• Relacji z podrózy: 17771
 • Zdjęć: 125939
 • Podróżników: 59943
 • Porad: 18827
 • Postów: 215486
 • Tematów: 91737

Droga Krzyżowa na Tarnicę


Wielki Piątek przyciągnął w tym roku na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów około 3,5 tysiąca pielgrzymów

Jak co roku, w Wielki Piątek, tłumy pielgrzymów ruszyły w Drodze Krzyżowej na Tarnicę (1346 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Po ubiegłorocznych bardzo trudnych, zimowych warunkach, tym razem wszyscy pielgrzymi liczyli na łaskawszą aurę. I tak też się stało. Ku zdziwieniu większości śniegu na połoninach jest już niewiele, a w lesie u podnóży strzelających w niebo buków, ścieli się biały dywan w postaci śnieżycy wiosennej. Niestety wcześniejsze roztopy sprawiły, że w niektórych miejscach wędrówka górska przypominała kąpiele błotne.

oryginal - t01

oryginal - t02

oryginal - t03

Dziesiątki autokarów, setki samochodów i tysiące turystów. Pielgrzymi ruszali z Ustrzyk Górnych, Mucznego, Pszczelin i Wołosatego. Każda z grup odprawiała drogę krzyżową, a turyści indywidualni często dołączali do takiej grupy. Dorośli i małe dzieci, księża i świeccy, przewodnicy, goprowcy, żołnierze, harcerze… każdy szedł w jakiejś intencji. Niestety jak co roku, nie brakło takich, którzy nie byli przygotowani do wędrówki pod względem ubioru i obuwia. Jednak tym razem góry okazały się łaskawe.

oryginal - t04

oryginal - t05

oryginal - t06

Tarnica to góra przyciągająca pielgrzymów poprzez ustawiony na jej szczycie stalowy krzyż (obecny z 2000 roku), na pamiątkę wędrówki na szczyt ks. Karola Wojtyły w sierpniu 1953 roku. Oprócz wielkopiątkowej drogi krzyżowej wierni przybywają tu w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, w rocznicę śmierci, a także 5 sierpnia aby upamiętnić, wyżej wspominaną, pierwszą wędrówkę Wojtyły na Tarnicę.

oryginal - t07

oryginal - t08

oryginal - t09

Niestety wydarzenie to niesie ze sobą zagrożenia dla bieszczadzkiej przyrody. Pomimo, że pielgrzymi wędrują różnymi trasami, to jednak większość z nich w planie ma odcinek z Wołosatego na Tarnicę. Około 3,5 tysiąca pielgrzymów w tym roku przeszła przez wspomniany odcinek. Tym razem nie po śniegu, a po budzącej się do życia roślinności, poszerzając znacznie szlak turystyczny i robiąc z niego potężne bajoro. Jednak ciężko szukać tutaj sensownego rozwiązania. Zawsze tak jest, że niektóre obiekty kumulują przy sobie ruch turystyczny i nie sposób ludzi przekonać do czegoś innego. Tym bardziej tutaj, gdzie droga krzyżowa na Tarnicę, to już tradycja wpisana na stałe w kalendarz pielgrzymów z całego Podkarpacia.

oryginal - t10

oryginal - t11

oryginal - t12

Wędrując razem z pielgrzymami, postanowiłem zapytać prowadzącego jedną z grup o przyczynę uczestnictwa w tym wydarzeniu i o wybór właśnie Tarnicy:
W drodze krzyżowej na Tarnicę uczestniczę kilka, może kilkanaście razy. Zawsze poczytuję to sobie za wielką rzecz, rozpoczynającą jakby sezon chodzenia po górach w ogóle. Myślę, że są jednak pewne zagrożenia dla tej pięknej krainy, ponieważ tysiące ludzi, którzy zwłaszcza w tym roku na Tarnicy się znalazły, robią w moim mniemaniu straszne spustoszenie. Jest jedyny problem do jakiegoś rozwiązania, patrząc długofalowo.
Tarnica dlatego, że ma ona ścisłe związki z Janem Pawłem II. To on dał początek chodzenia po górach. On uczył ludzi takich jak my, miłości do gór i jakby wzorując się na tej właśnie niewątpliwie wielkiej postaci jesteśmy kontynuatorami jego dziedzictwa.

oryginal - t13

oryginal - t14

oryginal - t15

Święta już za nami, teraz przyjdzie czas na to aby szlaki bieszczadzkie zregenerowały się… do długiego weekendu majowego.

Tekst i fot. Bartłomiej Machowski


Dodaj nowy komentarz
Twoje imię:
Treść komentarza:

Wpisz wynik działania z obrazka:

Komentarze

 • Niemravy / 2011-03-17
  Przejedzie. Trasa ładna bo w Bieszczadach.
 • Marian / 2011-02-23
  i jeszcze moze ktos mi odpowie czy droga do Mucznego przejedzie autobusem bez problemu dziekuje pozdrawiam
 • Marian / 2011-02-22
  w tym roku chce z grupa isc w Wielki Piatek na Tarnice z Mucznego,moze ktos kto szedl juz ta trasa podzieli sie wrazeniami,podobno ladniejsza trasa niz z Ustrzyk do zobaczenia na Tarnicy pozdrawiam
Wybierz kontynent:
Wybierz kraj:


REKLAMA

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Newsletter, wpisz swój adres: