• Wersja angielska
  •  
  •  
  • Odyssei
  • Serwis roku
  • National Geographic
  • Traveler
  • Strona Główna Odyssei
  • Odyssei

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Ortografia dla obieżyświatów ;)
bonanza
post Mar 25 2012, 09:27 AM
Post #1

Urodzony obieżyświat

Grupa: Odyseusze

http://quizy.interia.pl/fakty/quiz/wyprawa...?id=488?f=pasek

Czy wołacz w drugim zdaniu nie powinien brzmieć "obieżyświecie" ? wink.gif

--------------------
Nothing is impossible to the windmilling wind.
Go to the top of the page

+Quote Post
Odyska
post Mar 25 2012, 09:27 AM
Post #

Miłośniczka podróży

Quote Post
Pablo de la Mar
post Mar 25 2012, 10:49 AM
Post #2

Urodzony obieżyświat

17/20, ale stać mnie na więcej. cool.gif

CYTAT(bonanza @ Mar 25 2012, 09:27 AM) *

Zdaje się, że pytania się zmieniają. Ja drugie miałem o zduńskowolskiego lowelasa. wink.gif

--------------------

Chcę, aby dzikich ptaków klucz otwierać wolność zawsze mógł. Bez której zginę.

+Quote Post
mireda71
post Mar 25 2012, 10:54 AM
Post #3

Urodzony obieżyświat

CYTAT(Pablo de la Mar @ Mar 25 2012, 11:49 AM) *
Zdaje się, że pytania się zmieniają. Ja drugie miałem o zduńskowolskiego lowelasa. wink.gif

Bonanza miał chyba na myśli drugie zdanie z nagłowka. huh.gif
Bez histerii, to tylko niezobowiązująca wyprawa do krainy ortografii. Obieżyświacie, załóż wygodne marrakeszańskie sandały, antycellulitisowe szarawary i wyrusz na spotkanie z zalotną Ujgurką, bogatym Pendżabczykiem i Lotaryńczykiem, który podbija serca kobiet żółtym grążelem.

+Quote Post
bonanza
post Mar 25 2012, 03:57 PM
Post #4

Urodzony obieżyświat

Dość jednostronny quiz, bo oprócz banałów (chata/hata) chodziło głównie o wielkie litery w nazwach - i tu Polska, Polak, łodzianin, ale Wielkopolanin, Ślązak - faktycznie z dużej, wybrałem kornwalijka, pendżabczyk itd, 18/20. Ale w przedwojennych książkach jest polak, niemiec, nawet żyd(!) - przecież to nie jest nazwa własna, tylko kategoria jak pies, kot itp.

--------------------
Nothing is impossible to the windmilling wind.

+Quote Post
warek44
post Mar 26 2012, 09:47 AM
Post #5

Guests

16pkt;) nie jest źle!

+Quote Post
Pablo de la Mar
post Mar 26 2012, 10:28 AM
Post #6

Urodzony obieżyświat

CYTAT(bonanza @ Mar 25 2012, 03:57 PM) *
Dość jednostronny quiz, bo oprócz banałów (chata/hata) chodziło głównie o wielkie litery w nazwach - i tu Polska, Polak, łodzianin, ale Wielkopolanin, Ślązak - faktycznie z dużej, wybrałem kornwalijka, pendżabczyk itd, 18/20. Ale w przedwojennych książkach jest polak, niemiec, nawet żyd(!) - przecież to nie jest nazwa własna, tylko kategoria jak pies, kot itp.

Rzeczywiście trochę jednostronny, ale też w pewnym stopniu chodzi o wiedzę geograficzno-polityczną. Można znać zasadę, ale jeśli zabraknie wiedzy, czy np. Ujgur to nazwa mieszkańca miasta, czy nazwa przedstawiciela ludu, to sama znajomość zasady nie wystarczy.

A "żyd" nadal można pisać małą literą - jeśli chodzi o członka społeczności wyznaniowej, wyznawcę judaizmu. cool.gif

--------------------

+Quote Post
Obieżyświat
post Mar 26 2012, 05:27 PM
Post #7

Urodzony obieżyświat

CYTAT(bonanza @ Mar 25 2012, 09:27 AM) *
http://quizy.interia.pl/fakty/quiz/wyprawa...?id=488?f=pasek

A jednak nie tongue.gif :

http://portalwiedzy.onet.pl/140905,,,,obiezyswiat,haslo.html

Pozdrowionka... smile.gif

PS
No nie mogłem nie zabrać głosu w tym temacie... wink.gif

+Quote Post
Liberwig
post Mar 29 2012, 08:12 PM
Post #8

Urodzony obieżyświat

CYTAT(Pablo de la Mar @ Mar 26 2012, 11:28 AM) *
A "żyd" nadal można pisać małą literą - jeśli chodzi o członka społeczności wyznaniowej, wyznawcę judaizmu. cool.gif

A jak może być inaczej? Póki co nie ma jeszcze państwa Żydoland - choć są pewne przymiarki do jego zainstalowania na "polskim terytorium etnograficznym". wink.gif

+Quote Post
LonelyDrifter
post Mar 29 2012, 08:32 PM
Post #9

Urodzony obieżyświat

CYTAT(Liberwig @ Mar 29 2012, 09:12 PM) *
A jak może być inaczej? Póki co nie ma jeszcze państwa Żydoland - choć są pewne przymiarki do jego zainstalowania na "polskim terytorium etnograficznym". wink.gif

hmm....., jeśli to są Twoim zdaniem tylko jakieś pewne przymiarki to ja jestem jakimś ......nibelungiem

+Quote Post
Pablo de la Mar
post Mar 29 2012, 11:23 PM
Post #10

Urodzony obieżyświat

CYTAT(Liberwig @ Mar 29 2012, 08:12 PM) *
A jak może być inaczej?

Może być jeszcze wielką - kiedy chodzi o członka narodu żydowskiego. tongue.gif

CYTAT(Liberwig @ Mar 29 2012, 08:12 PM) *
Póki co nie ma jeszcze państwa Żydoland

Liberwig, wstyyyyyyd!!! Akurat w takim wątku walnąć taki rusycyzm! tongue.gif tongue.gif tongue.gif

--------------------

+Quote Post
Liberwig
post Dec 25 2012, 07:58 AM
Post #11

Urodzony obieżyświat

Ale prehistoria - zupełnie mi to przeleciało... blink.gif

CYTAT(Pablo de la Mar @ Mar 29 2012, 11:23 PM) *
Może być jeszcze wielką - kiedy chodzi o członka narodu żydowskiego. tongue.gif

To jest śliski temat - musielibyśmy teraz rozpoznać, co to jest narodowość. Najczęściej jest ona przypisana do konkretnego państwa. Nawet jeżeli przedstawiciel jakiejś narodowości mieszka w innym państwie, to jego pobratymcy mają własne państwo. Patrząc historycznie, wszystkie narodowości - oprócz żydów - miały swoje państwa. Naród to właśnie wspólnota etniczno - kulturowa, która osiągnęła poziom politycznej organizacji umożliwiający stworzenie własnego państwa - ze wszystkimi tego konsekwencjami. Inaczej mamy co najwyżej do czynienia z grupami etnicznymi, czy plemionami na poziomie przednarodowym.
To działa niestety także w drugą stronę - narody, które były kiedyś zdolne wykreować elity potrafiące politycznie zorganizować je w państwo, mogą się uwstecznić do poziomu przednarodowego, czyli plemiennego i stać się mniejszością - nawet w nominalnie własnym kraju. Co dzieje się obecnie z Polską.

CYTAT(Pablo de la Mar @ Mar 29 2012, 11:23 PM) *
Liberwig, wstyyyyyyd!!! Akurat w takim wątku walnąć taki rusycyzm! tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Nazwijmy to dla uproszczenia potoczną mową pisaną... laugh.gif
Musze się przyznać ze wstydem - używam także "makaronizmów" i "pidżynizmów"... laugh.gif

+Quote Post
LonelyDrifter
post Dec 25 2012, 08:27 AM
Post #12

Urodzony obieżyświat

CYTAT(Liberwig @ Dec 25 2012, 07:58 AM) *
To jest śliski temat - musielibyśmy teraz rozpoznać, co to jest narodowość. Najczęściej jest ona przypisana do konkretnego państwa. Nawet jeżeli przedstawiciel jakiejś narodowości mieszka w innym państwie, to jego pobratymcy mają własne państwo. Patrząc historycznie, wszystkie narodowości - oprócz żydów - miały swoje państwa. Naród to właśnie wspólnota etniczno - kulturowa, która osiągnęła poziom politycznej organizacji umożliwiający stworzenie własnego państwa - ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Myślę, że jednak trochę upraszczasz temat.
Kurdowie, Baskowie, Palestyńczycy, Tamilowie, Sikhowie, Tybetańczycy, Ujgurzy, Czeczeni - To tylko te najbardziej znane narody bez własnego państwa.
Romowie to przecież też naród, tyle że rozproszony po całym świecie i nigdy nie posiadający własnego państwa

+Quote Post
Liberwig
post Dec 25 2012, 08:45 AM
Post #13

Urodzony obieżyświat

CYTAT(LonelyDrifter @ Dec 25 2012, 08:27 AM) *
Myślę, że jednak trochę upraszczasz temat.
Kurdowie, Baskowie, Palestyńczycy, Tamilowie, Sikhowie, Tybetańczycy, Ujgurzy, Czeczeni - To tylko te najbardziej znane narody bez własnego państwa.
Romowie to przecież też naród, tyle że rozproszony po całym świecie i nigdy nie posiadający własnego państwa

No cóż, być może - byłem chowany na książkach Feliksa Konecznego. Z pojęcia naród, wynikają pewne konsekwencje.
Dla mnie są to wspólnoty etniczne, czyli jeszcze etap przednarodowy.

+Quote Post
LonelyDrifter
post Dec 25 2012, 11:24 AM
Post #14

Urodzony obieżyświat

CYTAT(Liberwig @ Dec 25 2012, 08:45 AM) *
No cóż, być może - byłem chowany na książkach Feliksa Konecznego. Z pojęcia naród, wynikają pewne konsekwencje.
Dla mnie są to wspólnoty etniczne, czyli jeszcze etap przednarodowy.

...konsekwencje.... Józef Wissarionowicz "stworzył" narody białoruski, mołdawski. Dzielne zuchy z Brukseli wyczarowały nowy europejski naród - Kosowarów. Sprawa jest chyba bardziej złożona.

+Quote Post
Liberwig
post Dec 25 2012, 07:28 PM
Post #15

Urodzony obieżyświat

CYTAT(LonelyDrifter @ Dec 25 2012, 11:24 AM) *
...konsekwencje.... Józef Wissarionowicz "stworzył" narody białoruski, mołdawski. Dzielne zuchy z Brukseli wyczarowały nowy europejski naród - Kosowarów. Sprawa jest chyba bardziej złożona.

No, wiesz... To były współczesne szaleństwa, będące następstwem meblowania imperium utworzonego po wygranej wojnie. Proces tworzenia państw przez zorganizowane narody, odbywał się kilkaset lat wcześniej. Niektóre wspólnoty, które od czasów nowożytnych, przez ponad tysiąc lat nie potrafiły stworzyć własnego państwa, wykorzystywały momenty wojennego chaosu i oddzielały się od większego organizmu politycznego, w którym były zaledwie mniejszością etniczną. Jest jednak różnica, czy zrobiły to świadomie własnymi siłami, czy powstały jako polityczne wydmuszki stworzone przed władze innego państwa dla bieżących potrzeb.

+Quote Post
Pablo de la Mar
post Dec 27 2012, 05:18 PM
Post #16

Urodzony obieżyświat

CYTAT(Liberwig @ Dec 25 2012, 07:58 AM) *
Nazwijmy to dla uproszczenia potoczną mową pisaną... laugh.gif

Był kilka lat temu całkiem udany spektakl telewizyjny pt. "Norymberga" (w reżyserii Waldemara Krzystka). Janusz Gajos podał tam przykład jakiegoś moskiewskiego agenta, który dobrze się kamuflował, ale w końcu zdradził się właśnie tym, że zamiast polskiego "na razie" używał ruskiego "póki co". Hmmm, Liberwig... rolleyes.gif cool.gif

--------------------

+Quote Post
Liberwig
post Dec 27 2012, 08:50 PM
Post #17

Urodzony obieżyświat

CYTAT(Pablo de la Mar @ Dec 27 2012, 05:18 PM) *
Był kilka lat temu całkiem udany spektakl telewizyjny pt. "Norymberga" (w reżyserii Waldemara Krzystka). Janusz Gajos podał tam przykład jakiegoś moskiewskiego agenta, który dobrze się kamuflował, ale w końcu zdradził się właśnie tym, że zamiast polskiego "na razie" używał ruskiego "póki co". Hmmm, Liberwig... rolleyes.gif cool.gif

No cóż - zdemaskowałeś mnie po całości.
Zresztą nie było to takie trudne, jak samo nazwisko wskazuje. Zostało spolszczone jakieś 200 lat temu. Pra pra pra (uffff) dziadkowie nazywali się jeszcze Wasiljew - podobno efekt romansu jakiegoś carskiego "oficyjera" z Polką. W dodatku Polką niższego stanu, gdyż nie zachowały się żadne dokumenty pisane i to drzewo rodzinne przekazywane było tylko ustnie z pokolenia na pokolenie. W takich wypadkach - wiadomo - szczegóły się gubią i po dwóch pokoleniach nawet najstarsza żyjąca babcia lub dziadek już nie pamiętają, kto tam z kim i dlaczego.
Najwyraźniej pamięć genetyczna jednak istnieje wink.gif, aczkolwiek objawia się tylko podświadomie, gdyż w każdej kolejnej szkole, z rosyjskiego jechałem na wymęczonych trójkach. Fonetycznie to jeszcze przejdzie, ale w piśmie - tragedia. Zupełnie nie mam serca do cyrylicy. Już kopiowanie chińskich krzaczków wychodziło mi lepiej... wink.gif

+Quote Post
Pablo de la Mar
post Dec 27 2012, 10:27 PM
Post #18

Urodzony obieżyświat

CYTAT(Liberwig @ Dec 27 2012, 08:50 PM) *
No cóż - zdemaskowałeś mnie po całości.
Zresztą nie było to takie trudne, jak samo nazwisko wskazuje. Zostało spolszczone jakieś 200 lat temu. Pra pra pra (uffff) dziadkowie nazywali się jeszcze Wasiljew - podobno efekt romansu jakiegoś carskiego "oficyjera" z Polką. W dodatku Polką niższego stanu, gdyż nie zachowały się żadne dokumenty pisane i to drzewo rodzinne przekazywane było tylko ustnie z pokolenia na pokolenie. W takich wypadkach - wiadomo - szczegóły się gubią i po dwóch pokoleniach nawet najstarsza żyjąca babcia lub dziadek już nie pamiętają, kto tam z kim i dlaczego.

laugh.gif
To z kolei przywodzi mi na myśl piosenkę Kaczmarskiego "Drzewo genealogiczne" --> http://www.youtube.com/watch?v=FfShjPuIY2Y cool.gif wink.gif

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 26th July 2014 - 08:13 PM