• Wersja angielska
  •  
  •  
  • Odyssei
  • Serwis roku
  • National Geographic
  • Traveler
  • Strona Główna Odyssei
  • Odyssei

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Rumunia
stasiu1971
post Jan 26 2012, 09:17 PM
Post #1

Zapalony wędrowiec
**

Grupa: Odyseusze

Witam mam zamiar wybrać się na wczasy do Rumuni , rodzina 2 + 2 (9 i 14 lat) na jakieś 10 dni samochodem parę dni nad morze (osobiście nie lubię leżenia na plaży) i parę dni pozwiedzać jakieś ciekawe okolice (np zamek Drakulii) osobiście lubię zwiedzania zamków i góry ( no ale znowu bez przesady żeby gdzieś wysoko po nich chodzić) .Za granicą byłem raz w Słowacji w 1992 roku na wczasach z biurem ,więc zero doswiadczenia .W takim układzie mam kilka pytań ,
1.gdzie najlepiej pojechać żeby nie siedzieć za dużo w aucie a dużo zobaczyć i parę dni być przy morzu ,
2.jak jest na miejscu z noclegami
3.czy bez znajomości języka(nawet angielskiego) da radę coś wynająć kupić i pozwiedzać
4.jak uważacie jakie mogą być koszty wyjazdu dla takiej rodziny (nie mówie o zadnych szaleństwach czy estrawagancajch , ma być tanio i schludnie)
5.czy 10 dni do wystarczająco czasu na wypad do Rumunii
6.czy da radę spać na dziko nie bojąc się o własne zdrowie i życie
7.jaki wybrać termin (jestem zmarzluchem ) ale nie lubię też temp bardzo wysokich
8. jakie teraz są ceny w Rumunii (spożywcze i bary itp)

Z góry dziekuje za wszystkie wypowiedzi i sugestie
Go to the top of the page

+Quote Post
Odyska
post Jan 26 2012, 09:17 PM
Post #

Miłośniczka podróży

Quote Post
Coelha
post Jan 26 2012, 11:56 PM
Post #2

Urodzony obieżyświat

CYTAT(stasiu1971 @ Jan 26 2012, 09:17 PM) *
1.gdzie najlepiej pojechać żeby nie siedzieć za dużo w aucie a dużo zobaczyć i parę dni być przy morzu ,

Jeśli bardzo zależy wam na morzu to możecie połączyć np wypad do Konstancji ze spływem w deltę Dunaju. Ciekawa jest też Bukowina, o górach nie wspomnę wink.gif

3.czy bez znajomości języka(nawet angielskiego) da radę coś wynająć kupić i pozwiedzać

Spokojnie da radę się porozumieć. W Rumunii większść ludzi nie zna angielskiego-jak już to młode pokolenie.
Bardziej znają włoski bo jest to dla nich głowny kraj emigracji zarobkowej. Bez problemu można zawsze jakoś na migi się porozumieć.

5.czy 10 dni do wystarczająco czasu na wypad do Rumunii

Myślę że stanowczo za mało bo Rumunia jest bardzo ciekawa a kraj do małych nie należy. No ale skoro nie da się na więcej to lepiej zdecydować się na jakiś konkretny region.

6.czy da radę spać na dziko nie bojąc się o własne zdrowie i życie

Nie ma z tym najmniejszego problemu wink.gif
Ale jeśli będzieci chcieli spać na dziko w rejonach górskich to rozbijajcie namiot najlepiej koło jakiś domów bo może być problem z wilkami.

7.jaki wybrać termin (jestem zmarzluchem ) ale nie lubię też temp bardzo wysokich

Ciężko powiedzieć. Raz gdy byłam tam w majowy weekend to w nocy były przymrozki a my wtedy pod namiotami na dziko spaliśmy z kolei rok później w majowy weekend były takie upały że wszyscy wrócilismy stamtąd nieźle opaleni.
Może czerwiec by ci odpowiadał-jeszcze nie aż tak gorąco ale też nie zimno wink.gif

+Quote Post
Pablo de la Mar
post Jan 27 2012, 12:23 AM
Post #3

Urodzony obieżyświat

pozwiedzać jakieś ciekawe okolice (np zamek Drakulii)

Jeżeli pisząc o zamku Drakuli, masz na myśli zamek w Branie (w rzeczywistości Drakula najprawdopodobniej nigdy tam nie mieszkał), to od razu uprzedzam, że możesz się trochę rozczarować. Zamiast tego gorąco polecam średniowieczne miasto Sighişoara, gdzie notabene Drakula się urodził - jest nawet pamiątkowa tablica na stosownym domu. W całym mieście dużo ciekawych zakątków i dużo autentyzmu. smile.gif

--------------------
Chcę, aby dzikich ptaków klucz otwierać wolność zawsze mógł. Bez której zginę.

+Quote Post
Granturismo
post Jan 27 2012, 01:09 AM
Post #4

Urodzony obieżyświat

Ad1. Stasiu, zacznij od przeczytania jakiegoś przewodnika. Pytanie z kategorii "Jaka muzyka jest najfajniejsza?" jest po prostu pozbawione jakiegokolwiek sensu! Zaraz zacznie się tworzenie elaboratów w myśl zasady: im ktoś mniej widział, tam bardziej będzie Cie przekonywał do swojego stanowiska. Określ co Cię interesuje, a nie pytaj nas w jakim kolorze powinieneś kupić samochód.
Ad2. Tzn. gdzie?
Ad3. Jeśli nie znasz żadnego języka to może być mały problem. W jakiś sposób musisz się zapytać o ten nocleg.
Ad4. Porównywalne do Polski. Niektóre ceny w sklepach są niższe niż u nas w kraju, za to noclegi są przeważnie droższe.
Ad5. Nad Morze Czarne jedzie się bardzo długo. Brak dobrych i szybkich dróg sprawia, że na dojazd musisz liczyć co najmniej 2 dni, tyle samo na powrót. Pozostaje więc 5-6 dni na miejscu. A jeśli w międzyczasie wypadnie załamanie pogody...?
Ad6. Zdecydowanie tak.
Ad7. Jeśli wybierasz się nad morze to przecież powinno być jak najcieplej - lipiec, sierpień. W przeciwnym razie maj-czerwiec, wrzesień-październik.

CYTAT(Coelha @ Jan 26 2012, 11:56 PM) *
Ale jeśli będzieci chcieli spać na dziko w rejonach górskich to rozbijajcie namiot najlepiej koło jakiś domów bo może być problem z wilkami.

Tzn. co, że niby wilki atakują ludzi podczas snu???Gdzie takie rzeczy wyczytałaś???

--------------------
„Nie interesuje mnie to, co stworzyła ręka człowieka a jedynie to, czego nie zdołała jeszcze zniszczyć” - G.M.

+Quote Post
Coelha
post Jan 27 2012, 01:23 AM
Post #5

Urodzony obieżyświat

CYTAT(grzesiekodm @ Jan 27 2012, 01:11 AM) *
Tzn. co, że niby wilki atakują ludzi podczas snu???Gdzie takie rzeczy wyczytałaś???

Jasne że nie atakują wink.gif
Ale np gdy spałam na dziko pod namiotem pod Shigishoarą to wilki podchodziły nam pod namioty i tyle.
Jeśli ktoś się bardzo boi to może być problem więc może lepiej rozbijać namiot po prostu obok jakiś zabudowań i tyle.

Tak samo jak rozbijaliśmy namiot na dziko w jakiejś dziurze w Bukowinie to nam ludzie odradzali spać na dziko na jakimś odludziu i ostrzegali przed niedźwiedziami i zaproponowali nocleg pod swoim domem. No ale wtedy to było mega zadupie-nic tylko łąki i lasy wink.gif

+Quote Post
stasiu1971
post Jan 27 2012, 01:32 AM
Post #6

Zapalony wędrowiec
**

ogólnie powiem tak ja to najchętniej pozwiedzał bym zamki itp zabytki a zona suszy mi głowę że chce przynajmniej 3 dni się poopalać , 10 dni chcę spędzić w samej Rumunii bo urlopu będę miał 2 tygodnie co do spania na dziko to mam na mysli VW T3 Kamper (jestem w trakcie małego remontu tak zeby na urlop wszysko było tip top) ale wiadomo że trzeba się gdzieś wykąpać i jakoś normalnie wyspać bo kamper to tak na jakiś dorywczy nocleg

+Quote Post
Granturismo
post Jan 27 2012, 08:39 AM
Post #7

Urodzony obieżyświat

Ogólnie rzecz biorąc najatrakcyjniejszym regionem pod względem historyczno-kulturalnym jest Transylwania. Na rynku wtórnym jest dostępny przewodnik "Transylwania, Twierdza rumuńskich Karpat". Warto go zdobyć i przeczytać. Będziesz miał ogólne rozeznanie, gdzie jechać i co zwiedzać. Dysponując kamperem jesteś niezależny od noclegów. Kupując odpowiedni prysznic możesz też rozwiązać problem higieny: http://www.goliat.com.pl/p1055-prysznic-12-v-z-pompka.html Na nocleg i tak będziesz zapewne wjeżdżał gdzieś w pola lub do lasu, więc nie ma się czego obawiać. Ja z wielkim rozrzewnieniem wspominam wyjazdy do Rumunii i ta niczym nie skrępowaną możliwość legalnego biwakowania - ognisko, namiot, woda ze strumienia górskiego, wieczorne gkoncerty świerszczy... Powinieneś jedynie przedyskutować celowość wyjazdu nad morze. To jednak i strata czasu i pieniędzy smile.gif

CYTAT(Coelha @ Jan 27 2012, 01:30 AM) *
Tak samo jak rozbijaliśmy namiot na dziko w jakiejś dziurze w Bukowinie to nam ludzie odradzali spać na dziko na jakimś odludziu i ostrzegali przed niedźwiedziami i zaproponowali nocleg pod swoim domem. No ale wtedy to było mega zadupie-nic tylko łąki i lasy wink.gif

A to zupełnie zmienia postać rzeczy! Niedźwiedź stanowi realne zagrożenie zwłaszcza, jeśli zabiera się jedzenie do namiotu. Ludzie często są nieświadomi zagrożenia jakie z tego wynika. Natomiast opowieści o wilkach to bujda...

--------------------
„Nie interesuje mnie to, co stworzyła ręka człowieka a jedynie to, czego nie zdołała jeszcze zniszczyć” - G.M.

+Quote Post
machoney
post Jan 27 2012, 02:41 PM
Post #8

Urodzony obieżyświat

Grupa: OdysseiMod

Grześ ma rację... nad Morze Czarne jest niezły kawałek drogi, no i sama plaża du... nie urywa wink.gif No ale gdybyś tam zawitał to chyba najlogiczniej potem skupić się na Transylwanii, gdyż jest to region gdzie znajdziesz sporo atrakcji: ciekawe zamki, klimatyczne miasta i bliskość gór.

Co do cen to byłem kilka miesięcy temu i niestety paliwo było droższe, jedzenie w marketach w większości też. Tańszy jest alkohol (wino, piwo). Co do noclegów to jest sporo różnych zajazdów, moteli itp. przy głównych drogach, w których nocleg kosztuje od osoby średnio 10 euro - warunki dobre lub bardzo dobre.

--------------------

+Quote Post
stasiu1971
post Jan 27 2012, 08:39 PM
Post #9

Zapalony wędrowiec
**

ok dzięki za rady , powiem żonie że nad morze na sam koniec , a czasu na nie może zabraknąć tongue.gif postaram się skupić na transylwanii , i poszukać w sklepie tego przewodnika

+Quote Post
Granturismo
post Jan 27 2012, 08:53 PM
Post #10

Urodzony obieżyświat

W sklepie nie znajdziesz, jedynie na Allegro lub w antykwariatach. Ostatecznie jeśli wszystko zawiedzie napisz do mnie na PW, pożyczę Ci.

--------------------

+Quote Post
stasiu1971
post Jan 27 2012, 10:29 PM
Post #11

Zapalony wędrowiec
**

znalazłem w poniedziałem zadzwonię i zamówie http://www.ksiegarnia-internetowa.pl/trans...a-1091335.xhtml

+Quote Post
Granturismo
post Jan 27 2012, 11:28 PM
Post #12

Urodzony obieżyświat

No i elegancko! Piszą, że to wydanie drugie zaktualizowane. Widocznie było wznowienie. W sumie dobrze, bo w pierwszym wydaniu było wiele nieaktualnych informacji.

--------------------

+Quote Post
machoney
post Jan 28 2012, 12:45 PM
Post #13

Urodzony obieżyświat

Będąc teraz w Rumunii miałem jeszcze taki przewodnik:
http://www.e-busola.pl/expressmap-polska-r...-o_l_12134.html
Mogę polecić, choć jest miejscami trochę za ogólny.

--------------------

+Quote Post
bonanza
post Jan 29 2012, 02:32 PM
Post #14

Urodzony obieżyświat

A małżonka daleko wypływa w to morze? Bo jak nie, to po drodze macie kąpieliska węgierskie, a wcześniej słowackie. Bardzo przyjemny przystanek, szczególnie w drodze powrotnej, aby nie zajechać do domu zmęczony jak koń po westernie. wink.gif

--------------------
Nothing is impossible to the windmilling wind.

+Quote Post
stasiu1971
post Jan 29 2012, 11:23 PM
Post #15

Zapalony wędrowiec
**

nie nie była nad morzem jeszcze nigdy , więc jest go ciekawa i wiadomo jak do kobieta musi się opalić laugh.gif

Najgorsze jest to że jak przeglądam temat Czarnogóry co raz bardziej mi się podoba ten kraj i myslę nad zmianą z Rumunii .Muszę jeszcze raz przedystkutowć temat wczasów , ale i tak jutro zamawiam przewodnik ten z linka , muszę poczytać co i jak

+Quote Post
Granturismo
post Jan 30 2012, 09:45 AM
Post #16

Urodzony obieżyświat

Czarnogóra to może i lepszy pomysł. Przede wszystkim wszystko jest w zasięgu ręki - zabytki, góry i morze. W dodatku taniej i pogoda pewniejsza.
No ale wspominałeś, że nie lubisz upałów wink.gif

--------------------

+Quote Post
machoney
post Jan 31 2012, 02:03 PM
Post #17

Urodzony obieżyświat

CYTAT(grzesiekodm @ Jan 30 2012, 09:45 AM) *
Czarnogóra to może i lepszy pomysł. Przede wszystkim wszystko jest w zasięgu ręki - zabytki, góry i morze. W dodatku taniej i pogoda pewniejsza.

Taniej ? Poważnie ?

No a gdybyś Stasiu miał troszkę czasu to w północno - zachodniej Rumunii w Maramuresz warto zobaczyć Malowany Cmentarz w Sapancie i kilka ciekawych drewnianych cerkwi.

--------------------

+Quote Post
Granturismo
post Jan 31 2012, 02:50 PM
Post #18

Urodzony obieżyświat

CYTAT(machoney @ Jan 31 2012, 02:03 PM) *
Taniej ? Poważnie ?

Wydaje mi się, że tak. Biorąc pod uwagę choćby poruszany parokrotnie wątek tanich noclegów w Czarnogórze to tak. Poza tym żarcie też jest raczej tańsze. Choć w sumie kurs euro jest znowu wyższy, ale to i tak na jedno wychodzi. Tak czy inaczej ceny na pewno nie odbiegają znacznie od rumuńskich, a atrakcji jest jest nawet więcej, w dodatku skupionych na niewielkiej powierzchni.

--------------------

+Quote Post
machoney
post Jan 31 2012, 03:05 PM
Post #19

Urodzony obieżyświat

CYTAT(grzesiekodm @ Jan 31 2012, 02:50 PM) *
w dodatku skupionych na niewielkiej powierzchni.

I to jest bardzo duży plus tego pięknego kraju !!!

--------------------

+Quote Post
stasiu1971
post Feb 1 2012, 12:45 AM
Post #20

Zapalony wędrowiec
**

przegladając to co napisane w google to ceny w Rumuni , Albani , Czarnogórze i Ukrainie podobne do tych w Polsce obecnie chyba nie ma kraju w Europie zeby zwiedzić jakoś stosunkowo tanio (taniej niż w Polsce) jednak w tym roku zwiedzę Rumunię tak jak zaplanowałem na początku a w nastepnych planach coś z Bałkanów albo Krym

+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 23rd November 2014 - 11:05 PM