYTAT(rafix @ May 13 2012, 05:32 PM) *
Odwiedziłem m.in. (...) Korczę (...)
W razie pytań, proszę dać znać.

Pytanie jedno ogólne - o Korczę. Bardzo proszę o rozwinięcie tematu, ponieważ moja tegoroczna podróż na Bałkany zawiera tylko wpadkową sprawę albańską. Interesuje mnie jednodniowy wjazd do Albanii z Ohridu z Korczą jako punktem docelowym. Gdzie warto zajrzeć, czy na coś zwrócić uwagę? Jeżeli masz jakieś rady to bardzo o nie proszę. (Na razie odwiedzałam tylko północną Albanię).

CYTAT(rafix @ May 13 2012, 05:32 PM) *
(...) zdjęcia: www.rafalziejewski.com (...)

Oj... warto tu wejść. Widać, że wykształcenie nie jest w stanie zabić pierwotnego humanizmu artystycznego laugh.gif
Pozdrawiam kolege po fachu i zainteresowaniach!

+Quote Post
rafix
post May 14 2012, 07:16 AM
Post #166

Miłośnik podróży
*

CYTAT(clupus @ May 13 2012, 07:13 PM) *
Pytanie jedno ogólne - o Korczę.

Witam,

Dziękuję za rekomendację smile.gif

Co do Korczy, to jako miasto nie należy do najciekawszych w Albanii. Daleko mu do takich jak Berat, czy Gjiokastra. Warto odwiedzić miejscowy rynek, który znajduje się przy dworcu autobusowym. Koniecznie trzeba tam dotrzeć do południa, albowiem po godzinie 15 wszyscy powoli się zwijają. Można tam kupić naprawdę ciekawe rzeczy smile.gif

Wieczorem warto wybrać się do browaru Korcza, z kilku co najmniej powodów:
1. mają bardzo dobre piwo,
2. serwują dobre rzeczy z grilla. Polecam miejscową kiełbasę, coś ok. 1 euro za sztukę.
3. dla kontaktu z miejscowymi.

W nowej części miasta jest sporo dobrych lokali gastronomicznych. Ktoś, kto lubi jeść, na pewno coś dla siebie znajdzie. Co ważniejsze, ceny są dużo niższe niż Polsce.

Dobrym miejscem noclegowym jest hotel Kocibelli. Płaciłem za noc w pokoju 2-osobowym, po negocjacjach, 23 euro. Samochód można zaparkować pod samym hotelem. Z tego miejsca jest rzut kamieniem do rynku (ok 2 min z kapcia), zaś do nowej części miasta ok. 5-10 min. Dotarcie do hotelu nie jest problematyczne. Znajduje się przy samym wlocie do miasta od strony Podgradec.

Warto zatrzymać się nad j. Ochrydzkim i oprócz zrobienia zdjęcia, coś zjeść. Konkretnie polecam świeżo smarzoną rybę. Jest naprawdę pyszna. Wzdłuż linii brzegowej jeziora jest sporo restauracji/barów.

W razie dodatkowych pytań proszę dać znać.

Pozdrawiam również i życzę udanego wyjazdu.

+Quote Post
clupus
post May 14 2012, 06:18 PM
Post #167

Zapalony wędrowiec
**

Takie pytanie techniczne. Chodzi o przejście graniczne grecko-albańskie. Nawigacje (w tym Google Maps) wskazują jedną drogę (przez Kalochori), która nie figuruje wśród wykazu przejść granicznych Albanii jakim dysponuje, a negenuje możliwość przejazdy przez Krystallopigi (które z kolei jest na moim wykazie). Czy ktoś ma aktualne informacje co do możliwości samochodowego przeniesienia się z Grecji do Albanii?

+Quote Post
Yanas
post May 16 2012, 11:26 AM
Post #168

Zapalony wędrowiec
**

CYTAT(rafix @ May 14 2012, 08:16 AM) *
Witam,

Dziękuję za rekomendację smile.gif

Co do Korczy, to jako miasto nie należy do najciekawszych w Albanii. Daleko mu do takich jak Berat, czy Gjiokastra. Warto odwiedzić miejscowy rynek, który znajduje się przy dworcu autobusowym. Koniecznie trzeba tam dotrzeć do południa, albowiem po godzinie 15 wszyscy powoli się zwijają. Można tam kupić naprawdę ciekawe rzeczy smile.gif

Wieczorem warto wybrać się do browaru Korcza, z kilku co najmniej powodów:
1. mają bardzo dobre piwo,
2. serwują dobre rzeczy z grilla. Polecam miejscową kiełbasę, coś ok. 1 euro za sztukę.
3. dla kontaktu z miejscowymi.

W nowej części miasta jest sporo dobrych lokali gastronomicznych. Ktoś, kto lubi jeść, na pewno coś dla siebie znajdzie. Co ważniejsze, ceny są dużo niższe niż Polsce.

Dobrym miejscem noclegowym jest hotel Kocibelli. Płaciłem za noc w pokoju 2-osobowym, po negocjacjach, 23 euro. Samochód można zaparkować pod samym hotelem. Z tego miejsca jest rzut kamieniem do rynku (ok 2 min z kapcia), zaś do nowej części miasta ok. 5-10 min. Dotarcie do hotelu nie jest problematyczne. Znajduje się przy samym wlocie do miasta od strony Podgradec.

Warto zatrzymać się nad j. Ochrydzkim i oprócz zrobienia zdjęcia, coś zjeść. Konkretnie polecam świeżo smarzoną rybę. Jest naprawdę pyszna. Wzdłuż linii brzegowej jeziora jest sporo restauracji/barów.

W razie dodatkowych pytań proszę dać znać.
Pozdrawiam również i życzę udanego wyjazdu.

Możesz zdradzić miejsce z fot 27-31? Przepiękne jest na tych zdjęciach!

+Quote Post
rafix
post May 16 2012, 07:24 PM
Post #169

Miłośnik podróży
*

CYTAT(Yanas @ May 16 2012, 12:26 PM) *
Możesz zdradzić miejsce z fot 27-31? Przepiękne jest na tych zdjęciach!

Witam! Zdjęcia wykonane zostały w miejscowości Ksamil, ok 15 km na południe od Sarandy, 2 km od Butrintu.
Naprawdę przyjemne miejsce. Polecam.

Pozdrawiam.

+Quote Post
NAMOTOCYKLU
post May 29 2012, 04:14 PM
Post #170

Miłośnik podróży
*

Rzućcie prosze okiem na moją trasę przez Albanię... Nie pomijam czegoś fajnego w okolicy? A może warto coś pominąć? Harmonogram mam dość napięty...

https://maps.google.pl/maps/ms?msid=2044911...8106f&msa=0

Co z noclegami w namiocie? Bezpiecznie jest? Kolega właśnie wrócił autem stamtąd i powiedział, że bał się z niego wysiadać...

--------------------

+Quote Post
Adin
post May 30 2012, 09:35 AM
Post #171

Zapalony wędrowiec
**

Witam
Fajna trasa i tak z ciekawości ile to mniej więcej kilometrów i jaki czas masz na to przeznaczony?
Jesli chodzi o Albanie to za wiele nie pomoge.
Będąc w Czarnogórze wyskoczyłem na 1 dzień do Szkodry zwiedzić zamek Rozafa.
Jednodniowy pobyt w Albanii oceniam pozytywnie i mam nadzieje że za rok będe mógł więcej zagłębic sie w ten kraj.
Pozdrawiam , miłej przygody i proszę o relację po powrocie.

+Quote Post
NAMOTOCYKLU
post May 30 2012, 11:14 AM
Post #172

Miłośnik podróży
*

Trasa przewiduje około 7000 km (pewnie wyjdzie wiecej) i mamy na to 22 dni, ale jak sie o 1 czy 2 dni wydłuży, to nie bedzie tragedii.

O Albanii mówią różnie..nie oczekujemy nie wiadomo czego - ma być przygoda wink.gif to jeden z niewielu krajów w Europie, gdzie są jeszcze fajne widoki bez hoteli i sklepików z pamiętkami na każdym kroku wink.gif

--------------------

+Quote Post
pajuj
post May 31 2012, 07:35 AM
Post #173

Zapalony wędrowiec
**

Cześć wszystkim,
czy ktoś może mi powiedzieć ile czasu zajmie mi jazda samochodem z Ochrydu do Szkodry. Musze w jeden dzień dotrzeć z Ochrydu właśnie do MOstaru w Bośni i zastanawiam się o którewj rankiem musze wyjechać.
Zagadką jest dla mnie tylko trasa przez Albanię, bo resztę już znam bardzo dobrze.
pozdrawiam,

+Quote Post
clupus
post May 31 2012, 08:52 AM
Post #174

Zapalony wędrowiec
**

CYTAT(pajuj @ May 31 2012, 08:35 AM) *
Cześć wszystkim,
czy ktoś może mi powiedzieć ile czasu zajmie mi jazda samochodem z Ochrydu do Szkodry. Musze w jeden dzień dotrzeć z Ochrydu właśnie do MOstaru w Bośni i zastanawiam się o którewj rankiem musze wyjechać.
Zagadką jest dla mnie tylko trasa przez Albanię, bo resztę już znam bardzo dobrze.
pozdrawiam,

Zależy czym jedziesz i trochę od szczęścia. Nie znając Tirany na jej pokonanie można stracić dobrą godzinę (kompletny brak oznaczeń). Granicę też zdażyło mi sie przekroczyć w 10 minut a i czekałem kiedyś 2,5h. Góry przy Elbasanie trochę spowalniają jazde, ale trasa jest całkiem dobra. Myślę, że nie licząc przejść granicznych i nie uwzgledniając remontów na obrzerzach Tirany trasa to 3-4 h.

+Quote Post
pajuj
post Jun 4 2012, 07:41 AM
Post #175

Zapalony wędrowiec
**

Serdeczne dzięki,
jadę własnym samochodem, ale widzę, że jesli to będzie nawet 5 godzin jazdy przez Albanię, to dam radę.

W tamtym roku [pojechałem do Pogradec i na granicy stałem .... 1 minutę.
Liczę tez, że ruch będzie mały, bo całą trasę będę robił w niedzielę.

Dp Elbasanu podjadę sobie parę dni wcześńiej z Ochrydu, zeby "wybadać drogę", a w Tiranie będę się kierował "na słońce" smile.gif

pozdrawiam,

+Quote Post
tomii
post Jun 14 2012, 11:10 AM
Post #176

Miłośnik podróży
*

Witam, może ktoś mily napisze coś o cenach? Mnie najbardziej interesują ceny jadzenia i picia w knajpkach, Jade z rodzina tak że bede kilka dni we Vlora nad morzem i troche chce pojeździć, w głębi kraju

+Quote Post
marol6
post Jun 14 2012, 11:21 AM
Post #177

Miłośnik podróży
*

CYTAT(tomii @ Jun 14 2012, 12:10 PM) *
Witam, może ktoś mily napisze coś o cenach? Mnie najbardziej interesują ceny jadzenia i picia w knajpkach, Jade z rodzina tak że bede kilka dni we Vlora nad morzem i troche chce pojeździć, w głębi kraju

Np. byrek jest bardzo tani i jak dla mnie smaczny, ok3 PLN. Ceny w knajpach do zniesienia, za 20 PLN obiad+piwko to świat i ludzie. Pokój 3-osobowy w Sarandzie z widokiem na Korfu 6E za osobę, jednosobowy pokój 12E więc krzywdy nie ma. W Ksamil polecam rowerki wodne.

pozdrawiam,

+Quote Post
clupus
post Jun 24 2012, 11:23 AM
Post #178

Zapalony wędrowiec
**

Zależy czy chcecie jeść w knajpach dla turystów czy także dla miejscowych. Te pierwsze moga byc 2 razy droższe, ale i tak za duży posiłek na ciepło możecie liczyć 3-5 euro, a za kolację z winem, przystawkami, deserami i czym dusza za pragnie nie jest się chyba w stanie wydać więcej niż 10 euro.
Ale (wyłączając romantyczną kolację) polecam oczywiście te drugie.

+Quote Post
wasiela
post Jun 24 2012, 06:57 PM
Post #179

Miłośnik podróży
*

Witam serdecznie,

wraz z dziewczyną chcemy wybrać się na zwiedzanie pięknej Albanii. Jeżeli jacyś forumowicze są chętni aby zorganizować wspólną wyprawę to zapraszamy.

Pozdrawiam

+Quote Post
clupus
post Oct 22 2012, 05:01 PM
Post #180

Zapalony wędrowiec
**

Nie ma nic lepszego na jesienny czas niż wspomnienia i plany związane z wakacjami smile.gif
Jakiś pretekst na rozruszane tematu być musi smile.gif

Ja mam pytanie, czy ktoś przeprawiał się z Ksamil na Korfu?
Słyszałem tylko, że można płynąć, ale za każdy szczegół bedę wdzięczny.

+Quote Post

12 Stron V  « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 26th November 2014 - 08:35 AM