• Wersja angielska
  •  
  •  
  • Odyssei
  • Serwis roku
  • National Geographic
  • Traveler
  • Strona Główna Odyssei
  • Odyssei

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> GRUZJA, Pomoc w wyznaczeniu trasy
bananas007
post Apr 5 2012, 07:54 PM
Post #1

Miłośnik podróży
*

Grupa: Odyseusze

Witam,
Na przełomie lipca i sierpnia (26.07 - 04.08) wylatuję do Gruzji. Będę miał 9 całych dni aby poznać i zauroczyć się tym krajem. Zdaję sobie sprawę z tego, że czasu mam co najmniej 3 razy za mało aby zobaczyć wszystkie najciekawsze zakątki. Chciałbym jednak tak zaplanować sobie zwiedzanie aby udało się zobaczyć jak najwięcej ale nie biegać przy tym z wywieszonym jęzorem i zaliczać kolejne miejsca.
Pewne jest, że chcę zobaczyć:
- Tbilisi
- Gruzińską Drogę Wojenną
- Cminda Sameba
- Mcchetę
- Vardzię
- Gori
- David Gareji
- którąś miejsowość Kachetii by zakosztować win
- pewne jest też że chciałbym spędzić dotego około 2 dni w górach (trekking) więc Swanetia bądź Tuszetia

Największą rozterką jest dla mnie wybór między Swanetią a Tuszetią. Proszę doradźcie który z tych regionów jest bardziej wart aby go zobaczyć. Ważną kwestią w tym temacie będzie też odgrywał czas, którego nie mam za wiele. Wydaje mi się, że pod względem logistycznym zdecydowanie Tuszetia wypada na plus w stosunku do regionu Swanów. Czy uważacie, że jestem w stanie zaplanować podróż tak aby nie przegapić żadnego z powyższych miejsc? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Dziękuję z góry.
Krzysiek
Go to the top of the page

+Quote Post
Odyska
post Apr 5 2012, 07:54 PM
Post #

Miłośniczka podróży

Quote Post
chicken997
post Apr 7 2012, 08:32 PM
Post #2

Urodzony obieżyświat

CYTAT(bananas007 @ Apr 5 2012, 06:54 PM) *
Witam,
Na przełomie lipca i sierpnia (26.07 - 04.08) wylatuję do Gruzji. Będę miał 9 całych dni aby poznać i zauroczyć się tym krajem. Zdaję sobie sprawę z tego, że czasu mam co najmniej 3 razy za mało aby zobaczyć wszystkie najciekawsze zakątki. Chciałbym jednak tak zaplanować sobie zwiedzanie aby udało się zobaczyć jak najwięcej ale nie biegać przy tym z wywieszonym jęzorem i zaliczać kolejne miejsca.
Pewne jest, że chcę zobaczyć:
- Tbilisi
- Gruzińską Drogę Wojenną
- Cminda Sameba
- Mcchetę
- Vardzię
- Gori
- David Gareji
- którąś miejsowość Kachetii by zakosztować win
- pewne jest też że chciałbym spędzić dotego około 2 dni w górach (trekking) więc Swanetia bądź Tuszetia

Największą rozterką jest dla mnie wybór między Swanetią a Tuszetią. Proszę doradźcie który z tych regionów jest bardziej wart aby go zobaczyć. Ważną kwestią w tym temacie będzie też odgrywał czas, którego nie mam za wiele. Wydaje mi się, że pod względem logistycznym zdecydowanie Tuszetia wypada na plus w stosunku do regionu Swanów. Czy uważacie, że jestem w stanie zaplanować podróż tak aby nie przegapić żadnego z powyższych miejsc? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Dziękuję z góry.
Krzysiek

Witaj
9 dni to naprawde bardzo mało ale cóż, życie wink.gif
Biorąc pod uwagę czas to co do gór to chyba raczej Tuszetia - do Swanetii musiałbyś przejechać całą Gruzję co nie jest trudne bo pakujesz się w nocny pociąg z Tbilisi do Zugdidi i na rano, wyspany jestes na miejscu, potem tylko marszrutka i po kilku godzinach jazdy nową drogą jestes w Mestii. Można też lecieć samolotem z Tbilisi do Mestii ale loty są często odwoływane. Ale skoro masz zamiar odwidzić Kachetie to raczej Tuszetia. Najlepiej dojechać do Alvanii a tam na głównym skrzyżowaniu stoją kierowcy których mozna wynająć. Weź jakiś lepszy wóz bo droga nieharosza rolleyes.gif
Miejsce w Kachetii do popróbowania wina - znam fajną kwaterę w Signagi gdzie gospodarz nie szczędzi napitku do kolacji laugh.gif i do wyboru jest zarowno domowe pyszne wino jak i czacza. Z Twojego planu to gdybyś się nie wyrabiał w czasie to zrezygnował bym z Gori - jest niezbyt ciekawe. Przy okazji Vardzi dobrze by było zobaczyc też twierdze w Chertvisi.
Jak coś to pytaj.

--------------------

+Quote Post
mallcin
post Apr 15 2012, 06:13 PM
Post #3

Miłośnik podróży
*

Hej,
9 dni to naprawde niewiele. Musisz wziac pod uwagę, że pociągi jeżdżą naprzemiennie co drugi dzień (z uwagi na położony tylko 1 tor), co znacznie utrudnia podróżowanie. Marszrutki jeżdżą, ale nie są demonami prędkości.
Jeśli chcesz zobaczyć drogę wojenną i zrobić trekking, to proponuje zadokować się w Stiepandmindzie (Kazbegi) i ogarnąć dwa tematy właśnie tam. Kazbeg jest przepiękny, można podejść bez większych problemów pod stacje meteo na lodowcu i poczuć klimat Kaukazu, a przy okazji spojrzeć na drogę wojenną, która sama w sobie nie zachwyca, ale jest położona w olbrzymim kanionie smile.gif
W samej Stiepandsmindzie:
1. popytaj o informację turystyczną (na rozwidleniu za przystakniem skręć w lewo drugi albo trzeci dom po prawej). Mówią po ang., mają aktualną pogodę, mapy, możliwość wypożyczenia raków, a przede wszystkim naaajlepsze żarcie, jakie mieliśmy okazję jeść w Gruzji biggrin.gif
2. jak pojdziesz dalej szosą za IT, będzie po lewej mostek, za mostkiem 1. dom po lewej mają przyzwoite noclegi z ciepłą wodą

W Wardzi koniecznie zajdź do term (taka rozpadająca się buda pomiędzy szosą a rzeką tuż przed skrętem do skalnego miasta na wysokości restauracji po lewej (notabene mają przyzwoitą kuchnię). Właśnie termy zrobiły na nas największe wrażenie, a Wardzia... jak byłeś już kiedyś w takich miejscach, specjalnie nie urzeknie.

Byliśmy jeszcze w Batumi. Miasto ciekawe, ładne i warte obejrzenia, ale na dłużej poplażować nie ma po co.

Generalnie, jest pięknie...
powodzenia!

+Quote Post
gosiek_wawa
post Apr 19 2012, 10:10 AM
Post #4

Wytrawny wojażer

CYTAT(chicken997 @ Apr 7 2012, 07:32 PM) *
Można też lecieć samolotem z Tbilisi do Mestii ale loty są często odwoływane.

Czyli pewnie ryzykowne jest kupno biletów na ten lot wcześniej (2 miesiące przed)?
Jaka właściwie jest praktyka z tymi lotami i rezerwacjami ? Znalazłam biuro w Tbilisi, które chce sprzedać bilety za 50 GEL i wysłać mi mailem wcześniej... Będę wdzięczna za więcej info w tym temacie.

+Quote Post
qweq777
post Jun 7 2012, 09:21 PM
Post #5

Miłośnik podróży
*

Dołączam się do pytania o loty Tblisi - Mestia. Czy loty są z dużego lotniska na które się przylatuje z Polski, czy może z jakiegoś innego? Gdzie kupić bilety? Wie ktoś jak wygląda dostępność biletów w lipcu? Niestety w moim Lonely Planet z 2008 nic na ten temat niema...

--------------------
Zapraszam na backpackersi.blogspot.com - relacja z dwumiesięcznej podróży po Gruzji i Turcji.

+Quote Post
andrew_h
post Jun 8 2012, 03:36 PM
Post #6

Urodzony obieżyświat

CYTAT(qweq777 @ Jun 7 2012, 10:21 PM) *
Dołączam się do pytania o loty Tblisi - Mestia. Czy loty są z dużego lotniska na które się przylatuje z Polski, czy może z jakiegoś innego? Gdzie kupić bilety? Wie ktoś jak wygląda dostępność biletów w lipcu? Niestety w moim Lonely Planet z 2008 nic na ten temat niema...

Tak loty są wykonywane z TBS. W centrum Tbilisi widziałem wiele agencji reklamujących sprzedaż biletów na loty do Mestii, ceny z reklam to od 40 geli (ok. 80 zł), natomiast z dnia na dzień cena wynosiła w zeszłym roku 75 geli OW. Podobno można też kupić bilety gdzieś na lotnisku. Jak jest z dostępnościa miejsc to nie wiem ale trzeba mieć na uwadzę, że dużym problemem na tej trasie jest częste odwoływanie lotów. Jest to związane z tym, że przeloty wykonywane są małymi, 19-miejscowymi samolotami DHC-6 na lotnisko z krótkim pasem i bez ILS tak więc przy mgle, silnym wietrze, itp. lot się nie może odbyć, a czasami maszyny wracają już po starcie z Tbilisi. Także sam fakt posiadania biletu nie oznacza jeszcze, że się do Mestii drogą powietrzną dotrze w zaplanowanym terminie.

--------------------

+Quote Post
qweq777
post Jun 8 2012, 06:34 PM
Post #7

Miłośnik podróży
*

Dzięki andrew_h!
Wiem, że to straszne szczegóły, ale może przypadkiem ktoś wie... Czy jak odwołają lot to można odzyskać kasę za bilet i jechać pociągiem/marszrutką, czy trzeba czekać na dobrą pogodę?

I pytanie z innej beczki. Szedł ktoś trasą Mestia - Ushguli, ale nie przez drogę po której jeżdżą jeepy tylko przez Adishi? MAPA

Wg. wikitravel jest ona "red and white flagged". Czy oznaczenia są dobre i łatwo znaleźć drogę? Słyszałem też o niebezpieczeństwie spotkania w Gruzji półdzikich psów. Wie ktoś coś na temat psów i innych niebezpiecznych zwierząt w Swanetii?

--------------------
Zapraszam na backpackersi.blogspot.com - relacja z dwumiesięcznej podróży po Gruzji i Turcji.

+Quote Post
gosiek_wawa
post Jun 12 2012, 03:33 PM
Post #8

Wytrawny wojażer

Dzięki za przybliżenie tematu lotu do Mestii, pomocne informacje.

To mam jeszcze pytanie z innej beczki. Jak obecnie wygląda kwestia bankomatów i opłacalności wyciągania z niej waluty? Czy bardziej opłaca się korzystanie z kantorów?
Jeśli brać gotówkę, to raczej $ czy euro?

+Quote Post
andrew_h
post Jun 12 2012, 05:07 PM
Post #9

Urodzony obieżyświat

CYTAT(gosiek_wawa @ Jun 12 2012, 04:33 PM) *
To mam jeszcze pytanie z innej beczki. Jak obecnie wygląda kwestia bankomatów i opłacalności wyciągania z niej waluty? Czy bardziej opłaca się korzystanie z kantorów?
Jeśli brać gotówkę, to raczej $ czy euro?

Ja poleciałem do Gruzji z 20 Euro w portfelu. Od razu na lotnisku masz kilka bankomatów, zresztą w Tbilisi i Batumi jest ich pełno, a nawet w mniejszych miastach jak Gori czy Achalciche nie ma problemów z ich znalezieniem. Ciekawostką jest to, że z części bankomatów można wypłacać też dolary.

Jeśli tylko masz kartę z bezprowizyjną wypłatą za granicą to się taka opcja moim zdaniem bardziej opłaca niż podwójna prowizja za wymianę gotówki ze złotówek na EUR lub USD i dopiero na lari. Oczywiście to też zależy od banku i kursu po jakim Ci to przeliczą. Ja w każdym razie na Mbank, w którym mam konto nie narzekam bo kursy mają praktycznie zawsze korzystne.

--------------------

+Quote Post
chicken997
post Jun 14 2012, 08:15 PM
Post #10

Urodzony obieżyświat

Bankomatów jest dużo - nawet w Mestii i w Oni w regionie Racza

--------------------

+Quote Post
gosiek_wawa
post Jul 4 2012, 02:18 PM
Post #11

Wytrawny wojażer

Tak ogólnie kalkulując, to jaką należy przyjąć stawkę dzienną za noclegi +wyżywienie+ przyjemności ?

Oczywiście nie chodzi mi tu o skrajności, czyli ani nie o hotele gwiazdkowe ani też namioty. Czyli kwatery prywatne, podróżowanie miejscowym transportem i taxówkami.

Jakby mi ktoś chociąż rząd wielkości z własnego doświadczenia przybliżył to będę wdzięczna.

Pozdrawiam

+Quote Post
chicken997
post Jul 5 2012, 12:02 PM
Post #12

Urodzony obieżyświat

Bardzo uśredniając i licząc troche PI x drzwi rolleyes.gif po odliczeniu przelotu, za zeszły rok stawka osobodnia wyszła mi ok 120 zł. W tym samochód na 9 dni i nie odmawianie sobie przyjemności. wink.gif

--------------------

+Quote Post
chicken997
post Jul 5 2012, 12:10 PM
Post #13

Urodzony obieżyświat

Nie mogę już edytować poprzedniego postu więc wklejam trochę podstawowych, ogólnych informacji o Gruzji i poruszniu się po niej:
http://mostdogruzji.pl/index.php?option=co...&Itemid=123

--------------------

+Quote Post
gosiek_wawa
post Jul 14 2012, 09:07 PM
Post #14

Wytrawny wojażer

To jak już znam koszty to podpytam o coś innego smile.gif

Czy w Tbilisi jest jakiś jeden główny dworzec, z którego ruszają marszutki w różne regiony kraju, czy może odjeżdżają z innych miejsc?

+Quote Post
chicken997
post Jul 15 2012, 10:30 AM
Post #15

Urodzony obieżyświat

CYTAT(gosiek_wawa @ Jul 14 2012, 08:07 PM) *
To jak już znam koszty to podpytam o coś innego smile.gif

Czy w Tbilisi jest jakiś jeden główny dworzec, z którego ruszają marszutki w różne regiony kraju, czy może odjeżdżają z innych miejsc?

To by było za proste laugh.gif
Z kilku różnych miejsc.

--------------------

+Quote Post
gosiek_wawa
post Jul 15 2012, 12:18 PM
Post #16

Wytrawny wojażer

CYTAT(chicken997 @ Jul 15 2012, 09:30 AM) *
To by było za proste laugh.gif
Z kilku różnych miejsc.

No tak, zbyt to by było piękne smile.gif A dasz radę wymienić mi te lokalizacje ?
Mam na myśli marusztki do tych najpopularniejszych miejsc, tj. Kazbeki, Mestia, Batumi..

+Quote Post
Bania
post Jul 16 2012, 09:00 AM
Post #17

Miłośnik podróży
*

a ja mam pytanie odnośnie transportu z lotniska do samego Tbilisi. Od ok 7 rano jeżdzą autobusy, ale nie mogę znależć info czy w nocy mozna też jakoś dojechać do centrum Tbilisi.
Przylatujemy o 2 w nocy. Czy o tej porze pozostaje już tylko taxi?

+Quote Post
Coelha
post Jul 16 2012, 03:40 PM
Post #18

Urodzony obieżyświat

CYTAT(Bania @ Jul 16 2012, 08:00 AM) *
a ja mam pytanie odnośnie transportu z lotniska do samego Tbilisi. Od ok 7 rano jeżdzą autobusy, ale nie mogę znależć info czy w nocy mozna też jakoś dojechać do centrum Tbilisi.
Przylatujemy o 2 w nocy. Czy o tej porze pozostaje już tylko taxi?

Raczej tak.
Ja też jakoś tak miałam przylot do Tbilisi i z tego co pamiętam nocowałam na lotnisku bo nie było czym do centrum dojechać wink.gif

+Quote Post
przemir
post Jul 17 2012, 12:17 PM
Post #19

Miłośnik podróży
*

pierwszy pociag z lotniska jest k 5tej rano, taksowka kosztowala /cale auto 30lari do centrum/ na lotnisko z przystanku autobusowego pojechalismy za 15lari
-moze w samolocie ktos do Was dolaczy i podzielicie koszty rolleyes.gif

co do planu 9dniowego - cholera malo sad.gif

co do Adishi /w hebrajskim to miejsce opuszczone czy jakos tak brzmi bardzo podobnie/ to spotkalismy izraelczykow ktorzy taki trek robili /konny/ ale nie jechali na koniach tylko 1 kon wiozl plecaki smile.gif

bankomaty jak powiedziano - na kazdym kroku /w Ureki tylko nie znalazlem ale pewnie w sezonie sa/

co do planu 9dniowego -

David Gareji moze polaczyc z droga do Kachetii sad.gif
Mccheta - to jest 2h no 3hmax ja to zrobilem ostatniego dnia - reszte upalu spedzilem na Tibiliskim Moriem smile.gif
Gori ? mmmy - ja nie bylem Sighnagi - super miasteczko czulem sie jak na poludniu europy
a najbadziej domoszne wino smakowalo mi w Mesti najlepsze Kaczapuri i Kubdari w Ushguli - i najbardziej tesknie za Swanetiia

--------------------
przemir.geoblog.pl

+Quote Post
chicken997
post Jul 17 2012, 09:47 PM
Post #20

Urodzony obieżyświat

CYTAT(gosiek_wawa @ Jul 15 2012, 11:18 AM) *
No tak, zbyt to by było piękne smile.gif A dasz radę wymienić mi te lokalizacje ?
Mam na myśli marusztki do tych najpopularniejszych miejsc, tj. Kazbeki, Mestia, Batumi..

Do Kazbegów i do Batumi z dworca Didube. Do Mestii lepiej nocnym pociągiem do Zugdidi a potem narszrutką. Z istotnych znanych mi dworców marszrutek (aftowagzał) to jeszcze Ortaczała i Samgori. Trzeba po prostu pytać miejscowych.
W nocy z lotniska raczej taksówka ale można też próbować kolejką do dworca głównego.

--------------------

+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 23rd October 2014 - 03:26 PM