• Wersja angielska
  •  
  •  
  • Odyssei
  • Serwis roku
  • National Geographic
  • Traveler
  • Strona Główna Odyssei
  • Odyssei

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

15 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Czarnogóra 2011
Adin
post Apr 24 2011, 08:39 PM
Post #1

Zapalony wędrowiec
**

Grupa: Odyseusze

Witam
Wybieram sie(samochodem) początek sierpnia z żoną i 4 letnim synem do Czarnogóry w zwiazku z czym mam kilka pytań:
1.Jaką trase wybrac??
(Jadę z Podkarpacia)
2.Jak z noclegami na trasie ??
3.Jak z noclegami na miejscu czy moge jechac w ciemno (Petrovac lub Ulcinij choć niekoniecznie), jak z ceną takich noclegów (pokój ewentualnie pokój z kuchnia i łazienką ) z wyżywieniem??
4. Co Sądzicie o jednodniowym wypadzie do Albanii??
5. Jakie dokumenty musze posiadac jadąc przez kraje byłej Jugosławii??, opcja przez Chorwacje chyba odpada bo jest o wiele dalej co na ten temat Sądzicie??
6. Jak z aktualnymi cenami w Czarnogórze - wyżywienie??
Proszę o rady!!
Pozdrawiam Tomek
Go to the top of the page

+Quote Post
Odyska
post Apr 24 2011, 08:39 PM
Post #

Miłośniczka podróży

Quote Post
Granturismo
post Apr 25 2011, 08:56 PM
Post #2

Urodzony obieżyświat

1) Jaką chcesz. Im szybsza tym lepsza. Ja osobiście przejeżdżałem kilkoma wariantami i każdy ma swoje plusy i minusy. Najszybszy na pewno jest wariant E75, czyli dojeżdżasz autostradą do Belgradu i dalej trasą E763 (najpierw drogą krajową 22 na Valjevo, następnie drogą 21) do Bilejo Polje. Potem 2 przez Podgoricę wprost do Petrovaca.
2) To już sobie sam musisz odpowiedzieć, jak chcesz nocować? Czy pod namiotami czy w przydrożnych hotelach/motelach?
3) Ja zawsze jeżdżę w ciemno niemniej w szczycie sezony może być różnie. Na miejscu jest sporo pensjonatów i prywatnych kwater, których nie znajdziesz w internecie. Noclegi najczęściej w granicach 8-10 euro/os. takie z rezerwacją internetową są droższe - 12-15 euro/os. Petrovac to chyba jedno z najprzyjemniejszych miasteczek na wybrzeżu. Ulcinj to przeciwieństwo! Jeden wielki syf (dość dużo na ten temat znajdziesz na tym forum).
4) Bardzo dobry pomysł. Nawet jeśli będziesz mieszkał w Budvie czy Petrovacu w ciągu jednego dnia bez problemu objedziesz jezioro Szkoderskie, zwiedzisz Szkodrę i twierdzę Rozafa.
5) Zwykłe prawo jazdy i ZK. Jeśli jedziesz samochodem, który nie jest zarejestrowany na Ciebie lub któregoś z pasażerów, konieczne jest upoważnienie. W tym celu musisz się skontaktować z PZMot. Tam wszystko załatwisz od ręki.
6) To w dalszym ciągu tani kraj. W porównaniu do Chorwacji ceny żywności znacznie niższe (np. ser 20% ceny chorwackiej).

--------------------
„Nie interesuje mnie to, co stworzyła ręka człowieka a jedynie to, czego nie zdołała jeszcze zniszczyć” - G.M.

+Quote Post
Adin
post Apr 26 2011, 09:46 AM
Post #3

Zapalony wędrowiec
**

Ok. Dzięki za info.
Po drodze raczej chce nocowac w hotelikach motelach, namiot odpada bo jade z małym dzieckiem.
[u]Gdzie lepiej nocowac po drodze czy lepiej na Węgrzech jeszcze czy może w Serbii.??
Chce zaplanowac tak podróż aby nad ranem być na miejscu (łatwiej o kwatery) w Czarnogórzem.
Pozdrawiam

+Quote Post
Granturismo
post Apr 26 2011, 08:31 PM
Post #4

Urodzony obieżyświat

Jeśli zanocujesz jeszcze na Węgrzech, to nad czarnogórskie wybrzeże dotrzesz późnym wieczorem. Lepiej może zanocować w Serbii gdzieś koło Belgradu, albo nawet już w Czarnogórze. Poza autostradą droga jest mozolna, męcząca i kilometry ubywają wolniej niż można by zakładać. Skorzystaj z jakiegoś motelu na stacji benzynowej. Nie jest ich dużo, ale co jakiś czas się trafiają. Nie sądzę, żebyś miał z tym jakikolwiek problem. Jeśli zaczniesz się odpowiednio wcześniej rozglądać to na pewno znajdziesz.

--------------------
„Nie interesuje mnie to, co stworzyła ręka człowieka a jedynie to, czego nie zdołała jeszcze zniszczyć” - G.M.

+Quote Post
machoney
post Apr 26 2011, 08:42 PM
Post #5

Urodzony obieżyświat

Grupa: OdysseiMod

Jeśli jesteś z Podkarpacia to moim zdaniem nie ma sensu spać na Węgrzech, bo praktycznie całe Węgry dość szybko śmigniesz autostradą....

--------------------

+Quote Post
Adin
post Apr 27 2011, 08:26 AM
Post #6

Zapalony wędrowiec
**

Dzięki za info.
A jeszcze kilka pytań odnośnie właśnie Serbii chodzi mi o tę część od Belgradu .
Jakie tam sa drogi czy kręte i górzyste czy dobra nawieżchnia??
Czy do Belgradu w Serbii ta droga jest płatna??
Czy od Belgradu do Podgoricy są jeszcze jakies autostrady lub drogi szybkiego ruchu??
Prosze jeszcze o jakies rady odnośnie Serbii :bezpieczeństwo, na co szczególnie trzeba zwracać uwage w tym kraju itp....??
Z góry dziękuję za informacje
Pozdrawiam Tomek

+Quote Post
Adin
post May 7 2011, 10:59 AM
Post #7

Zapalony wędrowiec
**

Witam
Chciałem przypomniec o moich pytaniach czy ktos jest mi w stanie na nie odpowiedziec.
Pozdrawiam

+Quote Post
greg088
post May 10 2011, 06:28 PM
Post #8

Miłośnik podróży
*

Witam,
nie chcę zakładać nowego tematu, żeby nie zaśmiecać forum, więc podepnę się pod pytanie kolegi.
Wybieram się ze znajomymi w lipcu do Czarnogóry i mam parę pytań na temat trasy. Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś będzie mógł mi pomóc:)

Jedziemy z Krakowa (wyjazd planowany koło 14) i do Perastu chcemy dostać się przez Słowację, Węgry, Chorwację i Bośnię. Czy orientuje się ktoś jak wygląda sprawa z autostradą na Węgrzech? Chcemy w Żylinie wjechać na autostradę i dojechać nią aż do granicy z Chorwacją, ale nie jestem pewien jak to wygląda za Budapesztem, bo niektóre źródła mówią, że za Budapesztem jest już autostrada, a inne że nie. Jak to wygląda? To jest autostrada czy droga ekspresowa? Jak lepiej jechać na Mohacz czy na Pecs? Z tego co udało mi się ustalić to dalej jest autosrada chorwcacka aż do Slavonskiego Brodu. Czy to prawda? Jechał ktoś tak?

No i dalsza część trasy przez Bośnię: do Sarajewa jechać przez Tuzlę czy przez Zenice? Dwa lata temu jechałem z Mostaru na północ, więc domyślam się jak wyglądają te trasy, ale zastanawiam się, która lepsza.

No i pytanie o chyba najciekawszą część trasy. Z Sarajewa lepiej jechać na Trebinje czy na Hum? Wiem, że przez Hum ciężka droga, ale podobno widoki niesamowite. Jak jest przez Trebinje?

Proszę bardzo o jakieś opinie na temat tej trasy smile.gif

Pozdrawiam!

+Quote Post
Adin
post May 11 2011, 08:19 AM
Post #9

Zapalony wędrowiec
**

Witam
Mam pytanie : co skłoniło Cię do wyboru trasy przez Chorwację a nie przez Serbię ??
Czy noclegi masz zarezerwowane czy jedziesz w ciemno??
Pozdrawiam

+Quote Post
greg088
post May 11 2011, 10:10 AM
Post #10

Miłośnik podróży
*

Hej,
w zasadzie to przez Chorwację mam tylko około 100km, a dłużej jadę przez Bośnię.
Tak generalnie to troszkę bliżej z tego co mi się wydaję, a do tego ponoć podróż przez Durmitory jest cudowna, bo piękne widoki. Nie wiem tylko jak wygląda sprawa trudności tej trasy:)

Mam już zarezerwowane noclegi w Peraście przy Boce Kotorskiej.

+Quote Post
PannaMigotka
post May 15 2011, 07:16 PM
Post #11

Zapalony wędrowiec
**

W Czarnogórze byłam rok temu w czerwcu. Jeśli chodzi o jedzenie to najdroższe są owoce :]
W tamtejszych "pekarach" czyli piekarniach duży wybór jest różnych pysznych drożdżówek na słodko i na konkretnie (z serem, szpinakiem, szynką) tzw " burek". Koszt ok 1-2 euro.
Koszt wina to ok 1-3 euro (polecam Vranac i Krastac). Dobra kawa to koszt ok 2 euro. Woda mineralna 1 euro.
Ale tradycyjnie nie ma co, czyli jadąc za granicą nie ma co przeliczać, bo się człowiek załamie smile.gif

pozdrawiam smile.gif

+Quote Post
greg088
post May 16 2011, 09:09 AM
Post #12

Miłośnik podróży
*

A mogłabyś opisać jaką trasą jechaliście? Jak wyglądają tam drogi? W szczególności chodzi mi o drogę przez Durmitory smile.gif Aaaa! No i oczywiście jeśli możesz to podaj jeszcze ceny najwazniejszego, czyli piwa tongue.gif

+Quote Post
PannaMigotka
post May 16 2011, 12:38 PM
Post #13

Zapalony wędrowiec
**

CYTAT(greg088 @ May 16 2011, 08:09 AM) *
A mogłabyś opisać jaką trasą jechaliście? Jak wyglądają tam drogi? W szczególności chodzi mi o drogę przez Durmitory smile.gif Aaaa! No i oczywiście jeśli możesz to podaj jeszcze ceny najwazniejszego, czyli piwa tongue.gif

Cha cha smile.gif no tak jak się nie pije piwa to się nie myśli o jego cenach wink.gif z tego co pamiętam to piwko butelkowane , że tak powiem ichniejsze wink.gif to piwo Niksicko - 0,5 l ok 0.5 euro. W kawiarniach przesiadywałam na kawach więc nie wiem ile tam kosztowało wink.gif Cóż mogę powiedzieć ...ponoć dobre smile.gif

Co do dojazdu to nie pomogę bo raczej jeżdżę na wyjazdy zorganizowane.

pozdrawiam i powodzenia! smile.gifsmile.gif

+Quote Post
piciu
post May 29 2011, 02:52 PM
Post #14

Zapalony wędrowiec
**

Jechałem z Mostaru do Tivatu przez Trebinje. W lipcu 2010 droga po czarnogórskiej stronie była w remoncie, a właściwie w budowie. Kompletny brak oznakowania. Częściowo jazda jak po autostradzie ,a częściowo po całkowitych bezdrożach lub bardzo krętych drogach między wioskami.
Czsem trzeba było omijac pasące się krowy smile.gif Trudności rekompensują widoki - zwłaszcza wyłaniającej się w pewnym momencie Boki Kotorskiej.
Nocowałem w Tivacie nad samym morzem /przy czasie postaram się odszukać adres/. W okolicy jest kilka fajnych kąpelisk. Znalezienie noclegu "z marszu" nad Boką może być kłopotliwe w szczycie sezonu. Dalej w kierunku Ulcinj pojawia się coraz więcej ofert noclegów.

+Quote Post
Serek
post May 29 2011, 10:43 PM
Post #15

Zapalony wędrowiec
**

piciu, jako ze jestem milosnikiem samolotow to mam pytanko?! czy w tivacie jest mozliwosc podejscia pod sam pas startowy na takiej zasadzie-->http://www.youtube.com/watch?v=_fdhr3yaQ2Q

pytam bo mozliwe ze te plaze na filmiku to jakies prywatne strefy... z gory dzieki!

+Quote Post
piciu
post May 30 2011, 09:06 AM
Post #16

Zapalony wędrowiec
**

Lotnisko w Tivacie jest dosyć małe (blisko drogi wylotowej na Kotor i Budvę). Podejście na lotnisko przebiega własnie nad tą drogą. Lotnisko możesz oglądac praktycznie z każdej strony smile.gif . Ja oglądalem sobie latające samoloty z plaży , która znajduje sie niedaleko za lotniskiem.

+Quote Post
sonador
post Jun 2 2011, 07:15 PM
Post #17

Miłośnik podróży
*

CYTAT(greg088 @ May 10 2011, 05:28 PM) *
Witam,
nie chcę zakładać nowego tematu, żeby nie zaśmiecać forum, więc podepnę się pod pytanie kolegi.
Wybieram się ze znajomymi w lipcu do Czarnogóry i mam parę pytań na temat trasy. Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś będzie mógł mi pomóc:)

Jedziemy z Krakowa (wyjazd planowany koło 14) i do Perastu chcemy dostać się przez Słowację, Węgry, Chorwację i Bośnię. Czy orientuje się ktoś jak wygląda sprawa z autostradą na Węgrzech? Chcemy w Żylinie wjechać na autostradę i dojechać nią aż do granicy z Chorwacją, ale nie jestem pewien jak to wygląda za Budapesztem, bo niektóre źródła mówią, że za Budapesztem jest już autostrada, a inne że nie. Jak to wygląda? To jest autostrada czy droga ekspresowa? Jak lepiej jechać na Mohacz czy na Pecs? Z tego co udało mi się ustalić to dalej jest autosrada chorwcacka aż do Slavonskiego Brodu. Czy to prawda? Jechał ktoś tak?

No i dalsza część trasy przez Bośnię: do Sarajewa jechać przez Tuzlę czy przez Zenice? Dwa lata temu jechałem z Mostaru na północ, więc domyślam się jak wyglądają te trasy, ale zastanawiam się, która lepsza.

No i pytanie o chyba najciekawszą część trasy. Z Sarajewa lepiej jechać na Trebinje czy na Hum? Wiem, że przez Hum ciężka droga, ale podobno widoki niesamowite. Jak jest przez Trebinje?

Proszę bardzo o jakieś opinie na temat tej trasy smile.gif

Pozdrawiam!

Witam odnośnie autostrad http://www.motorway.hu/
Rok temu jechałem na mochacs przejście udvar małe bez kolejek początek września 2010
mały odcinek chorwacji ja omijałem autostrade drogą numer 7 droga ok
Przejście chorwacko bośniackie malutkie samac (ewentualną długą kolejkę tirów śmiało mijasz lewym pasem, co jakiś czas tiry robią przerwe żeby się schować gdyby coś jechalo- )
Ja jechałem na zenice droga znośna troche wyprzedzania sporo tirów -nocleg w sarajewie robiłem w motelu przy wjezdzie 20e za dwie osoby przyzwoite warunki parking zamykany strzezony z tyłu motelu
Z sarajewa na hum Przepiękna trasa -Najcięzszy odcinek sarajevo-budva cały dzień jazdy klimatyczna trasa, klimatyczne przejście graniczne z dziurawym drewnianym mostem, trasa wymagająca odcinki górskie szuter wąskie bardzo momętami na jedno auto z mijankami co jakiś czas (a o dziwo spotkalismy tam autokar relacji sarajewo, dobrze że trafilismy go na prostej i mijance) miejscowi przy wyprzedzaniu trąbią , dziękuja jak się ustąpi też trąbią także bez nerwów że coś nie tak a raczej puszczać ich tam należy. Trasa moim zdaniem jest atrakcją samą w sobie. Na granicy czarnogóry opłata roczna winietka 10 e klimatyczna,ktoś przyniesie podczas kontroli nie trzeba samemu chodzic i prosić (naklejasz na szybe)
Miałem mapy gps lokalnych dostawców i się spisywały całkiem w miare ja byłem zaskoczony pozytywnie
Masz jakieś pytania pisz Pozdrawiam i bezpiecznej przyjemnej podróży

+Quote Post
Granturismo
post Jun 3 2011, 07:42 PM
Post #18

Urodzony obieżyświat

CYTAT(greg088 @ May 10 2011, 05:28 PM) *
...Czy orientuje się ktoś jak wygląda sprawa z autostradą na Węgrzech? Chcemy w Żylinie wjechać na autostradę i dojechać nią aż do granicy z Chorwacją, ale nie jestem pewien jak to wygląda za Budapesztem, bo niektóre źródła mówią, że za Budapesztem jest już autostrada, a inne że nie. Jak to wygląda? To jest autostrada czy droga ekspresowa? Jak lepiej jechać na Mohacz czy na Pecs? Z tego co udało mi się ustalić to dalej jest autosrada chorwcacka aż do Slavonskiego Brodu. Czy to prawda? Jechał ktoś tak?

Autostrada węgierska zarówno do Budapesztu jak i z Budapesztu w kierunku Zagrzebia jest płatna. To normalna autostrada, nie żadna ekspresówka czy coś podobnego. Opłata zryczałtowana winietą. Jeśli chcesz dojechać do Czarnogóry to powinieneś kierować się na Zagrzeb i dalej na południe przez Split na Dubrownik. Autostrada jest w ciągłej budowie, więc jej zasięg na południe jest coraz większy. Przejazd z Budapesztu na Osjek nie przyniesie żadnych oszczędności. W dodatku będziesz musiał się gramolić krętymi drogami przez Bośnię. Inna równie dobra opcja to jechać przez Belgrad na Podgoricę. Możesz też jedną drogę przeznaczyć na dojazd, drugą na powrót.

--------------------

+Quote Post
sonador
post Jun 4 2011, 12:12 AM
Post #19

Miłośnik podróży
*

CYTAT(grzesiekodm @ Jun 3 2011, 06:42 PM) *
Autostrada węgierska zarówno do Budapesztu jak i z Budapesztu w kierunku Zagrzebia jest płatna. To normalna autostrada, nie żadna ekspresówka czy coś podobnego. Opłata zryczałtowana winietą. Jeśli chcesz dojechać do Czarnogóry to powinieneś kierować się na Zagrzeb i dalej na południe przez Split na Dubrownik. Autostrada jest w ciągłej budowie, więc jej zasięg na południe jest coraz większy. Przejazd z Budapesztu na Osjek nie przyniesie żadnych oszczędności. W dodatku będziesz musiał się gramolić krętymi drogami przez Bośnię. Inna równie dobra opcja to jechać przez Belgrad na Podgoricę. Możesz też jedną drogę przeznaczyć na dojazd, drugą na powrót.

Jak spojrzysz na mape i cennik opłat autostrady w chorwacji to zobaczysz że przez Bośnie przyniesie oszczędności, co do wygody i bezpieczeństwa to wiadomo że autostrada lepsza ale bardziej alternatywa bedzie przez serbie własnie niz kierować przez chorwacje/split..

+Quote Post
Granturismo
post Jun 4 2011, 08:31 AM
Post #20

Urodzony obieżyświat

CYTAT(sonador @ Jun 3 2011, 11:12 PM) *
Jak spojrzysz na mape i cennik opłat autostrady w chorwacji to zobaczysz że przez Bośnie przyniesie oszczędności...

Jeśli tak stawiasz sprawę to najlepszą opcją jest przejazd przez Niemcy i Holandię, bo tam autostrady nic nie kosztują wink.gif

Moja odpowiedź dotyczyła jasno sformułowanego pytania. Jest indywidualną sprawą autora, którą trasę wybierze. Możliwości jest wiele i każda ma swoje wady i zalety. Jeśli to jest wyjazd wakacyjny to lepiej zajechać na miejsce jak najszybciej i cieszyć się urlopem, niż szukać fałszywych oszczędności i tracić cenny czas.

--------------------

+Quote Post

15 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

- Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 26th July 2017 - 09:36 PM