• Relacji z podrózy: 17768
 • Zdjęć: 126014
 • Podróżników: 59609
 • Porad: 18827
 • Postów: 215325
 • Tematów: 91695

Bezpieczne podróżowanie


Perfekcyjne zaplanowanie podróży nie jest gwarancją jej sukcesu jeśli nie weźmiesz pod uwagę niebezpieczeństw, wypadków lub kradzieży, która może Cię spotkać w trasie. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo Twojego bagażu w podróży.

artykul - bagażeDreszczyk spotkania z nieznanym jest nieodłącznym uczuciem nieustraszonego podróżnika. Ogranicz go jednak do poznawania nieznanych kultur, natury oraz historii miejsc, które odwiedzasz a do minimum zredukuj ryzyko pozostania bez bagażu, pieniędzy, dokumentów oraz cennego sprzętu, którym chciałbyś uwiecznić swą podróż. Oto kilka wskazówek i produktów, które mogą być gwarancją bezpiecznej podróży

ZANIM WYJEDZIESZ:

1. Dowiedz się jak najwięcej o kraju lub krajach do których się wybierasz. Powinieneś wiedzieć jaka jest obecna sytuacja polityczna i czy potrzebujesz jakiś dodatkowych dokumentów (np. wiza, międzynarodowe prawo jazdy). Poczytaj o kulturze i obyczajach mieszkańców.

2. Zrób kopię wszystkich niezbędnych dokumentów: paszportu, kart kredytowych, czeków podróżnych, biletów oraz ubezpieczenia. Jedną z nich zostaw u przyjaciół lub u rodziny w kraju, a drugą weź ze sobą w podróż i  spakuj w innym miejscu niż oryginały.

3. Nie zapomnij, aby się ubezpieczyć. Najczęściej wybierane przez podróżników jest  ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków oraz bagażu. Istnieje jeszcze wiele innych opcji np. ubezpieczenie assistance czyli natychmiastowej pomocy lub specjalnych kosztów podróży powrotnej albo odstąpienia od podróży. Wszystko zależy od tego na jak długo i gdzie wyjeżdżasz.

Podczas podróży:

1. Schowaj swoje pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu. Istnieją różne produkty, które do tego służą min.:

 pasek z ukrytą kieszonką- saszetka na szyję (tzw. paszportówka)
- saszetka na biodro
- portfel na nadgarstek
- portfel lub saszetka zaczepienia na pasku
- pasek z ukrytą kieszonką, który wyposażony jest w specjalną płaską, sekretną kieszeń gdzie możesz schować swoje pieniądze
- spodnie z sekretnymi kieszonkami np. Rohan Trailblazers z ukrytą kieszenią zapinaną na suwak

Większość z powyższych produktów znajdziecie w internetowym sklepie www.highclass.pl lub na www.amonit.pl

2. Zabezpieczenie bagażu:

siatka na bagaż- siatka na bagaż – Packsafe Backpacker czyli stalowe odporne na przecięcie linki, którymi oplatamy nasz cały bagaż  aby uchronić go przed kradzieżą. Może to być np. plecak z dodatkowym zewnętrznym sprzętem (śpiwór, kurtka, karimata itp.). Produkt jest lekki i występuje w kilku rozmiarach. Ponadto, istnieje możliwość przytwierdzenia bagażu za pomocą linki do jakiegoś mocnego, stałego elementu.

- kłódki do bagażu akceptowane przez amerykańską Administrację Bezpieczeństwa Transportowego -  TSA (Transport Security Administration), pozwalające z jednej strony na zabezpieczeniu bagażu na lotnisku, z drugiej zaś na jej nieinwazyjne otwarcie przez uprawione służby celne w celu skontrolowania bagażu bez niszczenia samej kłódki.

- bezpieczny pas do torby z kłódką. Jednymi z popularnych produktów tego typu są m.in. CarrySafe 300 oraz Packsafe 2387. Pas pozwala nie tylko na zapięcie torby do której jest przyczepiony ale także do przymocowania jej np. w samochodzie.

 cable lock- kłódka ze stalową linką na szyfr. Linka jest zwijana automatycznie. Aby zabezpieczyć bagaż należy przewlec ją przez np. otwory suwaków zamków błyskawicznych (www.e-horyzont.pl).

- regulowana linka zabezpieczająca WrapSafe z kłódką, którą można owinąć wokół bagażu. (www.e-biwak.pl)

- pas z zamkiem szyfrowym -  StrapSafe służy do zabezpieczenia bagażu przed otwarciem lub do jego połączenia z innym bagażem. Jest oznakowany logiem TSA (Transport Security Administration) dzięki czemu podczas odpraw na lotnisku, osoba przeszukująca twój bagaż użyje specjalnego uniwersalnego klucza zamiast niszczyć zamek.

3. Gdy znajdujesz się w niebezpieczeństwie zrób głośną scenę. Istnieje spora szansa, że napastnik będzie zdezorientowany i ucieknie. Ponadto, przyciągniesz uwagę innych ludzi, którzy mogą Ci pomóc. Służą do tego m.in.:

alarm osobisty- osobisty alarm dźwiękowy CAM-D1510, którego uruchomienie następuje po wyjęciu zawleczki przymocowanej do linki. Alarm generuje wysoki dźwięk o natężeniu 130 dB. (www.militaria.pl)

- gwizdek turystyczny, który służy jako sygnalizator dźwiękowy. Może występować w kombinacji z kompasem i termometrem (www.markartur.pl)

 - FlareSafe czyli podróży wykrywacz dymu, który służy jako również jako latarka LED i tzw. attack alarm,  czyli głośny alarm, który włączasz gdy znajdujesz się w niebezpieczeństwie.

4. Wypoczywaj w spokoju

dodatkowy zamek do drzwiNie wszyscy czujemy się bezpiecznie w pokojach hotelowych, do których czasami łatwo się dostać. Zdarza się też, że pracownicy hotelowi nie zawsze respektują naszą prywatność. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się niektóre z tych produktów:

- przenośny zamek, który służy jako dodatkowe zabezpieczenie przed otwarciem drzwi Catch 22 walkeasy doorguard.

- przenośna zasuwa zabezpieczająca drzwi LifeLock, która nie pozwala na otwarcie ich od zewnątrz.

przenośny sejf- przenośny sejf – Pacsafe Travelsafe 100, który przydaje się zarówno w hotelach jak i na kampingach. Produkt jest wykonany z grubego nylonu i stalowej siatki. Posiada opatentowane zapięcie z policarbonu. (www.asport.pl).

W niektórych krajach istnieją również firmy, które oferują przechowywanie osobistych danych dotyczących paszportu, ubezpieczenia i wielu innych dokumentów, do których mamy dostęp online.
Jedną z takich stron jest www.ekit.com, na której możemy przechować informacje o naszych dokumentach podróży i ubezpieczeniu. Inna to www.zaptag.com, która stanowi wirtualny sejf  bezpiecznego przechowywania danych medycznych (ubezpieczenie zdrowotne, przebyte choroby, zabiegi, operacje itp.).

Zdjęcia pochodzą ze stron: www.pacsafe.com; www.nomadtravel.co.uk; www.militaria.pl


Dodaj nowy komentarz
Twoje imię:
Treść komentarza:

Wpisz wynik działania z obrazka:

Komentarze

 • hania / 2015-05-06
  w sumie może sie przydać
 • ania / 2013-05-14
  ale głupie
 • justa / 2013-05-14
  ale fajne
 • paulina / 2010-06-15
  może się przydać

  na teeeeeeee.........
Wybierz kontynent:
Wybierz kraj:


REKLAMA

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Newsletter, wpisz swój adres: