• Wersja angielska
  •  
  •  
  • Odyssei
  • Serwis roku
  • National Geographic
  • Traveler
  • Strona Główna Odyssei
  • Odyssei

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Niskie Taury, informacje poszukiwane
Kozlik
post Dec 31 2011, 02:24 AM
Post #1

Miłośnik podróży
*

Grupa: Odyseusze

Czy ktoś może był/zna kogoś kto tam był?

Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat tego pasma - za każdą pomoc byłbym naprawdę wdzięczny - ponieważ informacji o Niskich Taurach jest w internecie jak na lekarstwo...

A alternatywą jest zakupienie przewodnika w dwóch tomach po 100 pln. [oraz oczywiście próba uzyskania informacji na forach]

A jak widać jest naprawdę na co popatrzyć.
Go to the top of the page

+Quote Post
Odyska
post Dec 31 2011, 02:24 AM
Post #

Miłośniczka podróży

Quote Post
yongle
post Dec 31 2011, 10:08 AM
Post #2

Wytrawny wojażer

CYTAT(Kozlik @ Dec 31 2011, 02:24 AM) *
Czy ktoś może był/zna kogoś kto tam był?

Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat tego pasma - za każdą pomoc byłbym naprawdę wdzięczny - ponieważ informacji o Niskich Taurach jest w internecie jak na lekarstwo...

A alternatywą jest zakupienie przewodnika w dwóch tomach po 100 pln. [oraz oczywiście próba uzyskania informacji na forach]

A jak widać jest naprawdę na co popatrzyć.

Czołem,
Góry rzeczywiście piękne. W tym roku byłem dzięki kontaktowi złapanemu na Odyssei i było git. Chodziliśmy w grupie Radstater i Schladminger. Standardowe długie doliny z drogami które w ich głębi kończą się parkingiem i może jakąś restauracją gdzie oczywiście nie można się rozbić namiotem. Byliśmy na początku października ruch w wyższych partiach nieduży więc przyjemnie. Schroniska były pozamykane. Ważna informacja- jeśli wybierasz się na Hochgolling, w schronisku pod nim nie ma pokoju zimowego więc albo na czarno pod namiotem(poza sezonem oczywiście) albo inny scenariusz spania. Jeśli bęziesz w sezonie to na pewno będzie mozna wyspac się pod dachem. Jeśli masz jakieś konkretne pytania to dawaj, choć ekspertem będzię grzesiekodm(nick na odyssei), nasz górski spiritus movens( nie mylić ze spirytusem) laugh.gif

+Quote Post
Kozlik
post Jan 4 2012, 12:04 AM
Post #3

Miłośnik podróży
*

dzięki za odpowiedź

macie może gdzieś relacje jakąś zapisaną?

nam głównie chodzi o wypad w lutym z namiotami/polowanie na winterraum-y

nie ukrywam, że na razie tylko pasmo wybraliśmy nie dysponujemy żadnymi informacjami poza panoramami wink.gif
ale do wyjazdu jeszcze ponad miesiąc - dlatego jesteśmy dobrej wiary

poza sezonem to pewnie mało kto się tam wybiera

+Quote Post
yongle
post Jan 4 2012, 10:52 PM
Post #4

Wytrawny wojażer

CYTAT(Kozlik @ Jan 4 2012, 12:04 AM) *
dzięki za odpowiedź

macie może gdzieś relacje jakąś zapisaną?

nam głównie chodzi o wypad w lutym z namiotami/polowanie na winterraum-y

nie ukrywam, że na razie tylko pasmo wybraliśmy nie dysponujemy żadnymi informacjami poza panoramami wink.gif
ale do wyjazdu jeszcze ponad miesiąc - dlatego jesteśmy dobrej wiary

poza sezonem to pewnie mało kto się tam wybiera

Niestey nie spisywaliśmy relacji,ot sobie chodziliśmy trochę po szlakach trochę poza.W pasmie Schlaminger w sumie byliśmy krotko na koniec dwutygodniowej eskapady. zostawiliśmy auto pod Riesachfall i z plecakami poszliśmy na Preintallerhutte modląc się o winterraum, Allach wysłuchał nas i na poddaszu jednej z chat go znleżliśmy. Była to nasza baza wypadowa na dwa noclegi. Potem musieliśmy schodzić bo prognozy były już mocno śniegowe. Zrobiliśmy szlaową pętlę min. na Hochwildstelle. W planach był Hochgolling,ale prognozy pogody i pewność że w Gollinghutte brak pokoju zimowego spowodowały ż e spasowaliśmy. Pewnie będzie trzeba tam wrócić. Fajne góry typowe alpejskie doliny mniam... Za to w Radstaterach byliśmy dłużej Fajne schronisko Franz-Fischer jako baza na Faulkogel, Mosermandle. Miłe schroniska w niższych partiach(chodzi o sznycle dokładnie wink.gif ).. Potem z Schiferalm pętla na Guglspitze ,Hochfeind, Schwarzeck, Zeppspitze i w dół do Zederhaus. Trzecia pętla to na pograniczu tych dwóch pasm .Dojechaliśmy w nocy do parkingu niedleko Prebersee i z buta już doszliśmy do Grazerhutte. Tu noclego i na Preber i Roteck. Potem tojuż to co opisałem w Schladmingerach pod Hochwildstelle. To tyle jeśli chodzi o relację. W tych dwóch pasmach korzystaliśmy ze schronisk. Wcześniej byliśmy w Kreuzeck Gruppe(moje ulubione) i Dolomitach Lienzkich(drugie moje ulubione rolleyes.gif ) Tam było namiotowanie... A że ekipa dopisała wyśmienicie i pogoda również to góry będą dla mnie z dużym sentymentem

CYTAT(Kozlik @ Jan 4 2012, 12:04 AM) *

Jesli chodzi o wiedzę przed to dyponowaliśmy tylko mapami Kompassa i doświadczeniem Grześka (o którym już pisałem). A że gość już na górach zjadł zęby (choć je jeszcze posiada) to było czym dysponować wink.gif

+Quote Post
Granturismo
post Jan 4 2012, 11:12 PM
Post #5

Urodzony obieżyświat

To Grupa Schladminger w Niskich Taurach. Po prawej u góry (na godzinie pierwszej) najwyższy szczyt pasma - Hochgolling (2862m npm). Nie znam Twoich możliwości i nie chcę gasić Twojego zapału, ale jak sam widzisz, nie są to góry banalne. Nawet mając do dyspozycji cały dzień i piękną pogodę, zdobycie większości szczytów wymaga sporego wysiłku. Trasa z parkingu na Hochgolling i z powrotem do samochodu jest kalkulowana na 11 godzin marszu. To sporo zwłaszcza, że czasy dotyczą warunków letnich (bez śniegu) i nie uwzględniają odpoczynków. Zimą, w zależności od warunków, trzeba liczyć 2-4 razy więcej. Sporym udogodnieniem jest nocleg w schronisku Gollinghutte, które w zimie jednak jest nieczynne i nie posiada zimowego pokoju. Tak więc pozostaje całodniowe podejście i nocleg gdzieś w górach pod namiotem. Dodatkowym utrudnieniem będzie brak równych miejsc nadających się do rozbicia namiotu. Podejście pod Hochgolling jest dość strome.

W moim odczuciu najwyższe partie tych gór w warunkach zimowych nie nadają się do wędrówek z ciężkim plecakiem. Trzeba pamiętać, że część szlaków wysokogórskich ma charakter stricte wspinaczkowy, a niektóre odcinki są ubezpieczone i tworzą via ferraty o różnych stopniach trudności. Tak czy inaczej przejście nimi w zimowych warunkach to raczej wyższa szkoła jazdy, w wielu miejscach znacznie trudniejsza niż najtrudniejsze nawet szlaki Tatr Wysokich. Rzecz jasna powinniście posiadać pełen sprzęt (raki, czekan, uprząż, kask, linę) i umieć się tym wszystkim posługiwać.

Możecie też zrezygnować z najwyższych partii gór i ograniczyć wędrówki do mniej wymagających tras położonych na peryferiach pasma. Wcześniej powinniście przewidzieć miejsca, gdzie będziecie nocować. Sugeruję zacząć od zakupienia map (dla Schladminger mapa 31 wydawnictwa Kompass dostępna w Sklepie Podróżnika). Następnie opracujcie trasę w oparciu o schroniska górskie. Na stronie AV znajdziecie wykaz schronisk górskich z uwzględnieniem zimowych miejsc noclegowych (winterraum): http://www.alpenverein.at/huettenHome/DE/h...rgsgruppe_nr=47 Następnie poskładajcie to wszystko w całość i wybierzcie się na wędrówkę od schroniska do schroniska. Będzie Wam lżej jeśli nie będziecie musieli nosić namiotów. Poza tym w schroniskach często są do dyspozycji piece/kominki, w których można zapalić i ogrzać się po całym dniu wędrówki. Poniżej zamieszczam zdjęcie z innej grupy Niskich Taurów - Radstadter. Góry są nieco niższe i mniej wymagające. Więcej tam łatwych szlaków. W zasadzie wszystkie peryferyjne części Niskich Taurów (każdej z grup) nadają się na zimowe wędrówki. Najwyższe partie, oraz ostre, skaliste granie raczej omijajcie.

--------------------
„Nie interesuje mnie to, co stworzyła ręka człowieka a jedynie to, czego nie zdołała jeszcze zniszczyć” - G.M.

+Quote Post
yongle
post Jan 5 2012, 10:24 PM
Post #6

Wytrawny wojażer

A nie mówiłem tongue.gif . Grzesiek już wszystko opisał jak w przewodniku dla wycieczek szkolnych laugh.gif . Nic tylko założyć kapcie i w góry

+Quote Post
Kozlik
post Jan 18 2012, 10:54 PM
Post #7

Miłośnik podróży
*

Dzięki wielkie za te odpowiedzi! pociągnę od razu wątek jak tylko znajdę chwilę czasu (czyli pewnie od przyszłego tygodnia), bo widzę że zasób wiedzy jest nieoceniony smile.gif

+Quote Post
maze
post Jan 3 2013, 07:37 PM
Post #8

Miłośnik podróży
*

Witam
W najblizsze lato chcemy odwiedzic Niskie Taury, rejon Schladminger Tauern, wypady 1-2 dniowe - planowana baza noclegowa Schladming/okolice. Zainteresowani jestesmu pok. 2 os., dostep do netu, lazienka w pokoju (dodatkowym atutem bedzie Sommercard - podobno warto). Czy ktos ma namiary na sprawdzona kwatere? (w cenie ok 30euro/osoba) Wszelkie dodatkowe informacje procz obecnych dot. powyzszego rejonu mile widziane.
Pozdrawiam

+Quote Post
arti5
post Mar 4 2014, 01:03 PM
Post #9

Miłośnik podróży
*

Witam,
chciałbym z Córą (10 lat - mała ale twarda) wybrać sie latem lipiec/sierpień w Taury; to byłby nasz pierwszy wyjazd w Alpy; może ktoś polecić rejon evtl. traskę na 4-6 dni tuptania z plecakami?

+Quote Post
Granturismo
post Mar 10 2014, 08:14 PM
Post #10

Urodzony obieżyświat

Wszystkie cztery grupy Niskich Taurów świetnie nadają się na kilkudniowe wędrówki. Wędrówkę można zaplanować w oparciu o schroniska, których jest tam sporo. Proszę jednak pamiętać, że deniwelacje są sporo wyższe niż w Tatrach, co dla dziecka może być dość męczące.

--------------------
„Nie interesuje mnie to, co stworzyła ręka człowieka a jedynie to, czego nie zdołała jeszcze zniszczyć” - G.M.

+Quote Post
arti5
post Mar 12 2014, 11:31 AM
Post #11

Miłośnik podróży
*

Wielkie dzięki za radę , poszperam w przewodnikach za jakąś w miara łatwą pętelką i wtedy poproszę o weryfikację kolegę, przed którego wiedzą i doświadczeniem chylę w pokorze czoła smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 20th October 2017 - 09:50 AM